Prosvjed u Gruziji protiv zakona o 'stranim agentima'

Prosvjednik ogrnut gruzijskom zastavom hoda pored policajaca ispred parlamenta Gruzije, 7. ožujka.

Nekoliko tisuća ljudi prsvjedovalo je u utorak u Gruziji protiv kontroverznog prijedloga zakona o "stranim agentima" koji su kritičari vlasti osudili kao sredstvo zastrašivanja medija i nevladinih organizacija.

Policija je upotrebila suzavac i vodene topove protiv prosvjednika koji su se okupili ispred parlamenta nakon što su zastupnici usvojili prijedlog zakona u prvom čitanju.

Prosvjednici su prosvjedovali protiv zakona koji predviđa da se organizacije koje dobijaju više od 20 posto sredstava iz inozemstva registriraju kao "strani agenti".

Taj tekst podsjeća na sličan zakon usvojen u Rusiji 2012. godine i koji je Kremlj naširoko koristio za represiju nad medijima, oporbenim organizacijama i kritičarima vlasti.

Pomoć ženi koja je pogođena suzavcem.

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili je na televiziji iz New Yorka rekla da je na strani prosvjednika.

"Vi danas predstavljate slobodnu Gruziju koja svoju budućnost vidi u Europi i koja neće dozvoliti nikome da joj ukrade tu budućnost", rekla je predsjednica, koja je zatražila povlačenje zakona i obećavala da će iskoristiti pravo na veto.

Međutim, taj veto mogla bi osporiti vladajuća partija Gruzijski san, koja kontrolira više od polovine mjesta u parlamentu.

Gruzija, mala bivša sovjetska republika na Kavkazu, ima ambicije u pridruživanju EU i NATO-u, ali je nekoliko poteza vlade nedavno bacilo sjenku na te težnje i izazvalo sumnju u njezine veze s Kremljom.

Sjedinjene Države "pomno prate dešavanja u Gruziji" posljednjih sati, naveo je američki State Department.

Glasnogovornik State Departmenta Ned Price rekao je novinarima da će SAD nastaviti pratiti situaciju u Gruziji, te naglasio da bi mirnim prosvjedima trebalo omogućiti da pravo na prosvjede.

Europska unija upozorila je Gruziju da bi usvajanje ovog zakona negativno utjecalo na europske integracije te zemlje.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell kazao je da je nacrt tog zakona "veoma loš razvoj događaja" za zemlju.