Sud u Iranu odbio je žalbu deset aktivistkinja i jednog aktiviste za prava žena koji su kumulativno osuđeni na više od 60 godina zatvora, rekao je 29. maja advokat jedne aktivistkinje.
Kako prenosi RSE na engleskom jeziku, Ramin Safarnia kazao je da je žalbeni sud u sjevernom gradu Rašt 28. maja potvrdio preliminarne presude izrečene svim aktivistima. Obećao je da će slučaj iznijeti pred Vrhovni sud.
U objavi na Instagramu, aktivistički kolektiv Bidarzani optužio je sudiju Mohammada Sadeqa Iran-Aqideha da je donio presudu "bez održavanja sudske rasprave".
Zatvorena iranska aktivistica dobitnica Nobelove nagrade za mir
Iranski parlament odobrio oštrije kazne za kršenja pravila o hidžabu
Svih 11 aktivista privedeno je u avgustu 2023. pod raznim optužbama povezanim sa bezbjednošću, uključujući "okupljanje i tajni dogovor radi narušavanja nacionalne sigurnosti", "propagandu protiv vlasti" i "članstvo u ilegalnoj organizaciji".
Govoreći za RSE-ov Radio Farda, izvor blizak aktivistkinjama rekao je da je Iran povećao pritisak na nezavisne grupe za prava žena nakon pokreta "Žene, život, sloboda".
Pročitajte i ovo: Žene, život, sloboda: Zašto Iranke odsijecaju kosu na ulicama?Pokret je nastao u znak protesta nakon smrti Mahse Amini (22) u policijskom pritvoru 2022. godine.
Amini je bila pritvorena zbog navodnog kršenja iranskog strogog kodeksa oblačenja za žene. Mnogi Iranci uvjereni su da je ubijena, usljed bezbrojnih pojedinačnih iskustava s brutalnošću bezbjednosnih službi.
Tokom mjeseci nemira u Iranu zbog njene smrti, ubijeno je više od 500 demonstranata, a hiljade su uhapšene.
"Pokušavaju da pritisnu [grupe] koliko god mogu, i imali su određenog uspjeha, ali otpor se nastavlja", rekao je izvor koji je želio ostati anoniman.
Zohreh Dadras je osuđena na više od devet godina zatvora po dvije odvojene optužbe.
Forugh Sami'nia, Sara Jahani, Yasamin Hashdari, Shiva Shahsiah, Negin Rezai, Matin Yazdan, Azadeh Chavoshian i Zahra Dadras dobile su po šest godina i tri mjeseca zatvora.
Jelveh Javaheri i Human Taheri dobili su po godinu zatvora.
Izvor je za Radio Farda ranije tvrdio da su neke od aktivistkinja bile "pretučene i pod pritiskom tokom ispitivanja".
Javaid Rehman, posebni izvjestilac UN-a za stanje ljudskih prava u Iranu, zaključio je u svom izvještaju u martu da postupci iranskih vlasti od demonstracija 2022. ukazuju na moguće počinjenje međunarodnih zločina.
"Posebno zločina protiv čovječnosti ubistava , zatvor, prisilni nestanci, mučenje, silovanje i seksualno nasilje i progon", dodaje se u njegovom izvještaju.
Vaš browser nepodržava HTML5