Slučaj Hrvata u Zambiji prebačen na viši sud

DR Kongo, otkuda su djeca dovedena, zabranjuje međunarodna posvajanja djece – svojih državljana – uz neke iznimke regulirane međudržavnim sporazumima (ilustrativna fotografija).

Pravosudne vlasti u Zambiji prihvatile su zahtjev imigracijske službe da se postupak protiv četiri hrvatska para koje se tereti za trgovinu ljudima u pokušaju premjesti sa osnovnog suda u Ndoli na Visoki sud u tom gradu, objavili su tamošnji mediji.

Oni su 7. prosinca prošle godine uhapšeni kada su sa četvero djece iz Demokratske Republike (DR) Kongo pokušali napustiti Zambiju.

Pušteni su na uvjetnu slobodu, potom je postupak obustavljen i njima naloženo da u roku od 48 sati napuste zemlju. Međutim, iznova su uhapšeni na aerodromu i vraćeni u pritvor.

Kako se navodi u obrazloženju zahtjeva imigracijske službe za prebacivanje postupka na Visoki sud, ovaj je slučaj privukao široku pozornost, kako u Zambiji, tako i na međunarodnoj razini, te bi bilo prikladno da se stvar sasluša pred Visokim sudom.

Također, u zahtjevu se navodi da je neizbježno da će zakoni Republike Hrvatske i DR Konga biti predmet razmatranja tijekom rasprave na suđenju.

"Dio dokaza u ovom predmetu dotiče se komunikacije upućene suverenoj državi, to jest DR Kongu, i moguće je da bi predmet mogao biti od međunarodnog interesa. Slučaj uključuje i četvero djece, na čiju će sudbinu utjecati ishod ovog predmeta", citira portal 24sata.hr obrazloženje zahtjeva.

Obitelj bez kontakta sa uhapšenima u Zambiji

Koprivničanka Jelena Jakopović, čija je sestra Aleksandra Peršić jedna od osmoro uhapšenih Hrvata, u trenutku kada ju je Radio Slobodna Europa (RSE) kontaktirao, znala je za prebacivanje postupka na viši sud.

"Nismo u kontaktu. Oni su sada trenutačno u zatvoru i nemaju mobitele. Ne smijem davati nikakve informacije jer je slučaj u tijeku", kazala je sestra Aleksandre Peršić.

Troškovi boravka osmero Hrvata u Zambiji dok su bili na uvjetnoj slobodi i troškovi odvjetnika sve su veći. Međutim, Jelena Jakopović kaže da za sada ne prikupljaju novac nekom dobrotvornom akcijom.

"Živim u Koprivnici pa tu imamo naše prijatelje i naše ljude, i mama posuđuje od prijatelja i rodbine. Tako se snalazimo", dodala je.

Ona je još pred 14 dana kazala hrvatskim medijima da njena sestra i ostali Hrvati u Zambiji dosta teško podnose uvjete tamo.

Što kažu Milanović i Plenković?

Zoran Milanović i Andrej Plenković

Premijer Andrej Plenković izvijestio je novinare kako je pred koji dan održan sastanak predstavnika više uključenih ministarstava s obiteljima Hrvata u Zambiji.

"Od jutros nemam ništa novoga, osim da su – čini mi se – prekjučer u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova državni tajnici i ministri održali sastanak sa obiteljima naših državljana u Zambiji", kazao je Plenković.

Predsjednik Zoran Milanović kazao je kako je pokušao intervenirati, ali bez uspjeha.

"Žao mi je tih ljudi, jer vidim da nisu imali nikakve prljave namjere. Ja sam sa svoje strane neuspješno preko nekih kontakata probao doći do do kontakata, ali – zaboravite. Ništa od toga. Ne sežem tako daleko, niti itko iz Hrvatske seže, na žalost", priznao je Milanović.

Kontakti pučke pravobraniteljice

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter izvijestila je pred 14 dana da se dopisom u vezi ovog slučaja obratila svom pandanu u Zambiji, tamošnjoj Državnoj komisiji za ljudska prava.

"Nismo dobili pisani odgovor, ali uspjeli smo stupiti s njima u kontakt, pa se komunikacija s njima nastavlja", kaže za RSE zamjenica pučke pravobraniteljice, Tatjana Vlašić.

Šimonović Einwalter: Komunikacija s njima se nastavlja

Na pitanje hoće li im predložiti da monitoriraju ovaj sudski postupak, Vlašić je kazala: "Mi ćemo naravno razgovarati i o ovom postupku, ali ne mogu vam konkretno reći. Naravno, dio toga ovisi i o tome što ćemo dobiti kao prvu povratnu informaciju od njih".

Kronologija događaja

Osmero Hrvata uhapšeno je u Ndoli u Zambiji 7. prosinca, pod optužbom na trgovanje ljudima u pokušaju i krivotvorenje dokumenata.

DR Kongo, otkuda su djeca dovedena, zabranjuje međunarodna posvajanja djece – svojih državljana – uz neke iznimke regulirane međudržavnim sporazumima.

Nakon mjesec i po pritvora 23. siječnja odobren im je izlazak iz zatvora uz jamčevinu, a 6. veljače državno odvjetništvo povuklo je optužnicu, a njima je dano 48 sati da napuste Zambiju.

Međutim, 7. veljače iznova su uhapšeni pred ulazak u avion kojim su željeli napustiti Zambiju i iznova pritvoreni - pod istim optužbama.

Zajedno s njima ovoga puta uhapšena je i jedna službenica zambijske imigracijske službe, koja je istog dana puštena na uvjetnu slobodu. Svi su oni na suđenju izjavili da se ne osjećaju krivima.

U međuvremenu, u Hrvatskoj saborski Odbor za obitelj, mladež i sport nakon sjednice 2. i 3. veljače zatražio je reviziju svih međudržavnih posvajanja djece iz DR Konga i hitnu zabranu svih daljnjih posvojenja iz DR Konga i svih ostalih država koje nisu potpisnice Haške konvencije o posvajanju.

Resorno ministarstvo je odbilo zahtjev za revizijom, a otvorenim pismom se javnosti obratila i grupa roditelja posvojene djece, koji se također protive reviziji međudržavnih posvojenja iz DR Konga.

Osmero Hrvata je nakon plaćanja jamčevine iznova 22. veljače pušteno na uvjetnu slobodu i odvezeno na tajnu lokaciju u Ndoli.