SAD izvele 'odbrambene' napade u Iraku dok se regionalne tenzije pogoršavaju

Američka vazdušna baza Ain al Asad u Iraku bila je više puta meta napada, 29. decembar 2019.

Sjedinjene Američke Države su u utorak izvele napad u Iraku koje su američki zvaničnici opisali kao samoodbranu, dok rastu tenzije na Bliskom istoku.

Iračka policija i medicinski izvori rekli su da su u napadu na bazu južno od Bagdada koju su koristile iračke Snage narodne mobilizacije ubijena četiri člana grupe koja je obuhvata nekoliko naoružanih proiranskih milicija, dok su četiri ranjena.

U saopštenju posle eksplozija, Snage narodne mobilizacije nisu iznele nikakvu optužbu o tome ko je odgovoran.

Američki zvaničnici, koji žele da ostanu anonimni, rekli su da su SAD izvele vazdušni napad na Musadžib u provinciji Babil, ali nisu dali više detalja o lokaciji.

SAD su izvele napad u utorak, kada su izraelske snage izvele vazdušni napad na Bejrut u Libanu, usmeren na komandant Hezbolaha. Izrael je, prema tvrdnjama Irana, u sredu u vazdušnom udaru u Teheranu ubio Ismaila Hanijea, političkog vođu Hamasa kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacojom.

Američki zvaničnici su rekali da je napad u Iraku bio usmeren na militante za koje su SAD smatrale da žele da lansiraju dronove i da predstavljaju pretnju za američke i koalicione snage.

Zvaničnici nisu komentarisali eventualne žrtve.

"Ova akcija naglašava posvećenost SAD sigurnosti i bezbednosti našeg osoblja", rekao je jedan od zvaničnika.

Irak je osudio napad navodeći da je vojna koalicija predvođena SAD počinila "gnusan zločin" gađajući bezbednosne lokacije južno od Bagdada i ocenio da su napadi ozbiljno kršenje misije i mandata koalicije, naveo je portparol iračke vojske u saopštenju.

Pročitajte i ovo:

Politički vođa Hamasa Ismail Hanije ubijen u Teheranu, Hamnei obećava osvetuEksplozija u Bejrutu, Izrael 'izvršio ciljani napad' na komandanta Hezbollaha

Prošle nedelje je više raketa lansirano prema iračkoj vazdušnoj bazi Ain al-Asad u kojoj se nalaze snage predvođene SAD, rekli su američki i irački izvori, bez izveštaja o šteti ili žrtvama. Američki zvaničnici rekli su da nijedna od raketa nije pogodila bazu.

Akcija u utorak bila je prvi američki napad, za koji se zna, u Iraku od februara, kada je američka vojska pokrenula vazdušne napade u Iraku i Siriji na više od 85 ciljeva povezanih s iranskom Revolucionarnom gardom i proiranskim milicijama.

Kataib Hezbolah, moćna proiranska grupa i deo Snage narodne mobilizacije, naveo je da je američki napad bio usmeren na "grupu stručnjaka za dronove koji su sprovodili nove testove" kako bi poboljšali svoje dronove za nadzor.

Grupa je u saopštenju dodala da namerava da koristi dronove za nadzor iračkih snaga bezbednosti sledećeg meseca tokom obeležavanja šiitskog verskog praznika.

SAD smatraju Kataib Hezbolah "terorističkom" grupom i više puta su je napadale.

Snage narodne mobilizacije sa 150.000 pripadnika su paravojna formacija koja funkcioniše uz odobrenje vlasti. Njima dominiraju teško naoružane i iskusne grupe lojalne Iranu s bliskim vezama s Revolucionarnom gardom.

Irak je retki saveznik i SAD i Irana. U njemu se nalazi 2.500 američkih vojnika kao i milicije koje podržava Iran povezane s njegovim bezbednosnim snagama. Otkad je u oktobru izbio rat Izraela i Hamasa, kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom, u Iraku je došlo do eskalacije napada.

Irak želi da trupe iz vojne koalicije predvođene SAD počnu da se povlače u septembru i da formalno okončaju rad koalicije do septembra 2025. godine, rekli su irački izvori, pri čemu će neke američke snage verovatno ostati u okviru nedavno dogovorenog savetodavnog svojstva.

Snage predvođene SAD izvršile su invaziju na Irak 2003. godine, svrgnule bivšeg lidera Sadama Huseina i povukle se 2011. da bi se vratile 2014. da bi se borili protiv takozvane "Islamske države".

Izvori: AP, AFP