Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil (Christopher Hill) izjavio je da nema najava da će biti uvedene sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva.
On je rekao za RTS da postoji zabrinutost da li NIS u ruskim rukama na neki način pomaže finansiranju rata u Ukrajini i da su to legitimna pitanja koja treba pažljivo razmotriti.
"Mogu vam reći da, otkako su Rusi kupili NIS, postojala je velika zabrinutost oko toga, jer je to jedina rafinerija u Srbiji i otkada se nalazi u ruskom većinskom vlasništvu, brinulo je mnoge ljude godinama. Ta zabrinutost je još veća zbog činjenice da Rusija nastavlja da sprovodi varvarski rat protiv Ukrajine", rekao je Hil.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom Njeft i njene krovne kompanije Gasprom.
Evrpska unija i SAD su Gasprom Njeft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
"Videćemo šta će biti ishod. Želim da vas uverim da ni na koji način konačna odluka neće uticati na srpsku privredu", dodao je Hil.
Pročitajte i ovo: Mogući scenariji ako bi SAD uvele sankcije Naftnoj industriji SrbijeStejt department je 16. decembra u odgovoru za RSE naveo da Sjedinjene Države ne objavljuju javno akcije u vezi sa sankcijama.
U odgovoru na upit RSE navedeno je da SAD "ostaju posvećene ometanju prihoda Rusije i mreža nabavki i finansija koje su korišćene da podrže njen rat protiv Ukrajine".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 13. decembra da SAD planiraju da uvedu sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, a da će se tim sankcijama pridružiti i Velika Britanija.
Vučić je dan kasnije izjavio da još uvek nije video zvanični dokument kojim SAD uvode sankcije NIS-u, ali da postoji "neka vrsta zvanične potvrde" da će odluka stupiti na snagu 1. januara zbog ruskog vlasništva.
Beograd od početka ruske invazije na Ukrajinu odbija da se pridruži zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja da održava veze sa zvaničnicima u Kremlju.
Pročitajte i ovo: Koliko je daleko Srbija od okončanja zavisnosti od ruskog gasa?Srbija dominantno zavisi od Rusije u energetskom sektoru, iako je započela diversifikaciju pravaca i izvora u snabdevanju gasom.
'SAD ne vide nikakve dokaze koji bi vodili ka Beogradu za napad na kanal Ibar-Lepenac'
Hil je izjavio da SAD "ne vide nikakve dokaze koji bi vodili ka Beogradu" kada je reč o tome ko stoji iza napada na kanal Ibar-Lepenac na severu Kosova.
"Mi svakako ne vidimo nikakve dokaze koji bi vodili ka Beogradu, ali neko to jeste uradio i mora da se sprovede temeljna istraga", rekao je Hil.
Na severu Kosova u Zubinom Potoku došlo je do eksplozije 29. novembra u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac, koji snabdeva vodom iz jezera Ujman ceo sever Kosova, regione Mitrovice, Prištine i okolinu, kao i Kosovsku energetsku korporaciju, za hlađenje termoelektrana.
Hil je dodao da je dobro što američki Federalni istražni biro (FBI) pruža podršku istrazi, a da to govori o činjenici da postoji nedostatak poverenja i "tendencija ka međusobnom optuživanju".
Pročitajte i ovo: Šta se do sada zna o eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac na Kosovu?Kosovska policija je saopštila da je napad izveden sa do 20 kilograma eksploziva.
Kosovo je za ovaj napad okrivilo Srbiju, što je zvanični Beograd odbacio.