Iran pod pojačanim nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grossi, lijevo, i šef Organizacije za atomsku energiju Irana Mohammad Eslami dok dolaze na konferenciju za novinare u Teheran, Iran, 14. novembar 2024.

Iranske vlasti su saopćile da će njegova nuklearna postrojenja biti pod pojačanim nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), pošto su evropske zemlje zaprijetile da će ponovo uvesti sankcije Teheranu.

Iran je krajem novembra najavio puštanje u rad novih centrifuga za svoj nuklearni program, kao odgovor na rezoluciju IAEA-e u kojoj je Teheran optužen za nedostatak saradnje po tom pitanju što ugrožava njegove odnose sa zapadnim zemljama.

"Povećali smo naše (nuklearne) sposobnosti i prirodno je da se povećava broj inspekcija", rekao je šef Organizacije za atomsku energiju Irana Mohammad Eslami, javila je agencija IRNA.

IAEA je u petak saopćila da je Iran pristao na pojačani nadzor, prenosi AFP.

Teheran je početkom decembra najavio da će početi da napaja nove centrifuge na lokaciji Fordo (u centralnom dijelu Irana), "sa dugoročnim efektom značajnog povećanja stope proizvodnje obogaćenog uranija do 60 odsto", navela je agencija IAEA.

Pročitajte i ovo: Agencija UN-a kaže da Iran planira 'dramatično povećati' obogaćivanje urana

Iran je 2015. godine u Beču zaključio sporazum sa Francuskom, Njemačkom, Velikom Britanijom, Kinom, Rusijom i SAD o regulisanju nuklearnog programa. Zauzvrat, tekst je predviđao smanjenje međunarodnih sankcija Teheranu.

Međutim, 2018. godine, Donald Trump, tadašnji američki predsjednik, jednostrano je povukao svoju zemlju iz sporazuma i ponovo uveo teške sankcije Iranu.

Teheran je kao odgovor povećao rezerve obogaćenog uranija do 60 posto, dok je 90 posto potrebno za izradu atomskog oružja.

Iran brani pravo na nuklearnu energiju u civilne svrhe, posebno u energetske svrhe, negirajući da želi da nabavi atomsku bombu, ali zapadne zemlje sumnjaju u to.