Rizvanović: U sportu nema mjesta politici

Amir Rizvanović

Fudbalski klub Sarajevo četvrtak navečer u Pragu protiv češke Sparte odigrao je prvu utakmicu trećeg pretkola kvalifikacija za Evropsku ligu u kojoj je izgubio sa pet golova razlike rezultatom 5:0.

Našu redakciju neposredno prije utakmice posjetila je delegacija kluba za koji su nekada igrali velikani bh. fudbala Asim Ferhatović-Hase i Safet Sušić, koju je predvodio predsjednik Upravnog odbora kluba Amir Rizvanović.

RSE: Gospodine Rizvanoviću, vaš klub Sarajevo u četvrtak igra u Pragu u okviru kvalifikacija za UEFA-inu Evropa ligu protiv jednog od najboljih čeških timova, praške Sparte. Kakva su vaša očekivanja?

Rizvanović: Prije svega da vam se zahvalim na prilici i na interesu koji iskazujete prema nastupu FK Sarajevo, a moj stav je da je Sparta zaista veliki klub, ali da je ona u ovom momentu nešto malo slabija nego što je prethodnih godina bila, za razliku od Sarajeva koji je u ovom momentu ipak malo kvalitetniji klub nego što je bio nekoliko prethodnih godina. I ja sam uvjeren u uspjeh FK Sarajevo.

RSE: Reprezentacija BiH, zahvaljujući prije svega svojim igračima koji igraju u inostranstvu, u posljednjih nekoliko ciklusa bila je na rubu kvalifikacija za velika fudbalska takmičenje, kao što su prvenstva Evrope ili svijeta. Klubovi, međutim, evropske nastupe gotovo redovno završavaju na početku kvalifikacija za Evropsku ligu ili Ligu šampiona. Kako to objašnjavate?

Rizvanović: Vjerovatno svako ima neko svoje objašnjenje. Ja prvo mislim da bi možda trebalo i malo više igrača iz bh. lige da igra u reprezentaciji BiH, ali problemi su očigledni u tom nekom malom budžetu i odnosu društva prema uopšte sportu, pa tako i nogometu, gdje ja ne prepoznajem da politika osjeti da je sport ustvari sastojak društva. Naročito tu mislim na nogomet koji ipak odvlači jedan veliki broj omladine s ulice i pokušava da izvede na neki pravi put. Poseban problem mislim da je organizacija takmičenja, da imamo jednu jako veliku ligu, da je treba skratiti – jer poslije nekoliko kola se već uspostave dvije, tri ili četiri ekipe koje se bore za vrh, neke su već otpale, a oni u sredini nemaju nekakvog interesa i onda se izgubi na kvalitetu.

RSE: Fudbalski savez je ove godine bio suspendovan od strane FIFE i UEFA-e zbog neusvajanja statuta koji je trebao eliminisati politiku iz sporta, ali je nakon uključenja sportskih legendi u komitet za spas fudbala, kao što je Ivica Osim, problem gotovo bio riješen. Šta je još potrebno za potpunu depolitizaciju i ozdravljenje sporta, posebno fudbala, u BiH?

Rizvanović: Slažem se, mislim da je učinjen veliki napredak u odnosu nas sa Evropom, odnosno BiH i našeg fudbala sa Evropom, i tu zaista je trebalo puno mijenjati. Ja sam uvjeren da bi trebalo napraviti još jedan korak, a to je da se formira udruženje prvoligaša koje bi, ustvari, preuzelo organizaciju takmičenja - i mislim da bi to bio taj konačni doprinos unapređenju bh. fudbala.

Proći će još dosta vremena do regionalne lige
RSE: Zajednička takmičenja, liga i kup, u BiH se igraju već deset godina, igrači prelaze iz klubova u jednom u one u drugom entitetu, i igrači svih nacionalnosti igraju za reprezentaciju. Da li se i koliko etničke i političke podjele osjećaju na terenu ili tribinama, ili vaš odnos može služiti kao primjer političarima?

Rizvanović: Čini mi se da, i pored nekih pojedinačnih incidenata koji se dese, naš odnos može služiti kao primjer političarima. I mislim da u sportu, ustvari, i nije mjesto politici. A na kraju, evo, uvijek ta struktura FK Sarajevo i u igračkom i u trenerskom kadru pokazuje i dokazuje da nismo jednonacionalni klub, nego da ipak održavamo sliku multietničku i bosanskohercegovačku.

RSE: Kvalitet fudbala u regionu je puno slabiji nego prije raspada bivše Jugoslavije. Regionalna liga se dugo spominje kao opcija, ali politički i bezbjednosni aspekti se postavljaju kao najveće prepreke toj ideji. Šta vi o tome kažete?

Uspostavljanjem regionalne lige bi se sigurno puno dobilo na kvaliteti nogometa, pa bismo se možda i vratili na neke te stare staze gdje su klubovi sa ovih prostora čak osvajali i prvenstva Evrope.
Rizvanović: Zaista bi se uspostavljanjem regionalne lige sigurno puno dobilo na kvaliteti nogometa, pa bismo se možda i vratili na neke te stare staze gdje su klubovi sa ovih prostora čak osvajali i prvenstva Evrope, kao što je Crvena zvezda npr., ali mislim da je realan i veliki problem taj politički aspekt i s njim povezana sigurnosna dimenzija. Proći će sigurno još vremena dok se neka takva liga uspostavi. I pored toga što mi iz sporta vjerovatno bismo i nastojali i želimo da se uspostavi, ipak politika igra tu odlučujuću ulogu. Ali bez obzira, maloprije sam rekao, za unapređenje fudbala barem u BiH mislim da je nužno promijeniti taj sistem takmičenja, skratiti ligu, uvesti neki sistem poslije plejofa i plejauta, neki četverokružni ili sličan takav sličan sistem takmičenja gdje bi kvalitetnije ekipe igrale više utakmica. Mislim da bi to unaprijedilo fudbal prije svega u BiH i da bismo spremije dočekali tu regionalnu ligu.

RSE: Gospodine Rizvanoviću, hvala vam na ovom razgovoru i želim da vaš optimizam sa početka našeg razgovora ima pokriće i da savladate prašku Spartu.


Rizvanović: Pokriće ima, nadam se da ćemo proći. Nije važna ova večeras utakmica u smislu pobjede, ali važan je ukupni dojam i treba da prođemo u te dvije utakmice.