Batnagar: Indija nije osudila rusku invaziju u Ukrajini zbog zavisnosti od oružja

Vesti o ruskoj invaziji na Ukrajinu bile su udarne vesti u i indijskim medijima u februaru ove godine, fotografija iz lokalne kafeterije u Kalkuti

Indija ima specijalne odnose sa Rusijom, veoma je zavisna od uvoza njenog oružja – više od 60 odsto – i zbog toga nije osudila invaziju na Ukrajinu, kaže za RSE Stuti Batnagar (Bhatnagar), profesorka Australijskog nacionalnog univerziteta (Australian National University) u Kamberi.

Doduše, po njenim rečima, Indija nastoji da smanji zavisnost od ruskog oružja na tragu njene multipolarne politike čiji je cilj strateška autonomija.

"Treba imati na umu da je Indija postkolonijalna država koja se još ekonomski i vojno razvija. Zbog toga teži strateškoj autonomiji da bi imala sve opcije otvorene kako bi mogla da stvara partnerstva o konkretnim pitanjima, a ne saveze koji proističu iz svetskog poretka u kome bi SAD ili Kina ili čak Rusija imali dominantnu ulogu," ocenjuje Batnagar.

Vaš browser nepodržava HTML5

Batnagar: Indija se pribojava približavanja Rusije Kini

Stuti Bhatnagar kaže kako Indija, između ostalog, ne želi da nazove Rusiju agresorom što bi dovelo do otuđenja u njihovim odnosima i približavanja Moskve Pekingu.

Ona ističe da se Indija pribojava da bi se u slučaju osude ruske invazije, Moskva dodatno približila Kini čije se rastuće moći zvanični Nju Delhi pribojava i ima pogranični spor sa njom. Stoga, kako navodi Batnagar, Indija nastoji da razvije različita ekonomska i vojna partnerstva, kako sa zemljama regije tako i SAD, ali tako da ne isprovocira Kinu.

"Indija će nastojati da ne bude direktno uvučena u eventualni oružani sukob SAD i Kine, jer bi to na nju negativno uticalo zbog geografske pozicije. Mislim na pomenuti granični spor sa Kinom, a i da bi sačuvala svoje ekonomske interese u regiji", smatra Batnagar.

krajem 2021. godine Indija i Rusija produžile sporazum o vojnoj saradnji

Istorijski, specijalni odnosi Indije i Rusije

RSE: Zašto Indija nije osudila rusku invaziju u Ukrajini niti uvela sankcije Moskvi zbog pomenutog poteza?

Batnagar: Indija i Rusija imaju specijalne, istorijske odnose, što je posebno bilo izraženo tokom Hladnog rata, iako je zvanični Nju Delhi tada vodio nesvrstanu politiku. Dve zemlje su potpisale Sporazum o prijateljstvu 1971, a 2010. je usvojena Deklaracija o strateškom partnerstvu.

Osim ovih ugovora, Indija je veoma zavisna od uvoza ruskog oružja, tačnije više od 60 odsto nabavlja iz Rusije. Istovremeno, Rusija plasira na indijsko tržište 23 odsto svog izvoza vojne opreme. Dakle, Indija je veoma zavisna ne samo od oružja iz Rusije već i rezervnih delova za njegovo održavanje. Nju Delhi je takođe sa Moskvom sklopio dogovor vredan 5 milijardi dolara za nabavku ruskog raketnog sistema S-400, što je već izazvalo podozrenje SAD-a.

Indija više od 60 odsto oružja nabavlja iz Rusije, na fotografiji ruski S-400

RSE: Da li je Indija već dobila ovaj sistem ili je postupak u toku?

Batnagar: Procedura uvoza još nije okončana.

RSE: Da li ovo veoma sofisticirano oružje S-400 pruža Indiji ključni instrument strateškog odvraćanja u sporu sa Kinom i Pakistanom?

Batnagar: Da.

RSE: Pomenuli ste istoriju dobrih odnosa Indije i Rusije. Tako je 1970-ih Sovjetski Savez stavio veto na sankcije protiv Indije zbog njenog nuklearnog programa.

Batnagar: Da, Rusija je takođe veliki snabdevač Indije nuklearnom tehnologijom za civilne potrebe. Dakle, sve to utiče na veoma snažne odnose dve zemlje.

Policija ispred Ambasade Rusije u Nju Delhiju dok su trajali protesti u Indiji zbog ruske invazije na Ukrajinu, februar 2022.

