Rekordan broj stranaca vraćen iz kampova IDIL-a u Siriji

Žena nosi stolicu u kampu al-Roj u Siriji, januar 2020.

Repatrijacije žena i dece povezanih sa militantnom organizacijom Islamska državom Iraka i Levanta (IDIL) iz zatočeničkih kampova na severoistoku Sirije dostigle rekordne brojeve u 2022. godini, saopštile su u utorak, 8. novembra kurdske vlasti.

Hiljade stranaca, uključujući žene i decu, otišlo je u Siriju da živi u takozvanom „kalifatu“ IDIL-a do 2019. godine, kada su kurdske snage otele džihadistima poslednji džep sirijske teritorije, podseća agencija Rojters.

Žene i deca koji su bežali bili su smešteni u prenaseljenim kampovima koje su vodile kurdske vlasti i međunarodne nevladine organizacije, koje su se zalagale za njihov povratak u matične zemlje zbog rastućeg nasilja i loših uslova u kampovima.

Pročitajte i ovo: Australija vratila četiri žene i 13 djece iz Sirije

Vlade su, podseća Rojters, reagovale sporo, plašeći se bezbednosnih pretnji i reakcije javnosti zbog povratka pojedinaca radikalizovanih u IDIL-u.

Međutim, u 2022. godini broj povrataka se povećao, pa je prema statistici kurdskih vlasti, do sada u zemlje porekla vraćeno 517 žena i dece.

Odvojeno po zemljama - više od 100 ih je vraćeno u Francusku, preko 50 u Nemačku. Više od 150 povratnika stiglo je u Tadžikistan, što je prvi prijem za tu zemlju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Sirijke napuštaju kamp Al-Hol, strankinje s djecom ostaju

Leta Tejler, iz međunarodne organizacije Human Rights Watch, rekla je da bi porast mogao biti delimično posledica kritika Ujedinjenih nacija i Evropskog suda za ljudska prava zbog neuspeha evropskih zemalja da vrate i prihvate svoje državljane.

Takođe, države su pronašle pravni okvir da procesuiraju i zatvaraju one koji su putovali na teritoriju pod kontrolom IDIL-a, zbog čega su njihove vlade bile spremnije da ih vrate kući, dodala je Tejler.

Pročitajte i ovo: 'Svaki dan je težak, sljedeći još teži': Bosanka iz kampa u Siriji

Međutim, uprkos najbrojnijim povratcima, naglasila je da su brojke za 2022. „još uvek kapi u moru“.

„Ova humanitarna i bezbednosna kriza će se samo pogoršati ako zemlje nastave da predaju upravljanje svojih zatočenih državljana snagama unutar jedne od najsloženijih ratnih zona na svetu“, zaključila je Tejler iz HRW.

Pročitajte i ovo: Zatvorena udovica ‘Islamske države’ iz Kazahstana optimistična o budućnosti

Broj povrata je bio 324 u 2021, 281 u 2020 i 342 u 2019. godini.

Više od 10.000 žena i dece iz drugih država ostaje u kampovima Al-Hol i Roj, rekao je za Rojters Badran Jia Kurd, visoki zvaničnik u autonomnoj administraciji.