Optuženi: Uviđaji granatiranja rađeni neprofesionalno

Zaštićeni svjedok "KDZ 166" na suđenju Karadžiću, 26. listopad 2010

Bivši vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, optužen za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini, nastavio je unakrsno ispitivanje zaštićenog svedoka "KDZ-166".

On je kao kriminalistički tehničar sarajevske policije prikupljao materijalne dokaze o snajperskim i artiljerijskim napadima u Sarajevu, snimao fotografije i crtao skice mjesta incidenata pogibije sarajevskih civila za što haško tužiteljstvo tereti Karadžića po zapovjednoj odgovornosti nad Vojskom Republike Srpske.

Optuženi Karadžić, koji se brani sam, ispitivao je svjedoka o detaljima niza incidenata kako bi doveo u pitanje zaključke koji upućuju da su projektili ispucavani s područja pod kontrolom njegovih snaga. Prezentirajući vlastite karte Sarajeva Karadžić je izazvao prigovore optužbe – zašto ne ispituje kriminalističkog tehničara pomoću karte tužiteljstva na kojoj je već pokazivao.

„Pa ja vjerujem da obrana ima pravo i da testira kredibilitet i pouzdanost svjedoka, pa sam zato mislio da dobijemo još jednu kartu, nema ljutnje“, objasnio je Karadžić pa su mu suci to dopustili.

„Možete li da nam na ovoj mapi obilježite točno mjesto incidenta?“ upitao je zatim Karadžić.

Uviđaji različiti u ratu i miru


„Na ovoj mapi Vam ne mogu točno obilježiti točno mjesto incidenta. Jer zgrade na trgu Međunarodnog prijateljstva nisu ucrtane. Ovo je jedna jako gruba mapa. Ovo je načelna mapa na kojoj se vide ulice i poneka zgrada. Ne vide se sve zgrade“, odgovorio je svjedok.

Karadžić je zaštićenog svjedoka ispitivao o njegovoj naobrazbi, načinu rađenja uviđaja granatiranja, ali i o detaljima koji po obrani pokazuju kako su mnogi incidenti u Sarajevu tijekom rata iscenirani, kako bi se povećao pritisak na srpsku stranu.

„Kako se dogodilo da te fotografije i forenzički dokazi budu tako osiromašeni da nema najvažnijih elemenata. Mjesto gdje je tko poginuo. Ucrtani položaji tijela...odnosi prostorni. Kako to objašnjavate kad ste to svaki put u miru to napravili i niste se mogli na sudu ni pojaviti bez tih crteža i forenzičkog materijala.U miru, jel tako?“, upitao je Karadžić.

Iako mu je potvrdio da je u pravu što se tiče razlike rađenja uviđaja u miru te u ratnim okolnostima, svjedok tužiteljstva je naveo i razlog tome.

„Kada se dogodi jedan takav događaj... Kada ljudi okolo vrište ležeći u vlastitoj lokvi krvi...Sugrađani koji su preživjeli i koji se nalaze na licu mjesta, oni pokušavaju da im pomognu i da ih transportiraju što brže do bolnice kako ne bi iskrvarili. To je jednostavan razlog jer je pitanje života i smrti“, objasnio je svjedok zašto su neki uviđaji u ratno vrijeme, pod stalnom opasnošću od ponovnog granatiranja i snajperskog djelovanja, napravljeni različito od uviđaja u miru.



Nakon zaštićenog kriminalističkog tehničara kao svjedok tužiteljstva iskaz će dati bivši načelnik štaba UNPROFOR-a u Sarajevu, nizozemski general Adrianus Van Baal.