Gruzijski premijer brani nacrt zakona o 'stranom agentu'

Protesti u Tbilisiju zbog zakona "o stranom agentu" 3. maj 2024.

Uprkos masovnim protestima koji su izbili u Tbilisiju zbog zakona o "stranom agentu" gruzijski premijer Irakli Kobakhidze nastavlja da ga brani rekavši da je neophodno postići "depolarizaciju", u skladu sa preporukama Evropske unije.

On je 3. maja rekao da je u razgovoru sa iznio svoje razočaranje što se gruzijski partneri "nerado upuštaju u suštinske rasprave" o zakonu i da "još nismo čuli nijedan kontraargument protiv ovog predloženog zakona".

Rekao je da je tokom ranijeg razgovora sa predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom naveo razočarenje jer se gruzijski partneri “nerado upuštaju u suštinske rasprave” o zakonu i da još “nisu čuli suprotan argument protiv predloženog zakona”.

Nacrt zakona, koji bi zahtijevao od organizacija civilnog društva i medija da prijave strano finansiranje i podvrgnu ih vladinom nadzoru, izazvao je masovne proteste u glavnom gradu Gruzije, a tenziije i dalje ostaju visoke.

Predloženi zakon je "isključivo usmjeren na promociju transparentnosti i odgovornosti relevantnih organizacija u odnosu na gruzijsko društvo”, napisao je premijer ove zemlje na platformi X.

Kobakhidze je također ponovio navode o "aktivnom uključivanju organizacija koje finansiraju stranci u dva pokušaja revolucije u Gruziji između 2020. i 2023.".

U ranijoj objavi je kritikovao Sjedinjene Države zbog davanja "lažnih" izjava o zakonu. SAD pružaju jednu od najsnažnijih podrški Gruziji.

Pročitajte i ovo: Gruzijska policija razbila proteste zbog usvojenog zakona o 'stranim agentima'

Kobakhidze je također optužio bivšu američku ambasadoricu u Gruziji Kelly Degnan, koja je na toj funkciji bila od 2020. do 2023. godine, kao i nevladine organizacije koje finansiraju stranci da su navodno podržali dva pokušaja revolucije.

Michel je u objavi na X-u rekao da je u razgovoru sa Kobakhidzeom ponovio "punu podršku Evropske unije svim Gruzijcima koji evropsku budućnost svoje zemlje stavljaju na prvo mjesto".

Gruzija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a također je tražila članstvo u NATO-a.

Politički savjetnik američkog State Departmenta Derek Chollet, koji je ranije pozvao Khobahidzea da povuče zakon o "stranom agentu", rekao je 3. maja da se Gruzija nalazi na prekretnici, a da evroatlantske aspiracije zemlje sada vise o koncu.

Talas nezadovoljstva zahvatio je Gruziju otkako je vladajuća partija Gruzijski san rekla da ponovo uvodi malo izmijenjenu verziju zakona o "stranom agentu”. Prošlogodišnji pokušaj uvođenja zakona je propao nakon pokrenutih protesta.

Vaš browser nepodržava HTML5

Povrijeđeni novinar tvrdi da je gruzijska policija koristila gumene metke protiv demonstranata

Otkako je 1. maja usvojeno drugo čitanje izmjenjenog zakona, desetine hiljada demonstranata izašlo je na ulice u Tbilisiju. Tokom protesta brojni demonstranti su povrijeđeni i pritvoreni.

Gruzijski nacrt zakona o “stranom agentu” porede sa sličnim zakonima u Rusiji koji onemogućavaju rad nezavisnih medija.

Treće i konačno čitanje zakona očekuje se 17. maja.

Nemiri u Tbilisiju, Parlament Gruzije usvojio zakon o 'stranim agentima'