Nova presuda i nova prijava protiv ultrakonzervativne udruge u Hrvatskoj

Vigilare je i u ranijem postupku bila proglašena krivom za diskriminaciju, poticanje na diskriminaciju i uznemiravanje LGBTIQ osoba i njihovih obitelji.

Nevladina udruga Dugine obitelji, koja okuplja istospolne obitelji u Hrvatskoj, dobila je novi sudski postupak protiv ultrakonzervativne prolajferske udruge Vigilare zbog diskriminacije i uznemiravanja LGBTIQ osoba.

Kako Vigilare nisu ispunili raniju presudu da će prestati s poticanjem na diskriminaciju, ovoga puta pokretanjem peticije "Zaštitimo djecu od homo posvajanja", te ukloniti sporne sadržaje na svojoj internetskoj stranici, sada su tuženi i zbog nepoštivanja suda.

"Stvarno nas je ugodno iznenadilo kako je sud [Županijski sud u Zagrebu] pratio zakonski okvir kojeg imamo", kazao je za Radio Slobodna Europa (RSE) Danijel Martinović iz udruge Dugine obitelji.

Martinović: Sud je pratio zakonski okvir

Kako ističe Martinović, "često čitamo o pravosudnim situacijama koje znaju biti iz laičke perspektive nepravedne, ali ovo nas je pozitivno iznenadilo".

"Stvarno nam je drago vidjeti da već postoji ustaljena sudska praksa koja kaže kako ne bi trebalo biti diskriminacije LGBTIQ osoba", dodaje on.

Raniji postupak protiv navedene udruge potrajao dvije godine i došao sve do Vrhovnog suda, ali je na kraju presuđen u korist tužitelja – Duginih obitelji.

Vigilare bila je proglašena krivom za diskriminaciju, poticanje na diskriminaciju i uznemiravanje LGBTIQ osoba i njihovih obitelji.

Zašto Vigilare ne poštuje sudsku odluku?

Novinar portala Index.hr s dugogodišnjom ranijom aktivističkom praksom Gordan Duhaček podsjeća u izjavi za RSE kako su Vigilare "uvezeni izvana i kako je njihov pristup svemu što rade kopija rada američkih ili poljskih ekstremista, dok su oni samo njihova ekspozitura".

"Oni su dio europske, pa i svjetske mreže, tako da jedna mala Hrvatska sa svojim presudama njima, možda, toliko ne znači", riječi su Duhačeka.

Duhaček: Rad te udruge kopija je rada američkih ili poljskih ekstremista

S druge strane, pojašnjava on, "ta povezanost s ljudima sličnih uvjerenja koji su dobro financijski potkoženi, omogućava im da se ogluše o presudu i omogućava im da financijski podnesu takve stvari".

RSE je telefonom i mailom zatražio komentar i od udruge Vigilare, ali do objave ovog teksta njihov odgovor nije došao.

Predsjednik te udruge Vice John Batarelo je napisao na njihovoj internetskoj stranici da "ove sudske tužbe i sudski aktivizam nisu usmjereni samo protiv Vigilare ili moje malenkosti".

"One su javni performans s ciljem da se ušutka i podčini ogromna većina zdravorazumskih Hrvata kako bi se nesmetano dekonstruiralo sve ono što je lijepo, stabilno, moralno i oduvijek", napisao je Batarelo.

Također, iskoristio je priliku da zatraži donacije "za buduće bitke".

Na potezu Državno odvjetništvo

Novinar Gordan Duhaček tvrdi kako je sada dokazano da su Vigilare prekršile hrvatske zakone.

"Oglušuju se o pravomoćnu presudu i nadam se da će hrvatska država kroz svoje institucije riješiti tu situaciju u skladu s hrvatskim zakonima. Znamo koje su posljedice za nekoga tko odbija izvršiti pravomoćnu sudsku presudu", rekao je Duhaček.

I u Duginim obiteljima čekaju reakciju Državnog odvjetništva.

intervju za ap Homoseksualnost nije zločin, poručio papa Franjo

"Vidjet ćemo hoće li biti pokrenuta istraga i na koji način protiv udruge Vigilare i njezinih predstavnika, ali želimo poručiti svim LGBTIQ osobama i njihovim obiteljima kako će se udruga Dugine obitelji i dalje zalagati za ravnopravnost obiteljskog života LGBTIQ osoba i suzbijanje diskriminacije", priopćile su Dugine obitelji.

U vezi s neizvršavanjem sudske odluke Kazneni zakon je jasan.

Prema članku 311 "službena ili odgovorna osoba koja ne izvrši pravomoćnu sudsku odluku koju je bila dužna izvršiti kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine".

Također, Kazneni zakon Hrvatske prepoznaje kazneno djelo počinjeno zbog nečije seksualne orijentacije ili rodnog identiteta kao zločin iz mržnje i to se uzima kao otegotna okolnost.