Diskriminacija i napadi na muslimane i Palestince dostigli su rekordan nivo u Sjedinjenim Državama 2023. godine, podstaknuti rastućom islamofobijom nakon izbijanja rata Izraela i Hamasa, podaci su Savjeta za američko-islamske odnose (CAIR).
Broj tužbi je iznosio 8.061 u 2023. godini, što je za 56 posto više u odnosu na prethodnu godinu i najveći broj otkako je CAIR počeo evidenciju prije skoro 30 godina, prenosi Reuters.
Oko 3.600 tih incidenata dogodilo se od oktobra do decembra, navodi ova organizacija.
Aktivisti za ljudska prava su takođe uočili globalni porast islamofobije, antipalestinskog sentimenta i antisemitizma od posljednjeg sukoba na Bliskom istoku.
U Americi su među ove napade navedeni i smrtonosni ubod nožem šestogodišnjeg palestinskog Amerikanca Wadea Al Fayoumea u Illinoisu, pucanje na trojicu studenata palestinskog porijekla u Vermontu u novembru i napad nožem na jednog Palestinca u Teksasu u februaru.
U izvještaju CAIR-a se navodi da je 2023. godine došlo do ponovnog oživljavanja mržnje prema muslimanima nakon prvog zabilježenog godišnjeg pada pritužbi u 2022.
U prvih devet mjeseci 2023. godine, takvih incidenata je bilo u prosjeku oko 500 mjesečno prije nego što su skočili na skoro 1.200 mjesečno u posljednjem kvartalu prošle godine.
"Primarni razlog ovog talasa pojačane islamofobije bila je eskalacija nasilja u Izraelu i Palestini u oktobru 2023. godine", navodi se u izvještaju.
Pročitajte i ovo:
Netanjahu pod sve većim pritiscima u inostranstvu i kod kućeBela kuća ogorčena zbog napada Izraela u kojem je ubijeno sedam humanitaracaNajbrojnije pritužbe u 2023. godini bile su u kategorijama imigracije i azila, diskriminacije pri zapošljavanju, zločina iz mržnje i diskriminacije u obrazovanju, saopštio je CAIR.
Palestinska grupa Hamas, koju su Sjedinjene Države i Evropska unija označili kao terorističku, napala je Izrael 7. oktobra, i tom prilikom je ubijeno 1.200 ljudi, prema izraelskim podacima.
Posljednji vojni napad Izraela na Gazu kojom upravlja Hamas ubio je više od 32.000 ljudi, prema lokalnom ministarstvu zdravlja. Raseljeno je skoro svih 2,3 miliona stanovnika, a Gaza je dovedena na ivicu gladi.
Izrael je optužen i za genocid, što vlasti te zemlje negiraju.
CAIR je naveo da je prikupio statistiku pregledom javnih izjava i snimaka, kao i izvještaja, emailova i online sistema za žalbe. Ova organizacija kontaktirala je ljude o čijim incidentima su izvještavali mediji.
Vaš browser nepodržava HTML5