Smjene u Hrvatskoj zbog sastanka sa ruskim trgovcima

Hrvatska još uvijek ima mnogo naoružanja i opreme iz sovjetskih vremena ili temeljene na toj tehnologiji, pogotovo u zrakoplovstvu. (Foto: Helikopter tipa Mil Mi-171, fotoarhiv)

Direktor državne tvrtke koja servisira hrvatsku vojnu avijaciju bit će smijenjen, nakon što se saznalo da je pred mjesec dana razgovarao sa ruskim trgovcima vojnom opremom i oružjem.

To je potvrdio hrvatski premijer Andrej Plenković. Kako je naveo Zdravko Klanac, ravnatelj državne tvrtke Zrakoplovno-tehnički centar (ZTC), koja se bavi održavanjem vojnih i civilnih letjelica, biti će smijenjen.

Mediji su prethodno objavili da su se se on i dvojica suradnika pred mjesec dana susreli sa predstavnicima ruske tvrtke za trgovinu vojnom opremom i oružjem ATS ("Aero Technik Service").

Kako se sastanak dogodio?

Iz ZTC-a su, nakon što je vijest o sastanku došla do medija, odgovorili da nisu o njemu izvještavali javnost, jer ništa nije ni dogovoreno. Oni tvrde da su sastanak inicirali Rusi, i da je tema bila zatvaranje otvorenih stavki temeljem ranijih avansnih plaćanja od strane ZTC-a.

Ministarstvo obrane očitovalo se da je o ruskoj posjeti Zrakoplovno-tehničkom zavodu saznalo tek naknadno.

Što je ZTC?

Zrakoplovno-tehnički centar u Velikoj Gorici osnovan je nakon Drugog svjetskog rata za održavanje i popravak vojnog zrakoplovstva JNA.

Međunarodnu reputaciju stekao je pod imenom "Zmaj". Nakon raspada SFRJ održavao je i popravljao hrvatsko ratno zrakoplovstvo, a 2009. godine izdvojen je iz vojnog sustava i ustrojen kao trgovačko društvo u vlasništvu države, kako bi mogao proširiti poslovanje i na održavanje i popravak civilnih letjelica.

Kompleks unutar kojega obavlja djelatnost prostire se na površini od 230.000 m2. Unutar kompleksa su hangari, pogoni, radionice, skladišta, heliodrom i uzletno-sletna staza. Hrvatska Vlada ga je 4. siječnja 2018. skinula s popisa tvrtki "od posebnog i strateškog interesa za Republiku Hrvatsku."

Koja su sve otvorena pitanja?

Za dodatne informacije RSE je poslao upit ZTC-u i Ministarstvu obrane.

ZTC smo pitali koji je do uvođenja sankcija bio obujam poslovne suradnje ZTC-a sa tvrtkom ATS (tijekom 2020. i 2021. godine); koliki je do uvođenja sankcija bio obujam poslovne suradnje sa tvrtkama iz Rusije (tijekom 2020. i 2021. godine); za koju svrhu je ZTC, sukladno Ugovoru sklopljenom u 2021. godini, avansno uplatio novac tvrtki ATS; razmatra li se robu koju se planiralo nabaviti od ATS-a nabaviti na neki drugi način i je li od početka ruske agresije na Ukrajinu bilo drugih susreta predstavnika ZTC-a s kojim od ranijih poslovnih partnera iz Rusije.

Ministarstvu obrane upućena su sljedeća pitanja: koliko u Oružanim snagama Republike Hrvatske još ima opreme i naoružanja sovjetskog porijekla; kako se rješava održavanje i modernizacija te opreme; kako se, prema napisima medija, na sastanku ZTC i ATS radilo o nabavi rezervnih dijelova za helikoptere, što se radi izbjegavanja sankcija planiralo obaviti preko Republike Srpske u BiH, pa ima li u tom kontekstu Ministarstvo problema sa održavanjem sovjetske i helikoptera ruske proizvodnje?

Do zaključenja ovog priloga ni Zrakoplovno-remontni centar ni Ministarstvo obrane nisu odgovorili na upit RSE.

Koliko još Hrvatska ima oružja sovjetske proizvodnje?

Hrvatska još uvijek ima mnogo naoružanja i opreme iz sovjetskih vremena ili temeljene na toj tehnologiji, pogotovo u zrakoplovstvu.

