Uz rusku zastavu, predsjedničku knjigu i primjerak ruskog ustava koji su uneseni su u dvoranu Dmitrij Medvedev je preuzeo vlast.
Četrdestdvogodišnji Medvedev pobijedio je velikom većinom na martovskim predsjedničkim izborima. Svečano proglašenje predsjednikom i polaganje zakletve vrhunac su njegovog naglog uspona iz anonimnosti.
Pompezna ceremonija izraz je novog samopouzdanja koje resursima bogata Rusija sada osjeća, i kojeg je, svi su saglasni probudio Vladimir Putin. Govoreći na primopredaji dužnosti, bivši agent KGB-a je zahvalio svima koji su se srčano borili s njim, koji su ga razumjeli i podržavali predhodnih osam godina, boreći se "za pravednu stvar"
S predajom državnih sibola Dmitriju Anatoljeviču Medvjedevu želim mu sreću i uspjeh u predsjednikovanju Ruskom Federacijom. Podržimo ga zajedno.
Liberalni ekonomist Medvedev obavljao je dužnost Putinovog prvog zamjenika premijera i predsjedavajućeg Gazproma - ruske moćne monopolske naftne kompanije.
Njegove veze s predsjednikom bile su, medjutim, mnogo dublje. Pravnik po struci, Medvedev je u 1990-im bio asistent na Državnom univerzitetu St. Petersburga kada je postao stručni konsultant gradonačelnika - Vladimira Putina.
Iako je Vladimir Putin (55) predao vlast, njegova centralna uloga na ceremoniji odražava, medjutim, njegovu ključnu ulogu u budućoj ruskoj politici. U svom je nastupnom obraćanju Medvedev, osim uobičajenih fraza o zalaganja za Rusiju i svakog čovjeka, rekao i sljedeće
Od sveg se srca zahvaljuje Vladimiru Vladimiroviću Putinu za njegovu osobnu podršku koju mi je davao. Nadam se da će se to nastaviti i u budućnosti.
Putin je najpopularniji ruski političar, što mu daje golemi utjecaj nad čovjekom koga je odredio za nasljednika.
Analitičari tvrde da će se partnerstvo izmedju dvojice prijatelja nastaviti, ali da će i dalje biti zagonetka ko ima stvarnu vlast u Kremlju.