Hrvatska ima dobru skrb o zaraženima

Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv AIDS-a, Zagreb, 1. prosinca 2010

U posljednjih deset godina u Hrvatskoj se u prosjeku godišnje registrira oko 50 novozaraženih HIV-om i 15 oboljelih od AIDS-a, što Hrvatsku svrstava u zemlje s niskom učestalosti zaraze.

Antivirusnu terapiju prima ukupno 556 osoba, a u ovoj ih je godini liječenje počelo njih 50.

„Od početka epidemije 1985. godine pa do danas zabilježeno je u Hrvatskoj 849 slučajeva HIV-a, 319 slučajeva AIDS-a i 158 osoba je preminulo. To znači da oko 670 osoba s HIV-om trenutno živi i radi među nama“
, kaže glasnogovornica Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa Ivana Crnčić.

Hrvatska ima dobru skrb o zaraženima, a preventivni programi – psihosocijalna pomoć HIV pozitivnim osobama, besplatno anonimno testiranje na 11 lokacija u Hrvatskoj, razmjena igala i drugo - uspijevaju održati nisku razinu epidemije, ocijenio je za naš radio voditelj Referentnog centra za dijagnostiku i liječenje zaraze HIV-om pri Klinici za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević« prof. dr. Josip Begovac.

„Općenito, što se tiče situacije sa HIV/AIDS-om u Hrvatskoj, ona je i nadalje povoljna“, kaže dr. Begovac.

Obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv AIDS-a, Zagreb, 1. prosinca 2010
Troškovi liječenja se povećavaju zbog novih skupljih lijekova, ali su zato rezultati za svaku pohvalu!

„Od 2008. godine pa do danas četiri značajna retrovirusna pripravka su došla na listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Liječenje zaraze HIV-om je zapravo dosta impresivno, jer uspješno je u 95 posto bolesnika, gotovo u svih onih koji redovito uzimaju terapiju, i drastično smanjuje smrtnost onih koji su već oboljeli od zaraze HIV-om“
, navodi profesor Begovac.

Prevencija HIV/AIDS-a jedan je od primjera dobre suradnje vladinog i nevladinog sektora.

Spriječiti stigmatizaciju i diskriminiranje


Splitska udruga „Help“ je već petnaest godina u svakodnevnom radu sa pripadnicima rizičinih skupina i sa oboljelima.

Voditeljica udruge Nevenka Mardešić slaže se u izjavi za naš radio s ocjenom profesora Begovca kako je upravo diskriminacija i stigmatizacija oboljelih područje na kojem najviše treba raditi u budućnosti.

„U živom sjećanju mi je situacija iz jednog grada – nije važno kojeg – gdje sam vodila osobu za koju je odnekud 'procurilo' da je HIV-pozitivna da izvadi putnu ispravu. I – znate ono kada treba dati otisak prsta i kada službenik treba držati pritisnuti prst – službenica u tom državnom uredu ni u ludilu nije htjela prić mu blizu, altroke (a kamoli) primit mu ruku! Tako da diskriminacije ima svugdje, ali diskriminacije uslijed neznanja“
, ocjenjuje Nevenka Mardešić.

U nedjelju će se radi prikupljanja sredstava za boprbu protiv HIV/AIDS-a održati u Zagrebu i koncert na kojem će među ostalima nastupiti TBF, Laibach i bivši član Stranglersa Hugh Cornwell, a kontroverzni Prle iz Leta 3, koji svojim izjavama uvijek nervira malograđansku sredinu, i koji također nastupa u nedjelju, poručio je:

„Mi u stvari zastupamo ideju Katoličke crkve da ne bi trebali imati seks prije braka, jer je to u biti najsigurnija opcija! Ako već moramo nešto imati, onda najbolje da koristimo ta šiljila, gumice za ovaj prirodniji dio seksa, a za ovaj neprirodniji možemo uzeti razne folije i staviti na određene spolne organe, i obaviti i taj dio seksa. Ja mislim da je ovaj koncert bitan da razmišljamo kako se u određenom trenutku ponašati, i onda će nam svima biti lakše i ljepše!“