Tehnički premijer i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Andrej Plenković izjavio je u petak da očekuje nastavak razgovora sa desničarskim Domovinskim pokretom (DP) o formiranju parlamentarne većine i vlade.
"Mislim da nam treba još nekoliko dana", rekao je Plenković novinarima u Vukovaru upitan kako napreduju pregovori sa DP-om, čiji je jedan od glavnih uslova da Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) ne bude dio parlamentarne većine i vlade.
Istakao je da se "ide prema približavanju stavova i nalaženju rješenja", prenosi Beta.
"Njih (DP) je 12+1, nas je 61, teoretski je nemoguće da samo mi i oni složimo većinu", zaključio je Plenković koji je u četvrtak rekao da "načelno ima 76 ruku, a teoretski 83".
Upitan o prijedlogu desne stranke Most o referendumu kojim bi se tražilo ograničavanje prava poslanika nacionalnih manjina, odnosno da im se onemogući da glasaju o Vladi i budžetu, ali da dobiju pravo veta na zakone koji se odnose na nacionalne manjine, Plenković je odgovorio da je to jako loša ideja i da joj se protivi.
Na parlamentarnim izborima 17. aprila, nijedna stranka nije osvojila dovoljno mandata, 76, da samostalno formira parlamentarnu većinu i vladu.
Relativni pobjednik izbora je HDZ sa 61 mandatom, od kojih su tri iz dijaspore. Drugoplasirana je koalicija lijevog centra okupljena oko Socijaldemokratske partije (SDP) sa 42 mandata, a trećeplasirani DP sa partnerima, 14 mandata.
Slijede desni Most sa 11 mandata i zeleno-lijeva stranka Možemo sa deset mandata. Po dva mandata imaju regionalne stranke, Istarski demokratski sabor i Nezavisna platforma Sjever, a jedan mandat stranka Fokus.
Osam mandata imaju pripadnici nacionalnih manjina, među njima tri srpska iz SDSS-a.
Pročitajte i ovo: Milanović se 'ne ponaša kao odgovoran državnik, Ustavni sud ne čuva Ustav'Poslanici manjina najavili su prošle sedmice da će podržati kandidata HDZ-a Gordana Jandrokovića za predsjednika Sabora i time stali uz HDZ.
Pregovore o formiranju parlamentarne većine vode i HDZ i SDP, a ocjenjuje se da HDZ ima veće šanse iako je na stolu više kombinacija pa i novi izbori.
Iz DP-a su više puta poručili da neće u vladu sa SDSS-om, strankom koja je do sada bila dio Plenkovićeve vlade.