Indija teži strateškoj autonomiji

RSE: Da li takav pristup proizilazi iz aktuelne indijske spoljnopolitičke doktrine o "strateškoj autonomiji", čiji je cilj stvaranje policentričnog sistema međunarodnih odnosa?

Indija želi da razvija odnose sa drugim zemljama u pitanjima koja su u njenom nacionalnom interesu. Doktrina o strateškoj autonomiji je naročito sada snažna kada se vodi debata o ratu u Ukrajini.

Batnagar: Treba imati na umu da je Indija postkolonijalna država koja se još ekonomski i vojno razvija. Zbog toga teži strateškoj autonomiji da bi imala sve opcije otvorene kako bi mogla da stvara partnerstva o konkretnim pitanjima, a ne saveze koji proističu iz svetskog poretka u kome bi SAD ili Kina ili čak Rusija imali dominantnu ulogu.

Dakle, Indija želi da razvija odnose sa drugim zemljama u pitanjima koja su u njenom nacionalnom interesu. Doktrina o strateškoj autonomiji je naročito sada snažna kada se vodi debata o ratu u Ukrajini.

RSE: U kojoj meri na spoljnopolitičku poziciju Indije utiče i činjenica da je ona članica BRIKS-a, grupacije u kojoj su još Brazil, Rusija, Kina i Južnoafrička Republika?

Batnagar: Neću reći da je BRIKS izgubio dinamiku, ali trenutno nije preveliki fokus na funkcionisanju ove grupacije. Međutim, i izvan BRIKS-a Indija ima bliske odnose sa Rusijom. U svakom slučaju, članstvo u ovoj grupaciji, zatim Šangajskoj organizaciji za saradnju gde je Indija u partnerstvu sa Rusijom i Kinom, utiču na njen stav prema situaciji u Ukrajini, imajući u vidu odnose sa pomenutim državama koje želi da zadrži.

Indija se pribojava približavanja Rusije Kini

RSE: Da li se Indija pribojava da bi uvođenjem sankcija Rusiji, to još više približilo zvaničnu Moskvu Pekingu koga Nju Delhi doživljava kao rivala?

Batnagar: To je jedan od razloga za zabrinutost Indije. Zbog toga ona ne želi da nazove Rusiju agresorom jer bi to dovelo do otuđenja u njihovim odnosima i približavanja Moskve Pekingu. Trenutno su velike tenzije u odnosima Kine i Indije zbog pograničnog spora na Himalajima i to utiče na stav kreatora politike u Nju Delhiju prema ratu u Ukrajini.

U Indiji su se s oažnjom pratile vesti koje su dolazile iz Ukrajine s početka ruske agresije, na fotografiji ljudi prolaze pored ekrana sa vestima u Mumbaiju, februar 2022.

SAD shvataju stav Indije, iako se ne slažu sa njim

RSE: Rekli ste da Indija i Rusija imaju snažnu saradnju u vojnoj industriji. Međutim, sveukupna trgovina između dve zemlje je prošle godine iznosila 13 milijardi dolara, a između Indije i SAD 113 milijardi!

Portparolka Bele kuće Džen (Jen) Psaki rekla je da Indija treba da razmisli o tome kako će u istorijskim knjigama biti zapisana njena uloga kada je reč o ratu u Ukrajini. Dalep Sing (Daleep Singh), zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost SAD, upozorio je Indiju, uoči posete ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova u Delhiju početkom aprila, da će biti "posledica" ako Indija pokuša da izbegne sankcije Zapada uvedene Moskvi.

Koliko daleko će SAD ići u pritisku na Indiju i koliko dugo će se Indija tome odupirati ako se rat u Ukrajini oduži?

Za sada nema velikog pritiska SAD na Indiju da osudi Rusiju, zato što Vašington nastoji da osnaži odnose sa Nju Delhijem u širem indopacifičkom regionu.

Batnagar: Za sada nema velikog pritiska SAD na Indiju da osudi Rusiju, zato što Vašington nastoji da osnaži odnose sa Nju Delhijem u širem indopacifičkom regionu. Ti odnosi su unapređeni u poslednjih desetak godina.

Stoga, iako su SAD kritične prema ovakvom stavu Indije prema ratu u Ukrajini, shvataju da to čini zbog trenutnih interesa. Američki savetnik za nacionalnu bezbednost je pre neki dan izjavio da Vašington vodi dugoročnu politiku prema Indiji i da na to neće uticati trenutne nesuglasice oko pojedinih pitanja.

