Vojna hunta u Nigeru odbacila je u utorak poslednji diplomatski pokušaj da se svrgnuti predsjednik Mohamed Bazum vrati na položaj, odbijanjem predložene posjete predstavnika zapadnoafričkog regionalnog bloka (ECOWAS), Afričke unije i Ujedinjenih nacija, pokazuje pismo u koje je AP imao uvid.
U pismu se navode "očigledni bezbjednosni razlozi u ovoj atmosferi prijetnji" protiv Nigera, dvije nedjelje nakon što su pobunjeni vojnici zbacili demokratski izabranog lidera zemlje.
ECOWAS je zaprijetio da će upotrebiti vojnu silu ako hunta ne vrati predsjednika na vlast do nedjelje, što je hunta ignorisala.
Organizacija će se ponovo sastati u četvrtak u Abudži, glavnom gradu susjedne Nigerije, kako bi razgovarali o razvoju situacije.
U ponedjeljak se vršiteljka dužnosti zamjenika američkog državnog sekretara Victoria Nuland sastala sa vođama puča i rekla je da joj nisu dozvolili da se vidi sa zbačenim predsjednikom Bazumom, za koga je rekla da je pod "kućnim pritvorom".
Rekla je da pobunjeni oficiri nisu bili zainteresovani za njene apele da se počnu pregovori i uspostavi ustavna vladavina.
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je u ponedjeljak da je diplomatija poželjniji put naprijed i da ne može da spekuliše o budućnosti američkog vojnog osoblja u Nigeru.
"Ono što vidimo u Nigeru je izuzetno zabrinjavajuće i ništa ne pruža zemlji i njenom narodu. Naprotiv, rušenje ustavnog poretka dovodi nas, kao i mnoge druge zemlje, u poziciju da moramo da zaustavimo našu pomoć, a to neće koristiti narodu Nigera", rekao je Blinken.
američki državni sekretar Blinken: Wagner nije destabilizovao situaciju u Nigeru, ali je koristiHunta, predvođena generalom Abdulrahmanom Čianijem, koristi nezadovoljstvo stanovništva svojim bivšim kolonijalnim vladarom Francuskom.
Takođe, optužila je Bazumovu vladu da nije učinila dovoljno da zaštiti zemlju od islamskih ekstremista i tražila pomoć od ruske plaćeničke grupe Wagner.
Vladajuća vojska pozvala je stanovništvo da brani zemlju. Nejasno je kolika je istinska podrška hunti, ali izgleda da je na svoju stranu okupila neke političke grupe.
Na ulicama Nijameja trenutno vlada mir, prethodnih sedmica je bilo skupova podrške hunti i na kojima je moglo da se čuje retorika protiv stranaca dok su demonstranti nosili ruske zastave.
Niger je ključni partner Sjedinjenih Država i drugih evropskih zemlja, koje ga smatraju jednom od posljednjih demokratskih država u regionu Sahela, južno od pustinje Sahare, sa kojom bi mogli da sarađuju u borbi protiv sve većeg jačanja džihadističkog nasilja povezanog sa Al Kaidom i militantnom grupom takozvanom Islamska država.