Turistički sektor optimistično u novu sezonu u Hrvatskoj

Plaža u Dubrovniku, 13. august 2021.

Turistička predsezona na Jadranu započinje sa Uskrsom, koji obično pada sredinom travnja. Ove se godine taj vikend očekuje preko pola milijuna noćenja, što je, po najavama, uvod u još jednu izvrsnu turističku godinu.

Prošla godina bila rekordna

Hrvatska je prema podacima središnje banke u 2022. godini od stranih gostiju u turizmu ostvarila rekordnih 13,1 milijardu eura, što je u odnosu na do nedavno vodeću 2019. godinu dvije i po milijarde eura više. Ako se tome doda i očekivani prihod od domaćeg turizma, u Ministarstvu turizma vjeruju da će ukupni prihod od turizma u prošloj godini doseći 15 milijardi eura.

Od Dubrovnika na jugu do Istre na sjeveru, hrvatski turistički radnici s optimizmom očekuju sezonu.

Za uskršnji vikend – preko pola milijuna noćenja

"Mi za Uskrs očekujemo više od 550.000 turističkih noćenja", kaže za Radio slobodna Europa (RSE) direktorica sektora za poslovne komunikacije u Hrvatskoj turističkoj zajednici Kristina Mamić.

Kristina Mamić from the Croatian Tourist Board

"To je za 5 do 8 posto više u odnosu na Uskrs prošle godine. Očekujemo da će većina gostiju ići prema Istri i Kvarneru", kaže naša sugovornica.

Najviše će gostiju doći iz Njemačke, Austrije, Slovenije i Italije. A najave za samu "špicu" sezone, odnosno za ljetne mjesece su i više nego odlične, dodaje naša sugovornica.

"Turistički promet u Dubrovniku ostvario je od početka godine izvanredne brojke", kaže za Radio slobodna Europa (RSE) koordinatorica komunikacijskih taktika u Turističkoj zajednici grada Dubrovnika Aida Hadžić.

Aida Hadžić

"U prva tri mjeseca ostvarili smo preko 150.000 noćenja, što je 75 posto više u dolascima i 41 posto više u noćenjima u odnosu na prethodnu godinu. Intenziviranje turističkog prometa započelo je početkom ljetnog reda letenja avioprijevoznika do Dubrovnika krajem ožujka. Trenutno u Dubrovniku boravi nešto više od 5.000 gostiju", navodi Aida.

Najviše gostiju u Dubrovniku je iz Hrvatske, Velike Britanije, Sjedinjenih Država, Njemačke, Francuske, Irske i zemalja u regiji.

Sa katoličkim Uskrsom, koji ove godine pada 9. travnja, započinje predsezona.

"Vjerujemo da će i brojke za Uskrs biti odlične. Trenutne najave iz hotelskih kuća na području Dubrovnika su izvrsne, a nakon uskršnjeg vikenda očekuje se dalje intenziviranje turističkog prometa", najavljuje Aida Hadžić.

Istra – devet mjeseci turističke sezone

"Ovogodišnji Uskrs biti će topao i bez padavina, i to je za istarski turizam dobra vijest", kaže za RSE direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević.

"Očekujemo Uskrs na razini prošle godine, koji je već bio vrlo dobar, i to je jedna jako lijepa najava predsezone kao uvertire za važnu turističku godinu", kaže Ivošević.

Istra je prošle godine ostvarila turistički promet 3 posto veći nego do tada rekordne 2019. godine, a već unazad 5 godina nastoji se da se broj gostiju u ljetnim mjesecima ne povećava, jer je iskorištenost infrastrukture u tom razdoblju negdje na gornjem limitu.

"Naime, održiv i odgovoran razvoj je nešto što je naša ozbiljna orijentacija, tako da nema mjesta za neki veći porast broja gostiju", kaže Ivošević.

Ali, turistička sezona u Istri traje ukupno devet mjeseci.

"Već duže vremena možemo kazati da je lipanj početak srpnja, a da je rujan produžetak kolovoza, tako da za ta četiri mjeseca možemo kazati da je vrh sezone. A da su treći, četvrti, peti, deseti i jedanaesti mjesec - posezona u Istri", pohvalio se Ivošević.

