Lider Hong Konga Džon Li (John Lee) je u utorak, 2. maja, pojačao kampanju za zaustavljanje daljih demokratskih izazova autoritarnoj vlasti u ovom gradu obelodanjivanjem planova za eliminaciju direktno izabranih predstavnika u lokalnim oblasnim većima, poslednjim velikim političkim predstavničkim telima koje bira javnost.
Li je rekao da će u predloženoj rekonstrukciji biti smanjen udeo direktno izabranih mesta na opštinskom nivou na oko 20 odsto — sa trenutnih 90 procenata. To je čak niže od nivoa kada su ova tela prvi put uspostavljena 1980-ih, kada je Hong Kongom vladala Britanija.
On je kazao da će ostatak od 470 mesta biti popunjen imenovanim predstavnicima od strane vlade, predsednika seoskih odbora i drugih koje izaberu lokalni odbori u kojima rade mnoge ličnosti koje podržavaju establišment.
"Ne slažem se da puko prebrojavanje (izbornih) glasova znači demokratiju", rekao je on.
"Različita mesta imaju svoje sisteme koji moraju uzeti u obzir sve njegove karakteristike i elemente", smatra Li.
Planirane izborne promene se doživljavaju kao deo sve veće kontrole Pekinga nad bivšom britanskom kolonijom, kojoj je obećana autonomija kada se vratila Kini 1997.
Pre dve godine, Hong Kong je već izmenio svoje izborne zakone, drastično smanjivši mogućnost građana da biraju glasanja i tako povećavši broj odbornika naklonjenih Pekingu koji donose odluke za grad.
Pročitajte i ovo: U Hong Kongu održani prvi protesti nakon pandemijeU prošlosti, nadmetanje za predstavnike gradskih okruga obično je privlačila malo međunarodne pažnje jer su se odbornici uglavnom bavili lokalnim pitanjima, kao što su organizovanje građevinskih projekata i osiguravanje da javni objekti budu u redu.
Ali njihova veća su dobila na značaju nakon što je gradski prodemokratski tabor odneo ubedljivu pobedu na poslednjim izborima na vrhuncu antivladinih protesta 2019.
Mnogi prodemokratski odbornici na kraju su dali ostavke 2021. godine, nakon što su vlasti uvele obavezu polaganja zakletve tražeći da se zavetuju na vernost gradu.
Njihove masovne ostavke usledile su nakon medijskih izveštaja da će odbornici možda morati da vrate plate ako kasnije budu diskvalifikovani sa funkcije, što vlada tada nije ni potvrdila ni demantovala.
Kritičari su taj zahtev smatrali delom šireg gušenja prodemokratskog pokreta nakon masovnih protesta i donošenja sveobuhvatnog zakona o nacionalnoj bezbednosti 2020.
Nakon ostavki i drugih diskvalifikacija, ostala je samo jedna trećina izabranih predstavnika koji i dalje rade u savetima, rekao je Li.
Očekuje se da će se sledeći izbori za okružno veće održati kasnije ove godine.