Zbog toga ne mislim da će biti previše američkih pritisaka na Indiju da zauzme stav o ratu u Ukrajini, osim ako se rat ne intenzivira i oduži. Istorijski gledano, Indija je u Ujedinjenim nacijama bila protiv kaznenih mera protiv određenih zemalja, tako da se uzdržala od glasanja za uvođenje sankcija Rusiji, uprkos pritiscima.

Studenti u Indiji su na brojnim protestima tražili da se obustavi rat u Ukrajini, Čenai, februar 2022.

Povećan indijski uvoz ruske nafte

RSE: Indija na neki način omogućava odstupnicu Rusiji kupujući dodatne količine nafte, doduše uz popust od oko 30 odsto.

Batnagar: Da, indijski uvoz nafte i uglja je povećan od izbijanja rata u Ukrajini i verovatno će i dalje da raste. Šef indijske diplomatije je podsetio da je EU nastavila da uvozi naftu iz Rusije, tako da će zvanični Nju Delhi donositi odluke koje su u nacionalnom interesu, a neprekinuto snabdevanje energentima jedan je od ključnih za zemlju u razvoju. Indija je treći najveći uvoznik ruske nafte posle EU i Kine.

Indija ne želi da isprovocira Kinu

RSE: Indija je članica "Quada", u kome su još SAD, Japan i Australija. U kojoj su meri međusobno zavisni SAD i Indija. SAD nastoje da uspostave šira savezništva u cilju suprostavljanja Kini. Istovremeno, Indija ne može sama da se nosi sa Kinom. Ko u ovom slučaju zavisi više od druge strane – Indija od SAD ili obrnuto?

Batnagar: Indija ne tretira odnose sa SAD-om kao savezništvo, čak ni članstvo u okviru "Quada" i drugih indopacifičkih asocijacija. Indija je veoma oprezna da to ne bude shvaćeno kao da je upereno protiv Kine, iako možda to ima na umu. Kina je veoma moćna, Indija trenutno sa njom ima spor oko granice i ne želi da dalje zaoštrava situaciju.

Pročitajte i ovo: Kina i Indija zveckaju oružjem na Himalajima

RSE: Da je isprovocira?

Batnagar: Da, takođe Kina je veoma važan ekonomski partner Indije. To znači da se trgovina između dve zemlje nastavlja, bez obzira na granični spor. U odgovoru na Vaše pitanje ko od koga više zavisi, SAD u potrazi za partnerima u ovoj regiji gradi bezbednosno partnerstvo sa Indijom. Za Nju Delhi su važni odnosi sa Vašingtonom, ali nisu jedini. U poslednje vreme bilo je dosta kontakata sa Evropom, Australijom, Japanom.

RSE: U kojim oblastima Indija posebno računa na saradnju sa SAD-om?

Batnagar: Veoma je važna trgovina između njih, dok se vojna saradnja i dalje razvija sa uspostavljanjem strateškog partnerstva. Nedavno su se sastali ministri odbrane i spoljnih poslova dve zemlje, potpisan je sporazum o logistici. Nju Delhi želi da kupi od SAD i Evrope nuklearnu tehnologiju za civilne potrebe. Istovremeno, Indija nastoji da ojača svoju globalnu ulogu, tako što bi između ostalog postala stalna članica Saveta bezbednosti UN.

Indija je treći najveći uvoznik ruske nafte posle EU i Kine (na fotografiji desna Hindu Sena grupa podržala je na javnim skupovima Rusku agresiju na Ukrajinu, Nju Delhi, mart 2022)

RSE: Na Zapadu izražavaju bojazan zato što se Indija nije svrstala na njegovu stranu u slučaju rata u Ukrajini. Da li zvanični Nju Delhi strahuje da zapadna definicija "njegova strana" ne uključuje i Indiju?

Batnagar: Ne mislim da su kreatori indijske politike sada zabrinuti, jer su jasno predočili da je takva politika u strateškom interesu zemlje. Naročito je šef diplomatije (Subramanjan Džaišankar) bez okolišanja reagovao na pokušaje sa Zapada držanja lekcija Indiji o njenoj politici.

