Albanska policija za borbu protiv terorizma pretresla je u četvrtak praznu iransku ambasadu u Tirani, nekoliko sati nakon što su iranske diplomate spalile papire u prostorijama nakon prekida diplomatskih veza zbog sajber napada.
Istovremeno, NATO je potvrdio navode Albanije i drugih saveznika u kojima odgovornost za sajber napad pripisuju vladi Irana, saopšteno je u četvrtak iz Sjevernoatlantskog savjeta.
Albanija je prekinula diplomatske odnose s Iranom u srijedu, kada je premijer Edi Rama za sajber napad, koji se dogodio u julu, okrivio Islamsku Republiku i dao iranskim diplomatama rok od 24 sata da zatvore ambasadu i napuste zemlju.
Policija je, noseći maske i šljemove i sa automatskim puškama, ušla u zgradu - koja se nalazi samo 200 metara od Ramine kancelarije - nakon što su otišla dva automobila sa diplomatskim tablicama, javio je reporter Reutersa.
Trideset minuta kasnije, policija je još bila unutra. Isti reporter je ranije vidio čovjeka unutar Ambasade kako baca papire u zarđalo bure, a plamen obasjava zidove trospratnice.
U rijetkom video obraćanju u srijedu, Rama je rekao da je sajber napad u julu "prijetio da paralizira javne usluge, izbriše digitalne sisteme i upadne u državne zapise, ukrade elektronsku komunikaciju vladinog intraneta i izazove haos i nesigurnost u zemlji".
Pročitajte i ovo: Albanija prekinula diplomatske veze s Iranom zbog 'cyber napada'Teheran je oštro osudio odluku Tirane da prekine diplomatske odnose, nazivajući razloge Albanije za taj potez "neosnovanim tvrdnjama".
Istovremeno je Vašington, najbliži saveznik Albanije, okrivio Iran za napad i obećao da će "preduzeti dalje mjere kako bi Iran smatrao odgovornim za akcije koje ugrožavaju sigurnost američkog saveznika".
Nekoliko dana nakon sajber napada mediji iz Tirane objavili su da su hakeri objavili lične podatke članova opozicije koji su sačuvani u državnim kompjuterima Albanije, kao što su lični, društveni i sigurnosni brojevi, imena i fotografije.
U četvrtak ujutro je izgledalo mirno ispred Ambasade Irana u Tirani koja se nalazi samo 200 metara od premijerove kancelarije.
Crni audi sa diplomatskim tablicama i zatamnjenim prozorima viđen je kako ulazi i izlazi dok je policajac čuvao ulaz.
Vašington i London potvrdili da je Iran izveo napad
Iz Bijele kuće saopšteno je u četvrtak kako će "podržati albanske napore da drži Iran odgovornim za sajber napad".
Dan prije, nakon objave albanskog premijera o sajber napadu i odgovornosti Irana, iz Vašingtona je saopšteno kako su Sjedinjene Države "zaključile da je Vlada Irana izvela ovaj nepromišljen i neodgovoran sajber napad i da je odgovorna za kasnije operacije hakovanja i curenja informacija".
"Pridružujemo se pozivu premijera Rame da se Iran smatra odgovornim za ovaj sajber incident bez presedana. Sjedinjene Države će poduzeti daljnje mjere kako bi Iran pozvale na odgovornost za radnje koje ugrožavaju sigurnost SAD-a. saveznika i postavio zabrinjavajući presedan za sajber prostor", rekla je portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson, uz oštru osudu iranskog sajber napada na NATO saveznicu, Albaniju.
Britanija je u srijedu saopštila da je njen Nacionalni centar za sajber sigurnost utvrdio da su iranski akteri povezani s državom "gotovo sigurno" odgovorni za sajber napad na albansku vladu u julu.
"Nepromišljeni postupci Irana pokazali su očigledno zanemarivanje albanskog naroda, ozbiljno ograničavajući njihovu mogućnost pristupa osnovnim javnim uslugama", rekao je britanski ministar vanjskih poslova James Cleverly u izjavi.
"Velika Britanija podržava našeg vrijednog partnera i saveznika u NATO-u. Pridružujemo se Albaniji i drugim saveznicima u razotkrivanju neprihvatljivih postupaka Irana", poruka je iz Londona.
Albanija i Iran imaju napete odnose od 2014. godine, kada je Albanija prihvatila oko 3.000 članova prognane opozicione grupe Iranske narodne mudžahidske organizacije, poznate i pod persijskim imenom Mudžahidi-e-Khalk (MEK). Oni se nastanili u kampu u blizini Drača, glavne albanske luke.
Nalazi američke firme za sajber sigurnost
Ranije ovog mjeseca američka firma za kibernetičku sigurnost Mandiant rekla je da je zaključila "s umjerenom sigurnošću" da su u napad bili uključeni "jedan ili više aktera prijetnji, koji su djelovali kako bi podržali iranske ciljeve", prenosi BBC.
Mandiant je napomenuo da je do napada došlo nekoliko dana prije početka konferencije u albanskom gradu Manezu koja je bila povezana sa prognanom iranskom opozicionom grupom Mudžahidi-e-Khalk.
Događaj je kasnije odgođen nakon upozorenja o "terorističkim" prijetnjama.
Ova američka kompanija je takođe pomenula video koji prikazuje albanske boravišne dozvole navodnih članova MEK-a. Video je navodno postavljen na Telegram kanalu koji je koristila grupa pod nazivom "HomeLand Justice" koja je i preuzela odgovornost za sajber napad.
Navodi se da je na tom kanalu puštena i poruka: "Zašto bi se naši porezi trošili u korist terorista u Draču?", prenio je BBC.
Portal Infosecurity takođe je prenio vijest da je grupa koja se naziva "HomeLand Justice" na Telegramu preuzela odgovornost za sajber napad.
Manez je grad u okrugu Drač i mjesto u kojem je od 2013. godine na zahtjev SAD-a i Ujedinjenih naroda dopušteno da živi oko 3.000 članova MEK-a.
"Ovo je vjerovatno najsnažniji javni odgovor na sajber napad koji smo ikada vidjeli", rekao je John Hultquist, potpredsjednik obavještajnih službi Mandianta, nakon saopštenja Albanije.
Dodao je da je napad "podsjetnik da, iako je najagresivnija iranska sajber-aktivnost općenito fokusirana na regiju Bliskog istoka, nipošto nije ograničena na nju". Hultquist je takođe upozorio kako ovo pokazuje da su glavni kritični vladini sistemi u zemljama NATO-a "ranjivi i napadnuti", piše BBC.