Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske (RS), nakon kriminalističke obrade u Ministarstvu unutrašnjih poslova zbog sumnjivih javnih nabavki, predat je u nadležnost Republičkog javnog tužilaštva, saopšteno je iz MUP-a u četvrtak, 16. septembra.
Institut za javno zdravstvo Republike Srpske (RS) je po cijenama višestruko višim od tržišnih vršio javne nabavke na početku pandemije, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u Republičkom javnom tužilaštvu ovog bosanskohercegovačkog entiteta u četvrtak, 16. septembra.
Odgovor je upućen nakon što je Zeljković priveden u srijedu navečer u Banjaluci, a ranije tog dana je Policija RS uhapsila Slavka Bojića, Sašu Markovića i Dragana Dubravca zbog sumnje na zloupotrebe u procesu javnih nabavki u toku pandemije, fiktivnih transfera i pranja novca.
Zeljković, Bojić, Dubravac i Marković se terete za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja, vezano za postupke javnih nabavki koje je provodio Institut za i nalaze se na ispitivanju u Tužilaštvu.
Tužilaštvo planira da odredi pritvor za sve četiri uhapšene osobe zbog spornih javnih nabavki, rekao je za RSE Miloš Stevanović, advokat Slavka Bojića i Saše Markovića, te poručio da će se boriti protiv mjera pritvora, jer su, kaže, svi radili u skladu sa zakonom.
"I jedan i drugi se terete da su učestvovali u postupku javne nabavke za koji navodno nisu imali licencu, pri čemu tužilac potpuno zaboravlja da su firme Slavka Bojića i Saše Markovića imale u svom konzorcijumu kompaniju koja je imala pravosnažnu licencu za prodaju medicinske opreme", tvrdi Stevanović.
Advokat ocjenjuje da Republičko javno tužilaštvo postupa krajnje represivno u ovom slučaju, da uznemiruje porodice uhapšenih. Jedna od glavnih primjedbi se odnosi na akciju hapšenja za kojom, kaže Stevanović, nije bilo potrebe.
Po pitanju fakturisanih cijena, koje su u procesu konkretnih javnih nabavki bile višestruko skuplje od tržišnih u periodu marta i aprila 2020. godine, Stevanović kaže da je "svako bio slobodan da formira tržišne cijene na osnovu uobičajenih ekonomskih načina poslovanja". Podsjeća da u tom periodu institucije RS nisu regulisale cijene medicinske opreme, kao što je slučaj sa lijekovima, gorivom i drugim najvažnijim namirnicama.
Pročitajte i ovo: U Banjaluci priveden direktor Instituta za javno zdravstvo Republike SrpskeDragica Tojagić, sekretar Republičkog javnog tužilaštva RS za RSE je kazala da su Zeljković, Bojić, Dubravac i Marković na ovaj način iskoristili vanredno stanje koje je bilo proglašeno na teritoriji tog entiteta i pribavili protivpravnu imovinsku korist od oko 790.000 konvertibilnih maraka (395.000 evra).
U spornim nabavkama su, između ostalog, nabavljane zaštitne maske, koje su Institutu po komadu fakturisane po cijeni od 6,90 KM (3,45 evra), a nabavljane po cijeni od 0,36 KM (0,18 evra).
Zaštitna odijela su takođe nabavljana po višim cijenama. Jedno odijelo je plaćeno 50 KM (25 evra), a nabavna cijena je 22,50 KM (11,25 evra).
Pročitajte i ovo: Medicinsku opremu nabavljale turističke agencije i kozmetički saloni"Sve nabavke su vršene putem pregovaračkog postupka bez obavještenja o nabavci, bez ispitivanja tržišta, bez dostavljanja medicinskih deklaracija i standarda, bez nadzora nad prijemom medicinske opreme", kaže za RSE Dragica Tojagić.
Pročitajte i ovo: Zbog sumnjivih nabavki u Banjaluci uhapšene tri osobe, traga se za direktorom Instituta za javno zdravstvo RS