Na potezu je Inzko

Valentin Inzko

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko zatražio je od Narodne skupštine Republike Srpske da povuče svoje skorašnje zaključke u vezi sa prenosom nadležnosti na nivo države. Politički vrh ovoga entiteta, međutim, zauzeo je stav da to neće uraditi jer smatraju kako se njihovi zaključci ne kose sa odredbama Dejtonskog sporazuma. Pozvali su Valentina Inzka na razgovore u vezi sa sporom.
Dio bh. javnosti smatra kako je ovo dobra prilika da visoki predstavnik potegne takozvane bonske ovlasti, a njemački ambasador Joachim Schmidt najavio je kako će sutra biti održana sjednica Vijeća za provedbu mira, poslije koje će štošta biti jasnije.

Još nije poznato kakva će biti rekacija visokog predstavnika Valentina Inzka nakon odluke šest srpskih parlamentarnih stranaka da ne namjeravaju odustati od zaključaka Narodne skupštine RS, za koje je Inzko zatražio da budu poništeni. Iz OHR-a su danas uputili saopštenje u kojem se navodi da je visoki predstavnik bio vrlo jasan u svom pismu upućenom Narodnoj skupštini kada je zatražio poništenje zaključaka o prenosu nadležnosti na nivo Bosne i Hercegovine. Portparol OHR-a Ljiljana Radetić:

„Zaključci se upliću i pokušavaju negirati državne nadležnosti koje su jasno i eksplicitno navedene u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Samo da podsjetimo: već postoje mehanzimi za zaštitu konstitutivnih naroda i interesa entiteta koji su predviđeni Dejtonskim sporazumom i činjenicu da izabrani predstavnici iz RS već mogu zaštititi svoje interese u Vijeću ministara, Zastupničkom domu i Domu naroda na državnom niovu. OHR ne shvata zašto su poslanici Narodne skupštine RS odlučili da iskomplikuju političku atmosferu usvajanjem ovih zaključaka.“

Očekuje se da će Inzkova reakcija umnogome zavisiti i od sutrašnjeg sastanka Savjeta za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini. Njemački ambasador u BiH Joachim Schmidt kaže da će tema zasjedanja Savjeta biti cjelokupna politička situacija u Bosni i Hercegovini, nastala od posljednjeg susreta ambasadora, članova Savjeta. Schmidt nije htio prejudicirati kakav bi stav članovi Savjeta mogli zauzeti o zahtjevu Inzka za poništenjem skupštinskih zaključaka:

„Mi ćemo razgovarati o svim temama, uključujući i posljednji zahtjev kojeg je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko uputio Skupštini RS. Ponavljam ono što sam već ranije rekao, a to je da sve ono što visoki predstavnik Valentin Inzko radi u BiH ima potpunu podršku Vlade Savezne Republike Njemačke.“

O spornim zaključcima Narodne skupštine u četvrtak je sa predstavnicima vodećih vladajućih i opozicionih stranaka u Banjoj Luci razgovarao i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Charles English. Nakon sastanka s entitetskim premijerom Miloradom Dodikom, English je rekao da su SAD duboko zabrinute zbog usvajanja skupštinskih zaključaka o prenosu nadležnosti sa entiteta na državni nivo. To je veoma ozbiljno pitanje za SAD i mi želimo da se naš stav po tom pitanju razumije, naglasio je English:

„Ja sam vrlo detaljno objasnio premijeru Dodiku sve elemente koje su podstakle zabrinutost Sjedinjenih Američkih Država, ali i međunarodne zajednice, u želji da imamo veoma dobro i jasno razumijevanje o čemu se radi. Bio je to veoma koristan razgovor.“


Lideri šest stranaka na sinoćnjem sastanku kod predsjednika RS Rajka Kuzmanovića kazali su da u zaključcima nema ništa antiustavno i antidejtonsko, te su zatražili i da se visoki predstavnik obrati poslanicima Narodne skupštine da obrazloži svoj zahtjev. Poziv Inzku za obraćanje upućen je danas iz entitetskog parlamenta. Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić:

„Postoji spremnost i postoji mogućnost da iduće nedelje Narodna skupština razgovara o ovome pismu.“

Entitetski premijer Milorad Dodik kazao je da očekuje od Inzka prije svega razgovor o spornim zaključcima:

„Ne bih preporučio gospodinu Inzku da pokušava kao neki visoki predstavnici da manifestuju silu, pa čak ni međunarodne zajdnice. Mi smo spremni da o tome razgovaramo. Narodna skupština će o tome odlučivati. Zaključci se ne mogu tek tako povući.“


Lider Srpske demokratske stranke Mladen Bosić kaže da ta stranka neće podržati bilo kakvo poništavanje zaključaka:

„I naši poslanici neće podržati zahtjev za ukidanje tih zaključaka, ukoliko se uopšte pojavi na dnevnom redu.“


Poslanik Stranke demokratske akcije u Parlamentu BiH Halid Genjac navodi da očekuje da visoki predstavnik sada, nakon političkog stava iz RS, primijeni bonska ovlaštenja zabog toga što zaključci Narodne skupštine zadiru u dejtonska rješenja Bosne i Hercegovine:

„Slijedi vjerovatno proglašenjem nevažećih tih zaključaka Narodne skupštine od strane visokog predstavnika, za što po mom mišljenju ima i osnova i razloga, a i velike potrebe. I mislim da je to sve što bi se moglo u ovom trenutku očekivati od visokog predstavnika.“


Član Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice Marinko Čavara ističe kako visoki predstavnik u svakom slučaju ne bi trebalo da poseže za smjenama zvaničnika:

„Ono što je dosad preneseno na BiH u cilju funkcioniranja BiH, odnosno stvaranja pretpostavki za priključivanje BiH EU mislim da ne treba nitko stavljati pod upitnik. Ono što je potrebno da entiteti funkcioniraju normalno i sukladno Ustavu, nikakav nije problem da ostane na entitetskoj razini.“


Politički analitičar iz Banje Luke Ivan Šijaković mišljenja je da će se vjerovatno postići kompromis:

„Ono što je jasno to je da OHR mora da održi taj svoj stav o tome da Skupština RS mora da se zaustavi u tom daljem nastojanju zaključaka koji idu da se ne prenose ili da se eventualno vraćaju određene kompetencije i funkcije koje je RS imala.“