Kaluđerović: Plašim se da će SDP preći preko svega

Velizar Kaluđerović, 24. novembar 2010.

Sa predsjednikom podgoričkog odbora SNP, Velizarom Kaluđerovićem, razgovaramo o aktuelnoj situaciji u podgoričkoj opštini, o odnosima među opozicijom na gradskom i državnom nivou.

RSE: Kriza u odnosima DPS i SDP u glavnom gradu postala je evidentna. Da li očekuje konkretnije poteze Socijaldemokrata ili ćemo na rasplet čekati do septembra, kada ističe mandat gradonačelniku Mugoši?

Kaluđerović: Za mene, ovo što se desilo na zasjedanju Skupštine glavnog grada između DPS-a i SDP-a, ne predstavlja neku značajniju novost. Iako je proteklo već više od pola godine od održavanja zadnjih lokalnih izbora, samo se može potvrditi da su se ove dvije političke partije dogovorile da one budu vlast u glavnom gradu, ali izgleda i malo oko čega mimo toga.

Nisu čak završile ni konstituisanje Skupštine glavnog grada u okviru koje je obaveza da se imenuje sekretar Skupštine. To pitanje je još uvijek otvoreno. Imamo vršioca funkcije u licu osobe koja je u prethodnom periodu bila sekretar Skupštine. Oni su za sada samo stavili pod tepih i odložili pitanje utvrđivanja kandidata za gradonačelnika Podgorice i dogovorili se samo oko toga da aktualni gradonačelnik, gospodin Mugoša, može da nastavi obavljanje ove funkcije do isteka njegovog petogodišnjeg mandata.

Ovo su samo stvari koje mogu iznova kulminirati. Upravo ljudi iz DPS-a su u jednoj TV emisiji pročitali decidno odredbu koalicionog sporazuma u kojoj piše - Ukoliko se izbor nekog funkcionera, na funkciju u glavnog gradu, ne izvrši glasovima i jednog i drugog koalicionog partnera, smatrati će se da je koalicioni sporazum između njih raskinut.

Valjda je pitanje usvajanja Statuta, kao najvišeg pravnog akta glavnog grada i njegovih izmjena i dopuna, važno najmanje koliko i pitanje izbora nekog funkcionera u glavnom gradu.

Na žalost, plašim se da će SDP, kao što se mnogo puta do sada desilo, preći preko svega toga zbog želje da ostanu na funkcijama u glavnom gradu.

Opipavanje pulsa


RSE: U samom SDP-u istakli su kako je kriza u koalicionim odnosima sada evidentna. Može li se ona prenijeti na državni nivo? Gradonačelnik Mugoša je aludirao kako treba sačekati epilog opozicione inicijative za smjenu predsjednika Skupštine i lidera SDP-a, Ranka Krivokapića. Da li je prilikom glasanja o tome, 30. novembra, moguće iznenađenje?

Nije ukupnoj javnosti u Crnoj Gori ni malo novo ako se kaže da se oni politički ne trpe i rado bi se jedni drugih otarasili, ali da pri tome njihove pozicije u vlasti niko ne dira. Onda se oni, između ove dvije stvari, očigledno opredeljuju da sačuvaju pozicije u vlasti.
Kaluđerović:
Lično mislim da nije, ali ostaje da sačekamo. I ovo što je sada učinjeno u Skupštini glavnog grada i reakciju koja je uslijedila od DPS-a, doživljavam samo kao pipanje pulsa. Nije ukupnoj javnosti u Crnoj Gori ni malo novo ako se kaže da se oni politički ne trpe i rado bi se jedni drugih otarasili, ali da pri tome njihove pozicije u vlasti niko ne dira. To tako ne može. Onda se oni, između ove dvije stvari, očigledno opredeljuju da sačuvaju pozicije u vlasti.

