Iračka militantna grupa povezana s Iranom, za koju se sumnja da je odgovorna na napad dronom u kojem su ubijena tri američka vojnika u Jordanu, najavila je "obustavu" operacija protiv američkih snaga nakon što je Vašington rekao da je odlučio kako će odgovoriti na napad.
Oružana grupa Kataib Hizbalah saopštila je da je pauza ima za cilj da spreči "sramoćenje" iračke vlade i nagovestila da je napad dronom povezan s američkom podrškom Izraela u ratu u Pojasu Gaze.
"Dok najavljujemo obustavu vojnih i bezbednosnih operacija protiv okupacionih snaga – kako bismo sprečili sramotu iračke vlade – nastavićemo da branimo naš narod u Gazi na druge načine", naveo je generalni sekretar Kataib Hizbalaha Abu Husein al- Hamidavi u saopštenju objavljenom kasno u utorak.
Pročitajte i ovo: Biden pod sve većim pritiskom da napadne IranTri američka vojnika ubijena su 28. januara u Jordanu u napadu dronom za koji je Pentagon rekao da ima "otiske" milicije Kataib Hizbalah koju sponzoriše Teheran, premda Vašington još nije konačno utvrdio da ta grupa stoji iza napada.
"Dela govore više od reči", rekao je portparol Pet Rajder (Ryder), dodajući: "Biće posledica".
Predsednik SAD Džo Bajden (Joe Biden) je, odgovarajući na pitanje novinara na Floridi u utorak da li je odlučio kako da odgovori na napad, rekao "da", ne objašnjavajući šta SAD planiraju.
"Mislim da nam nije potreban širi rat na Bliskom istoku. To nije ono što tražim", dodao je on.
Napadi na pripadnike američkih snaga će sigurno pojačati politički pritisak u SAD na Bajdena – koji je u izbornoj godini – da uzvrati iranskim interesima u regionu, verovatno u Iraku ili Siriji, kažu analitičari.
Mnogi posmatrači su izrazili strah od širenja sukoba na Bliskom istoku nakon što je izbio rat u Gazi posle napada Hamasa na Izrael 7. oktobra.
Najmanje 1.200 je ubijeno u tim napadima, što je dovelo do uzvratnih akcija Izraela u kojima je, prema ministarstvu zdravlja u Gazi pod kontrolom Hamasa, ubijeno više od 26.000 Palestinaca.
Američke snage u Iraku i Siriji su navodno bile napadnute više od 165 puta od 7. oktobra. Za većinu napada odgovornost je preuzeo takozvani Islamski otpor u Iraku – krovni savez radikalnih šiitskih milicija koje podržava Teheran.
Stručnjaci kažu da je Kataib Hizbala jedna od najmoćnijih grupa u Islamskom otporu u Iraku.
Mnogi izveštaji navode da je dron korišćen u napadu napravljen u Iranu, a Ministarstvo spoljnih poslova u Teheranu negiralo je da ima ikakve veze s incidentom, nazivajući optužbe "neosnovanim".
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani rekao je da "grupe otpora" u regionu ne primaju naređenja iz Teherana, iako zapadne zemlje optužuju zemlju da pomaže naoružavanje, obučavanje i finansiranje takvih grupa.
Uz izveštaje Reutersa i AP-a