Međutim, na najvišim političkim nivoima nisu previše uznemireni zbog stava Indije prema ratu u Ukrajini, uključujući i njeno odbijanje da osudi postupak Rusije čak i unutar "Quada". Razlog za to je konvergencija interesa da Indija bude partner sa kojim će razvijati ekonomske i bezbednosne aranžmane. Dakle, odbijanje Indije da osudi rusku invaziju nije se negativno odrazilo na njene odnose sa Zapadom.

Indija nastoji da smanji uvoz ruskog oružja

RSE: Indija smatra da je bitna Zapadu zarad uspostavljanja balansa prema Kini. Može li ta premisa da se promeni, što bi učinilo poziciju Indije ranjivom?

Sada se u Indiji vodi debata o potrebi smanjenja zavisnosti od ruskog oružja i vojnoj modernizaciji, što ona već nastoji u poslednjih 10-tak i više godina.

Batnagar: Mislim da to u mnogome zavisi od odnosa Zapada sa Kinom, koji se verovatno neće promeniti u narednih 10-tak godina. Istovremeno, kao što sam rekla, Indija ne zavisi u potpunosti od Zapada i nastoji da razvija odnose koji počivaju na principu multipolarnosti.

Čak i kada je reč o Rusiji i njenoj invaziji na Ukrajinu, sada se u Indiji vodi debata o potrebi smanjenja zavisnosti od ruskog oružja i vojnoj modernizaciji, što ona već nastoji u poslednjih 10-tak i više godina.

RSE: Iz kojih još zemalja ga nabavlja?

Batnagar: Iz različitih zemalja – Kine, Francuske, SAD-a, Australije, kao i da razvija domaću vojnu industriju kako bi se izbegao rizik od zavisnosti od jedne sile.

Indija ne želi da bude uvučena u sukob SAD i Kine

RSE: Rekli ste da će to zavisiti i od odnosa Zapada i Kine, koji su poslednjih godina sve zategnutiji – počev od trgovinskog rata koji je pokrenuo prethodni američki predsednik Donald Tramp (Trump), zatim Tajvana.

Mnogi se pribojavaju da je sadašnji rat u Ukrajini samo uvod u još žešći oko Tajvana, jer bi njegove posledice bile još pogubnije. Ukoliko tenzije budu rasle sa sve agresivnijim pokušajima Kine da demonstrira svoju moć u regionu, ako jednoga dana ekonomski nadmaši SAD – kakva će biti reakcija Indije? Da li će se prikloniti Zapadu ili će pokušati da pronađe neku vrstu balansa u odnosima sa Kinom?

Batnagar: Mislim da će Indija nastojati da balansira kao i do sada, što joj omogućava partnerstva na različitim stranama, da osnaži odnose sa članicama ASEAN-a (Bruneji, Kambodža, Indonezija, Laos, Malezija, Mjanmar, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam) u jugoistočnoj Aziji, zatim uspostavi vojne baze u regionu Indijskog okeana.

Indija će nastojati da ne bude direktno uvučena u eventualni oružani sukob SAD-a i Kine, jer bi to na nju negativno uticalo zbog geografske pozicije. Mislim na pomenuti granični spor sa Kinom, a i da bi sačuvala svoje ekonomske interese u regiji.

Pročitajte i ovo: Zapad ne može da bude centar sveta

Indija brine zbog rasta moći Kine

RSE: Osim ovog graničnog spora, da li Indija sveukupno brine zbog rasta moći Kine. Početkom 1990-ih obe zemlje su bile na sličnom nivou ekonomskog razvoja. Sada je kineski bruto društvenih proizvod (14.700 milijardi dolara) nekoliko puta veći od indijskog (2.600 milijardi dolara).

Doduše, pojedini stručnjaci ističu da dugoročno gledano, Indija ima određene prednosti i može da smanji taj jaz. U međuvremenu, da li u Nju Delhiju brinu zbog uspona Kine koja može nametnuti svoju volju ne samo oko pomenutog graničnog spora već i drugih pitanja?

Batnagar: Da, Indija brine zbog rasta moći Kine, naročito njene inicijative Pojas i put. Zbog toga Indija nastoji da smanji negativne efekte jačanja uticaja Kine po svoje interese unapređenjem saradnje sa susedima.

Takođe, da uspostavi različita ekonomska i vojna partnerstva kako bi osnažila svoju poziciju, mada nije voljna da direktno pomene Kinu kao razlog za ove poteze. Bojazan zvaničnog Nju Delhija zbog jačanja Kine povećana je u poslednje dve godine kada je izbio pogranični spor.