RSE: Izglasavanje Statuta podgoričke opštine nije samo uzdrmalo vladajuću koaliciju, nego je iscrtao i konture novih političkih saveza na opštinskom nivou, budući da su u pomoć Mugošinom DPS-u priskočili odbornici Narodne i Demokratske srpske stranke, koji su dio opozicione koalicije Bolja Crna Gora, bolja Podgorica. Kakve će to ostaviti posljedice po međuopozicionu saradnju?

Kaluđerović: SNP je partija koja je dugi niz godina, kao vodeća opoziciona partija, bila u prilici da otrpi određene nepromišljene pojedinačne poteze kolega sa opozicionog bloka. Želim da vjerujem da ovo nije najava neke trajnije podrške od strane pojedinaca i odbornika koji su sa liste Bolja Podgorica, bolja Crna Gora izabrani i dobili status odbornika u Skupštini glavnog grada, već da je to njihov pojedinačni odnos prema određenom, konkretnom, pitanju i zalaganje da glavni grad dobije izmjene i dopune Statuta.Imamo demokratske kondicije da sačekamo da vidimo da li je samo to u pitanju.

Povlačenje Đukanovića još uvijek u sferi nečijih želja


RSE: Da li ste saglasni sa ocjenama kako se uočava sve više pukotina i kako ima sve više naznaka kako su moguća pretumbacije u opozicionim redovima? Koliko špekulacijama o mogućem savezništvu SNP-a sa DPS-om doprinosi i činjenica da novi program SNP-a ne zabranjuje eksplicitno tu mogućnost?

Kaluđerović:
Mi smo to pitanje izneli na nivo principa koji u suštini potvrđuju isto ono što je i do sada pisalo u našem programu, a pri tome smo se opredijelili da to ne zapisujemo u program, da ne opterećujemo naš program jer nije uobičajeno da se takva vrsta pitanja u detaljima nalazi u programu partije.

Sigurno SNP nikome neće pomoći da podvuče crtu ispod brojnog bezakonja, lopovluka i kriminala koji se valjao, i još uvijek se valja, Crnom Gorom.
U novom Statutu naše partije za sve oblike koalicija sa SNP u budućnosti, bilo da se radi o državnom nivou, bilo da se radi o nivou opština, je potrebna dvotrećinska odluka svih članova glavnog odbora naše partije. Potrebna je obezbijediti skoro jednoglasje u partiji oko zaključivanja neke koalicije. Ubjeđen sam da će se u odnosima buduće koalicione saradnje SNP-a sa drugim partijama itekako voditi računa o onome što jeste političko zalaganje SNP-a od njegovog zasnivanja. Sigurno SNP nikome neće pomoći da podvuče crtu ispod brojnog bezakonja, lopovluka i kriminala koji se valjao, i još uvijek se valja, Crnom Gorom.

RSE: Uprkos tome što govorite, mediji su uveliko spekulisali kako u SNP-u ima, ako ne frakcija, ono internih neslaganja, upravo oko potencijalne saradnje sa Vujanovićovom strujom DPS-a i da podgorički odbor, čiji ste vi predsjednik, tome nije naklonjen. Je li makar hipotetički moguće da upravo do toga dođe nakon povlačenja Đukanovića sa političke scene? Koliko bi takav eventualni scenario bio dobar po demokratske procese u Crnoj Gori?

Kaluđerović:
Mislim da je pitanje povlačenje Đukanovića još uvijek u sferi nečijih želja, a ne realnog političkog očekivanja, bez obzira što su učestala javna saopštenja u vezi sa tim. Ne vidim struje u DPS-u. DPS je veoma monolitan po rigidnim pitanjima politike na kojoj opstaju. Oni najbolje znaju koliko je to daleko od demokratske volje građana.

Činjenica da su program naše partije, novi Statut i predsjednik izabrani jednoglasno na kongresu, je odgovor na spekulacije da ima struja u SNP-u. U jednoj fazi pisanja programa naše partije smo imali određenih različitih gledanja na neke segmente, ali to je u svakoj velikoj demokratskoj partiji potpuno prirodni proces. Na kraju smo, u demokratskoj proceduri, došli do teksta koji je na kongresu jednoglasno utvrđen.