Iran zatvara granice s Afganistanom i Pakistanom nakon smrtonosnih eksplozija

Graničari čuvaju stražu na granici Milak s Afganistanom, tokom posjete izvršnog direktora Ureda Ujedinjenih naroda za drogu i kriminal (UNODC) i grupe stranih diplomata, u Zabolu, 19. jula 2011.

Iran je rekao da zatvara svoje granice sa susjednim Afganistanom i Pakistanom kako bi povećao sigurnost nakon dvostrukog bombaškog napada u kojem je poginulo najmanje 89 ljudi u gradu Kermanu na jugoistoku zemlje 3. januara.

Iranska studentska novinska agencija (ISNA) citirala je ministra unutrašnjih poslova Ahmada Vahidija koji je rekao da njegova vlada daje prioritet graničnim prelazima duž granica s Afganistanom i Pakistanom, a oba se protežu na skoro 1.000 kilometara.

Bombaški napadi u Kermanu bili su usmjereni na ljude koji su prisustvovali ceremonijama povodom obilježavanja četvrte godišnjice od atentata na vojnog komandanta generala Qasema Soleimanija, koji je ubijen u Iraku 2020. godine.

Pročitajte i ovo: Najmanje 84 žrtava eksplozija na godišnjicu smrti iranskog komandanta Solejmanija

Ekstremistička grupa Islamska država (IS) preuzela je odgovornost za eksplozije u Kermanu rekavši da su dva njena člana detonirala pojaseve sa eksplozivom u masi koja se okupila na Soleimanijevom spomeniku. IS je u prošlosti preuzela odgovornost za neke terorističke napade u Iranu.

Vahidi je 5. januara rekao državnoj TV da su obavještajne agencije zemlje "pronašle vrlo dobre tragove u vezi sa elementima uključenim u terorističke eksplozije u Kermanu".

On je rekao da je jedan broj "koji su imali ulogu u ovom incidentu uhapšen".

Afganistanska vlada predvođena talibanima i pakistansko Ministarstvo vanjskih poslova još uvijek nisu reagirali na najavu zatvaranja granica. Obje države su osudile napad 3. januara.

Pročitajte i ovo: Iranski lideri na sahrani žrtava bombaških napada zakleli se na osvetu, hapšenje osumnjičenih

U prošlosti, Teheran je optuživao obje zemlje da dozvoljavaju ilegalnim imigrantima, a ponekad i teroristima, da pređu granicu i nanose štetu nacionalnoj sigurnosti Irana.

"Iran indirektno optužuje Afganistan insinuirajući da teroristi dolaze iz te zemlje", rekao je za RSE Aziz Ma'araj, bivši afganistanski diplomata koji je služio u Teheranu.

U Afganistanu, talibani se bore protiv Islamske države-Khorasan (IS-K), lokalnog ogranka IS-a, otkako se prvi put pojavio 2015. godine.

Od preuzimanja vlasti u augustu 2021., talibani su pokušali pokrenuti intenzivan udar na IS-K, ali mnogi analitičari kažu da su planinski pogranični regioni i dalje porozni i da je daleko od eliminacije tvrdolinijaške salafističke grupe koja smatra šiite otpadnicima.

Sjeverni susjedi Irana i Afganistana u centralnoj Aziji i Rusija smatraju da IS i IS-K predstavljaju značajnu prijetnju sigurnosti.

Pročitajte i ovo: Rizik od širenja rata porastao nakon ubistva lidera Hamasa u Bejrutu