Dugoročna strategija Indije je ubrzavanje ekonomskog razvoja i u tom kontekstu ulaženje u partnerstva koja tome mogu da pripomognu, smatra Batnagar (protest protiv ruske invazije na Ukrajinu, Nju Delhi, februar 2022)

RSE: Šta je dugoročni, strateški plan Indije? Ona nastoji da ubrza svoj ekonomski razvoj, druga je u svetu po broju stanovnika sa velikim udelom kvalifikovane radne snage, ali i zemlja sa rasprostranjenim siromaštvom, prepuna protivrečnosti, poput etničkih sukoba između Hindusa i muslimana, spora oko Kašmira. Na koji način planira da reši ove probleme i smanje tenzije u odnosima sa Kinom?

Batnagar: Da, svi ti problemi postoje i predstavljaju veliki izazov, uključujući nezaposlenost, nesuglasice između pojedinih etničkih zajednica, zatim Kašmira koji je daleko od rešenja. Istovremeno, u regionu ima problematične odnose sa Pakistanom i Kinom. Mislim da je dugoročna strategija Indije ubrzavanje ekonomskog razvoja i u tom kontekstu ulaženje u partnerstva koja tome mogu da pripomognu. Dakle, nastoji da se suoči sa geopolitičkim tenzijama i pozicionira se kao ekonomska i politička sila.

Mlada i kvalifikovana populacija kao adut Indije

RSE: Kina nastoji da ekonomski nadmaši SAD i uveća svoju moć. Međutim, državna kontrola ekonomije i starenje i opadanje broja stanovnika može biti dugoročno problem po nju. S druge strane, Indija ima mladu i kvalifikovanu populaciju, zatim tržišnu ekonomiju. Da li postoje procene i planovi na koji način Indija može da ubrza svoj razvoj, smanji jaz u odnosu na Kinu i bude bolje geostrateški pozicionirana u budućnosti nego sada?

Batnagar: Da, to je cilj Indije i nastoji da to ostvari na više načina. Kao što sam rekla, pokušava da ojača ekonomska i vojna partnerstva, zatim koristi mlado stanovništvo i kvalifikovanu radnu snagu kao potencijal. Indijska dijaspora je veoma snažna, takođe vlada naglašava vrednost Indije kao demokratske zemlje. Istovremeno, ističe svoju odgovornu politiku kao nuklearne sile.

'Za samu Indiju brojni problemi postoje i predstavljaju veliki izazov, uključujući nezaposlenost, nesuglasice između pojedinih etničkih zajednica, te pitanje Kašmira' (na fotografiji protest zbog rata u Ukrajini, Kalkuta, mart 2022.)

Zapad ignoriše unutrašnje probleme Indije

RSE: U kojoj meri ta interna politička i etnička trvenja, između konzervativaca i liberala, siromašnijih i bogatijih država – otežavaju ekonomski razvoj Indije. Sa strane se stiče utisak da je zbog nagomilanih protivrečnosti situacija u njoj ponekad haotična.

Batnagar: Mislim da se to može posmatrati na dva načina. S jedne strane, postoji interes Zapada da se Indija pozicionira kao regionalna sila i takmac sa Kinom, a, s druge, da se ignorišu neki od unutrašnjih problema sa kojima se ona suočava. Osim nezaposlenosti, Indija ima i poteškoća strukturalne prirode, kao što su tretman manjina, socijalne nejednakosti, što iziskuje veću pažnju Zapada, ali koju on ne pokazuje zbog drugih interesa.

Oslanjanje Indije na zemlje regije

RSE: Pomenuli ste susedne i druge zemlje regije sa kojima Indija nastoji da uspostavi partnerstva. Na koga posebno računa?

Batnagar: Oslanja se na saradnju sa zemljama ASEAN-a, kao i prvim susedima kao što su Bangladeš, Nepal, Šri Lanka. Indija sve više ulaže u ove zemlje u nastojanju da osnaži odnose.

RSE: Kada je reč o Japanu?

Batnagar: Sa Japanom nastoji da razvija bilateralne odnose kao i u okviru "Quada". Ima i sve razvijenije odnose sa Australijom. Nedavno su potpisale trgovinski sporazum, a već je uspostavljeno strateško partnerstvo između Nju Delhija i Kanbere koje omogućava zajedničke vojne vežbe i razmenu informacija.