U Dalmaciji otvoreno preko stotinu hotela

Direktorica Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije (TZ SDŽ) Ivana Vladović za RSE kaže kako je u ovome trenutku u Dalmaciji otvoreno preko stotinu hotela.

"Nikada prije nisu gosti tako rano počeli dolaziti kao ovo godine. Vidi se da akcije i promocije koje provodi po svijetu Hrvatska turistička zajednica (HTZ) i lokalne turističke zajednice daju rezultate i gosti su već tu. Već sa pravom možemo govoriti o cjelogodišnjoj sezoni", kaže naša sugovornica.

Pročitajte i ovo: Koji su pet najtraženijih poslova u Hrvatskoj?

Prema podacima TZ SDŽ, u Dalmaciji su najbrojniji njemački turisti, zatim domaći, pa Austrijanci, Englezi, Slovaci i gosti iz Sjedinjenih Država.

U HTZ kažu kako su još krajem prošle godine započeli s intenzivnim pripremama za ovogodišnju turističku sezonu i promocijom hrvatskog turizma na najvažnijim svjetskim turističkim sajmovima.

"Bili smo zemlja partner na turističkom sajmu u Munchenu, koji je za Hrvatsku kao glavni grad Bavarske 'tržište broj jedan', kao i na turističkom sajmu u Beču. Debelo je u tijeku kampanja za rano bukiranje, jer smo primijetili da se gasi trend 'last minute' bukiranja prisutan posljednjih godina, i to posebno na tržištu Njemačke, Švedske i Velike Britanije", kaže Kristina Mamić.

Ulazak u Schengen – veliki iskorak

Po njenoj ocjeni, jako je velik iskorak za hrvatski turizam to što je Hrvatska ušla u schengenski prostor.

"S obzirom na to očekujemo kroz godinu puno više kraćih vikend putovanja stranih turista, jer kada su granice otvorene i bez graničnih kontrola, mnogo ćete se lakše odlučiti za kraća vikend putovanja, jer više nema stajanja na graničnim prijelazima", opisuje naša sugovornica.

Pročitajte i ovo: Šta se mijenja sa Schengenom na granicama BiH, Srbije i Crne Gore?

Prema podacima Hrvatske turističke zajednice, u Hrvatskoj je tijekom 2022. godine ostvareno 18,9 milijuna dolazaka i 104,8 milijuna noćenja, tj. 37 posto više dolazaka i 25 posto više noćenja u odnosu na 2021. godinu. Pri tome su strani turisti ostvarili 92,3 milijuna noćenja, dok su domaći turisti ostvarili 12,5 milijuna noćenja.

Najviše je turističkih noćenja ostvareno u Istarskoj (29,5 milijuna), Splitsko-dalmatinskoj (19,5 milijuna) i Primorsko-goranskoj županiji (18,3 milijuna).

Zatim slijede Zadarska županija (14,9 milijuna noćenja), Dubrovačko-neretvanska (8 milijuna) te Šibensko-kninska županija (6,8 milijuna).

Promatrajući rezultate destinacija, najviše je noćenja u 2022. godini ostvareno u Rovinju (4,2 milijuna), Dubrovniku (3,8 milijuna), Poreču (3,4 milijuna), Splitu (3,1 milijun) i Medulinu (3 milijuna).

Odakle dolaze gosti?

Gledano prema tržištima, u 2022. godini najveći broj noćenja ostvarili su strani gosti iz Njemačke (24,9 milijuna), Slovenije (10,1 milijuna), Austrije (8,2 milijuna), Poljske (6,7 milijuna), Češke (6 milijuna), Italije (4,2 milijuna), Ujedinjenog Kraljevstva (3,7 milijuna), Slovačke (3,3 milijuna) i Nizozemske (3,3 milijuna).

Prema vrsti smještaja najviše noćenja ostvareno je u objektima u domaćinstvu (39,4 milijuna), hotelima (22,9 milijuna) i kampovima (20,8 milijuna).

Prema podacima Hrvatske narodne banke, udio turizma u hrvatskom bruto domaćem proizvodu (BDP) je 2020. godine bio 9,6 posto, a 2021. godine 15,9 posto, što su brojke manje nego inače zbog pandemije koja je pogodila turistički sektor.