Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji upozorio je da je Beograd u mesecu maju postao "stecište antifeminističkih organizacija", s ciljem daljeg sužavanja ženskih prava. Kritikovali su stavove i ulogu Srpske pravoslavne crkve (SPC), te izjavu patrijarha Porfirija.
Ova nevladina organizacija 15. maja je u saopštenju ocenila je da je niz skupova u Beogradu organizovano da podstaknu ozbiljno sužavanje ženskih prava, uključujući i pravo na abortus, i da ukazuju i na političku povezanost vlasti, Srpske pravoslavne crkve (SPC) i desničarskih proruskih organizacija.
Navode da će u junu uz poršku SPC biti održani "Beogradski dani porodice", proglašeni manifestacijom od posebnog značaja. Gradonačelnik Aleksandar Šapić je događaj najavio kao "veliki skup koji bi trebalo da pokaže zajedništvo, ne samo u porodici, već i našeg naroda" i da promoviše "tradicionalne vrednosti".
"Istovremeno, antifeministička organizacija 'Savez za život' organizovala je 'Međunarodni samit pro-lajf organizacija' u Beogradu (12. i 13. maja). Reč je o regionalnoj organizaciji koja održava veze sa organizacijama u svetu koje promovišu tradicionalne vrednosti", naveo je Helsinški odbor i dodao da je cilj samita borba protiv prava na abortus.
Delovanje SPC i patrijarha
Ocenili su da je pojačano delovanje SPC kad je reč o antirodnoj politici, uz sve veće pritiske da se ukine Zakon o rodnoj ravnopravnosti, kao i da se zabrani rodno senzitivni jezik.
Iz te organizacije su ocenili da je patrijarh Porfirije na "ekstremnim ideološkim pozicijama desničara i konzervativaca", kada je reč o ženskim pravima, pa žene naziva "bednicama i jadnicama".
Na društvenim mrežama je objavljen snimak, čiju autentičnost Radio Slobodna Evropa ne može da potvrdi, na kojem patrijarh Porfirije navodno govori o zakonu o "senzitivnom jeziku", obraćajući se nekome sa "jadnice" i "bednice".
"Iako su SPC i patrijarh navodno protiv nasilja, u Srbiji raste stopa femicida. Nema reakcije patrijarha na taj tragičan fenomen", naveo je Helsinški odbor.
Podsetili su da je narušavanje ženskih prava u Hrvatskoj i Poljskoj posledica delovanja desničarskih organizacija, koje je "isprva delovalo naivno i smešno", ali je u saradnji sa desničarskim vladama uspelo da pogorša položaj žena u tim državama.
Helsinški odbor upozorava da je "Srbija sve bliže tom modelu i da je neophodna kako akcija društva, tako i državnih institucija da zaustave taj trend".
SPC o izjavama patrijarha
Informativna služba SPC-a u reakciji je saopštila da je patrijarh Porfirije na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama "oštro i sa gorčinom govorio o kampanji koju protiv Crkve vode pojedini državni funkcioneri i tzv. antirežimski mediji".
Povodom snimka sa prazničkog ručka na dan Svetog Vasilija Ostroškog, na kome se čuje da patrijarh tokom govora o rodno osetljivom jeziku nekoga naziva "jadnice" i "bednice", Informativna služba SPC navela je da on te izjave nije uputio svim ženama, već je "govorio u jednini i mislio na jednog državnog funkcionera".
"Sasvim slučajno je taj funkcioner funkcionerka, osoba ženskog pola. Nema sumnje da bi patrijarh isto govorio i da se kojim slučajem radi o funkcioneru, odnosno muškarcu", navedeno je u saopštenju.
U saopštenju je ocenjeno da je poverenica za ravnopravnost Brankica Janković tokom gostovanja na televiziji pokušala Crkvi da ospori pravo da se izjašnjava o bilo kom društvenom pitanju, pa i "o nametanju načina na koji će narod međusobno opštiti i ozakonjenju obaveznosti rodne, odnosno transrodne prakse od vrtića pa na dalje".
Informativna služba SPC ocenila je da su se pored poverenice, u "ogledalu istine" i "patrijarhovim kvalifikacijama", prepoznale i bivša ministarka Zorana Mihajlović i drugi.
"Svi oni, znajući dobro da Zakon o rodnoj ravnopravnosti nema veze sa brigom za žene, sa odbranom žena od nasilja, niti sa bilo kakvim realnim pravima i potrebama žena, najbeskrupuloznije menjaju teze, tvrdeći da patrijarh govori o svim ženama pokazujući netrepeljivost prema njima", dodaje se u saopštenju.