U Iranu pronađeni tragovi visoko obogaćenog uranija, navodi IAEA

Razni strojevi za centrifuge u postrojenju za obogaćivanje urana u Natanzu, 17. aprila 2021.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) objavila je da je u Iranu pronašla čestice visoko obogaćenog uranija, do nivoa od gotovo 84 posto.

Šef IAEA-e Rafael Grossi potvrdio je da uranij ima nivo čistoće od 83.7 posto, dok je za nuklearno oružje potrebna čistoća od 90 posto. Kazao je da je zabrunut da bi Iran mogao brzo upotrijebiti materijal za proizvodnju atomske bombe.

Tragovi su otkriveni u januaru, tokom inspekcije postrojenja za obogaćivanje uranija u Fordowu.

Iranske vlasti IAEA-i su rekle kako je visoko obogaćen uranij rezultat nenamjernih fluktuacija.

U toku su razgovori s Teheranom kako bi se razjasnio problem.

Pročitajte i ovo: Rusija, Iran i blok sankcionisanih nacija

Grossi je u januaru istaknuo da Iran već ima dovoljno obogaćenog uranija za nekoliko nuklearnih bombi ako se on još dodatno obogati.

Informacija o otkriću čestica sadržana je u povjerljivom tromjesečnom izvještaju IAEA-e koji je procurio 28. februara.

Teheran tvrdi da ga nuklearna tehnologija zanima samo za miroljubive svrhe.

Iran se 2015. u dogovoru sa svjetskim silama obvezao ograničiti svoj nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija. Sporazum je trebao spriječiti proizvodnju nuklearnog oružja u Iranu.

Nuklearni sporazum ograničio je obogaćivanje urana u Teheranu na 3,67 posto - dovoljno za pogon nuklearne elektrane. Razgovori o oživljavanju ugovora zamrznuti su mjesecima, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Možda vas zanima: Iran podnosi nacrte o nuklearnim pitanjima, UN navodi dalja kršenja dogovora

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock kauala je da je zabrinuta zbog navodnog 84 posto obogaćenog uranija.

"Ujedinjuje nas zabrinutost zbog nuklearne eskalacije s iranske strane i zbog nedavnih izvještaja o vrlo visokom obogaćivanju urana. Nema uvjerljivog civilnog opravdanja za tako visoku razinu", rekla je Baerbock 28. februara.

Bivši američki predsjednik Donald Trump jednostrano je povukao Sjedinjene Američke Države iz sporazuma 2018., a Teheran je odgovorio proširenjem svog programa obogaćivanja uranija i ograničavanjem inspekcija IAEA-e. Pregovori o oživljavanju nuklearnog dogovora mjesecima stoje na mjestu.

Uz izvještavanje: Reutersa, AFP, dpa i AP