"Još uvijek većinu letnih sati Hrvatskog ratnog zrakoplovstva obavljaju avioni i helikopteri sovjetske ili ruske proizvodnje. Hrvatski Migovi-21 nisu više za remont, ali helikopteri su i dalje aktualni", kaže analitičar portala obris.org ("Obrana i sigurnost") Igor Tabak.

"Pa ako se hoće uzimati originalne dijelove i ako se hoće imati originalne proizvođačke certifikate, onda nije čudo da se komunicira s tim proizvođačem", kaže Tabak u izjavi za Radio Slobodna Europa (RSE).

Pročitajte i ovo: Vojna pomoć iz SAD za države Zapadnog Balkana, osim Srbije

A kako je Ruska Federacija dodatno pod novim valom sankcija nakon onih uvedenih još 2014. godine, to osim tehničkog, postaje i politički problem.

"Koji naravno ne mijenja ništa na stvari da Hrvatska i dalje na dnevnoj bazi koristi ruske helikoptere, i da smo do pred koji mjesec imali jednu intenzivnu i vrlo dobru suradnju sa njihovim proizvođačem, koji se eto sada našao na krivoj strani političke oštrice s obzirom na dnevnu situaciju i rat u Ukrajini", kaže ovaj sugovornik.

Zašto je održavanje opreme izuzeto od sankcija?

Uvoz i kupovina ruske vojne opreme sankcionirana je od strane Europske unije još 2014. godine, nakon ruske ankesije Krima, a Tabak podsjeća da je tada na hrvatski prijedlog prihvaćeno da se sankcije ne odnose na održavanje postojeće vojne opreme.

Hoće li Hrvatska zbog ovog susreta pretrpjeti reputacijsku štetu?

Tabak tvrdi da je Hrvatska pretrpjela reputacijsku štetu već kada je 2017. upravo rusku tvrtku "Russian Helicopters" između čak 13 ponuđača odabrala za remont ruskih helikoptera MI-171 Sh, a da oni nisu osigurali offset (ulaganje u vojnu industriju), niti licence i "know-how" za ZTC, pa je hrvatska tvrtka ZTC, umjesto da sama provodi remont, svedena na pomoćnika u cijeloj priči.

Pročitajte i ovo: Stiže šezdeset doniranih američkih transportera za Hrvatsku

Ko je izuzet od sankcija?

"Sa druge strane, ima mnogo zemalja koje nisu zatvorile svoje granice ni za ruske građane ni za ruske poslovne ljude", nastavlja Tabak.

"Nisu svi pod sankcijama. Sankcije su jako pažljivo pobrojane i što se tiče osoba i što se tiče poslovnih subjekata. Prema tome, ako osobe i poduzeća nisu pod sankcijama, oni smiju doći. Drugo je pitanje što nude i na koji način bi se tako moglo poslovati, i da li si to jedna zemlja koja je članica EU i NATO želi priuštiti", pita Tabak.

On međutim dodaje da to "nema puno veze sa informativnim sastankom i razgovorima koji ne bi bili ni prvi, ni drugi ni stoti puta."

Odakle je Hrvatska nabavljala (nabavlja) oružje?

Hrvatska je u ratnim devedesetima nabavljala opremu i naoružanja sovjetske proizvodnje, od starih Migova-21 nadalje.

Pročitajte i ovo: Hrvatska za 999 milijuna eura kupila borbene avione

Postupno se približavanjem, a potom i ulaskom u NATO orijentira na opremu i oružje po zapadnim standardima. Nabavljena su oklopna borbena vozila Patria, stigla su četiri američka helikoptera Black Hawk, kupljena je eskadrila francuskih borbenih aviona Rafale, koji bi 2024. trebali stići u Hrvatsku.

Sjedinjene Države donirale su 60 borbenih oklopnih vozila Bradley i 16 helikoptera Kiowa Warrior.

Oprema iz sovjetskog doba i dalje je prisutna, u prvom redu u oklopnim jedinicama i zrakoplovstvu.

Ipak, ima i novijih aranžmana. Ruska federacija je na ime prebijanja klirinškog duga bivšeg Sovjetskog Saveza Hrvatskoj, kao jednoj od sljednica bivše SFRJ, 2007. godine isporučila 10 borbenih helikoptera MI-171 Sh, koje je Hrvatska vojska koristila i u misiji KFOR na Kosovu.

Deset godina kasnije svi su bili zreli za remont, i remont je u suradnji ZTC-a i ruske tvrtke "Russian Helicopters" («Вертолеты России».) obavljen od 2017. do 2019. godine.

Pročitajte i ovo: Hrvatska: Predstavljeni helikopteri koji su poklon SAD