Veliku buru u hrvatskoj javnosti izazvalo je odbijanje katoličkog župnika u jednoj riječkoj četvrti da krsti dijete lezbijskog para.
Riječki nadbiskup Mate Uzinić javno je upozorio da činjenica da se radi o istospolnoj zajednici ne može biti razlog za odbijanje krštenja djeteta, i pozvao ih na razgovor. Župniku je zamjerio što je iznevjerio njihovo povjerenje objavom na društvenim mrežama.
Šta je učinio župnik Zeba?
Uzinić je u svom priopćenju objavljenom 1. rujna kazao i kako je župnik Zeba objavljivanjem cijele priče na Facebooku iznevjerio povjerenje dviju ženskih osoba koje žive u životnom partnerstvu.
One su zatražile krštenje djeteta začetog umjetnom oplodnjom jedne od njih (pravni institut u Hrvatskoj koji uređuje odnose dviju istospolnih osoba sa svim pravima i obavezama kao u braku, osim samog naziva), i pozvao ih na razgovor.
Na Zebin poziv na Facebooku od 27. kolovoza da kažu što misle o njegovoj odluci, gdje je on zamolio da komentari budu "bez vrijeđanja i ružnih riječi", javilo se preko 800 njegovih pratitelja. On sam se javio samo jednom podsjećajući da se onaj tko traži krštenje obavezuje da dijete odgaja u vjeri.
Komentari su bili oštro za i protiv njegove odluke, bez žešćih izraza, osim onih koji su primjerice kazali da istospolni par traži krštenje djeteta, a "valja se u grijehu".
Što bi reka papa?
"Riječki nadbiskup Mate Uzinić razumno je i pametno postupio kada je upozorio da činjenica da neko dijete živi u istospolnoj zajednici nije dovoljan argument da župnik u jednoj riječkoj župi Kristijan Zeba odbije krstiti to dijete", ocijenio je u izjavi za Radio Slobodna Europa (RSE) sociolog religije Ivica Maštruko.
"Ovaj župnik očito se prije odluke i prije otvaranja javne rasprave na svom Facebook profilu nije informirao o stavu vrha Katoličke crkve i samoga pape prema tom pitanju, niti je poželio kontaktirati sa istospolnim parom", upozorava Maštruko.
Dakle, konstatira Maštruko, napravio je dvije greške.
"Nedovoljno proučavanje dokumentacije Katoličke crkve, i to što je izišao u javnost bez kontakta sa osobama koje su tražile krštenje. Prvo – da vidi razloge zašto traži krštenje, i drugo da od njih dobije u izravnom kontaktu njihovo htijenje, želju i volju da dijete odgajaju u katoličkom kršćanskom duhu", navodi Maštruko.
Po Maštrukovoj ocjeni, nadbiskup Uzinić je svojim očitovanjem i prijedlogom da on osobno razgovara s istospolnim parom pokazao da želi biti kršćanin i djelom, a ne samo u propovijedima, za razliku od ostalih iz vrha katoličke hijerarhije u Hrvatskoj.
"Koji se uvijek izjašnjavaju da su u suglasnosti sa papinim porukama i nastojanjima, a u dnevnom ponašanju i u provođenju tih poruka u okviru svojih biskupija ili župa, kao što je ovdje slučaj, postupaju suprotno mislima i nakani samog pape, a ne samo pape, nego i temeljnim porukama kršćanstva", zaključuje Maštruko.
Kako na sve gledaju vjernici?
Je li Uzinić usamljen u takvom svom razmišljanju? Po Maštrukovoj ocjeni, među vjernicima katolicima postoje dvije grupe – oni iz ruralnih dijelova zemlje koji su skloniji prihvaćati stavove svojih župnika i oni iz urbanih dijelova zemlje, koji su skloniji liberalnijem odnosu i provođenju u praksi odluka pape i vrha Katoličke crkve.
"Tako da je teško razlučiti kakva je orijentacija vjernika generalno, premda bi se moglo napomenuti da nadbiskup Uzinić ima svakim danom sve više njemu sklonijeg puka", procjenjuje Maštruko.
Pročitajte i ovo:
U Hrvatskoj trnovit put istospolnih parova do udomljavanja djeceIpak odgođena mogućnost da istospolne obitelji usvajaju djecu Nakon trogodišnje bitke – gay par u Hrvatskoj udomio dvoje djece Topljenje duginih boja u ZagrebuInače, kako prenosi katolički portal bitno.net, u jednom od brojeva Glasa Koncila kao odgovor svećenika objavljeno je da dijete koje je rođeno izvan katoličkog braka "nema nikakve osobne krivnje za takvo stanje" i da ga se zato i može krstiti u Katoličkoj crkvi.
"Uvjet za krštenje djeteta je da roditelj ili roditelji, kumovi ili netko treći zajamči da će u katoličkome duhu odgajati dijete koje želi krstiti. Znači, kad bi svećenik odbijao krštenje, to bi mogao čini zato što roditelji, odnosno roditelj, ne bi dali nikakva jamstva da će dijete doista kršćanski odgajati", stoji u odgovoru u Glasu Koncila.
RSE upitao je Riječku nadbiskupiju je li se istospolni par odazvao na nadbiskupov poziv, ali do objavljivanja ovog teksta nije stigao nikakav odgovor.
Zašto se nadbiskup izvinio homoseksulacima?
Nadbiskup Uzinić je prošle godine izazvao niz oštrih reakcija konzervativnog dijela javnosti, kada se uz Međunarodni dan protiv homofobije 17. svibnja na Facebooku ispričao homoseksualnim osobama što se osjećaju odbačenima od Katoličke crkve.
"Žao mi je što još uvijek ima katolika koji se s time ne slažu. I osobito što ima onih koji misle da služe Kristu i Crkvi diskriminacijom, agresijom i nasiljem, uvredama i pogrdnim komentarima na račun homoseksualnih osoba", istakao je Uzinić.
"Od homoseksualnih osoba molim oproštenje što se zbog ovoga mogu i dalje osjećati odbačeni i od Crkve, ali i što oni i obitelji kojima pripadaju još uvijek u Crkvi, koja kao 'obitelj obitelji' treba biti obitelj za sve svoje članove, ne mogu dobiti ono obzirno pastoralno vodstvo koje im prema crkvenom dokumentu ‘Amoris laetitia’ treba biti zajamčeno", napisao je tada nadbiskup Uzinić.