Pišu: Eka Kevanišvili i Andy Heil
Posle skoro mesec dana štrajka glađu Mihaila Sakašvilija u zatvoru u Gruziji, vlasti u crnomorskoj zemlji su zbunjene šta da rade s tvrdoglavo prkosnim bivšim predsednikom kojem se zdravlje pogoršava, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Vaš browser nepodržava HTML5
Između lekara i vladinih zvaničnika izbio je javni spor oko moguće hospitalizacije 53-godišnjeg lidera gruzijske Ružičaste revolucije 2003. godine, koji je upozorio da je "spreman da umre" ako ne bude pušten.
Tim lekara i drugih medicinskih stručnjaka, uključujući Sakašvilijevog ličnog lekara, posle pregleda 19. oktobra upozorio je na potencijalno nepopravljivu štetu po njegovo zdravlje i pozvao vlasti da ga prebace u potpuno opremljenu bolnicu.
Gruzijski ministar pravde je odgovorio da zatvorska ambulanta može da pruži adekvatnu negu.
Prema rečima njegovih advokata, Sakašvili, koji ne jede mada pije vodu, odbio je da bude premešten u zatvorsku bolnicu.
"Jasno je da je svaki dan opasniji od prethodnog", rekao je za RSE ove nedelje Zurab Paghava, lekar koji je pregledao Sakašvilija zajedno s ostatkom tima medicinskih stručnjaka 19. i ponovo 23. oktobra.
Kardiolog Paghava rekao je da je grupa lekara jednoglasna u zaključku da Sakašvilija treba poslati u bolnicu takozvane "C kategorije".
"Među članovima saveta nije bilo razlike u mišljenju po tom pitanju", rekao je on i dodao: "Šta se posle dogodilo, ne mogu da vam kažem".
Paghava se posle toga povukao iz tima, navodeći kao razlog svoje zdravlje.
Od lidera do nevolje
Desetine hiljada ljudi demonstrirale su tražeći oslobađanje Sakašvilija dok su se stotine njegovih pristalica pojavile ispred zatvorskog objekta u Rustavi, na jugoistoku Gruzije, gde se Sakašvili nalazi.
Bivši advokat Sakašvili je postao simbol postkomunističkih i demokratskih reformi pošto je pomogao u uklanjanju bivše sovjetske elite u revoluciji 2003. i u narednoj deceniji predvodio ekonomske reforme koje se bile široko hvaljene.
Njegova popularnost je pala usled kleveta i katastrofalnog petodnevnog rata s Rusijom oko dva separatistička gruzijska regiona 2008.
Sakašviliju preti šest godina zatvora zbog presude u odsustvu za zloupotrebu službenog položaja i drugih optužbi koje odbacuje kao politički motivisane. Optužbe su se pojavile pošto su on i njegovi bivši stranački saveznici izgubili na izborima od partije Gruzijski san milijardera biznismena Bidzine Ivanišvilija 2012-13. Navodno se radi na dodatnim optužbama povezanim s dva Sakašvilijeva predsednička mandata.
Otkako je pobegao iz Tbilisija 2013. godine, Sakašvili je stalno pravio nevolje Gruzijskom snu, što je istaknuto i oduzimanjem državljanstva bivšem predsedniku 2015. pošto je u izgnanstvu preuzeo funkciju u ukrajinskoj vladi.
'Spreman da umre'
Mada je Sakašvili poznat po svojim ponekad dramatičnim istupima, štrajk glađu u zatvoru bi mogao da nanese trajnu štetu po njegovo zdravlje, kao i dugotrajnu štetu političkom ugledu Gruzije.
Sakašvili je objavio da štrajkuje glađu posle pritvaranja 1. oktobra nakon što je najavio plan za povratak i tajno ušao u zemlju – navodno u kamionu s mlekom – da bi podržao opoziciju na lokalnim izborima sledećeg dana.
Vladini zvaničnici su isprva odbacili izveštaje da je Sakašvili uopšte u Gruziji.
SAD, koje su jedan od glavnih pomagača Tbilisija, saopštile su da "veoma pažljivo" prate slučaj i pozvale gruzijske vlasti da "osiguraju da gospodin Sakašvili ima pravičan tretman u skladu s gruzijskim zakonom i međunarodnim obavezama Gruzije po pitanju ljudskih prava".
Sakašvilijev advokat je 20. oktobra pokazao pismo u kojem se navodi da je bivši predsednik "spreman da umre", ali da je pristao na medicinsku negu kako bi "očuvao svoju svest i sposobnost da radi do kraja".
Međutim, Sakašvilijeva majka Giuli Alasanija posle posete sinu u zatvoru 27. oktobra rekla je da se predomislio i da sada odbija medicinsku negu ili reanimaciju jer mu zatvorski zvaničnici uskraćuju pravo na poverljiv razgovor s advokatima.
"Upravo sam komunicirala s njim, ali je između nas bilo staklo i nemamo direktnu vezu", rekla je 74-godišnja Alasanija pri izlasku iz Kazneno-popravnog zavoda Rustavi gde se Sakašvili nalazi. "Koliko shvatam, i advokati bi trebalo da imaju takvu vezu. To nije moguće jer veza s advokatom treba da bude poverljiva. Kako mogu to da rade?"
Sakašvilijev doktor i advokati kažu da njegove tegobe s krvnim sistemom mogu pogoršati posledice štrajka glađu.
Doktor bivšeg predsednika Nikoloz Kipšidze rekao je da je Sakašviliju 22. oktobra data transfuzija krvi posle zabrinjavajućih rezultata analize krvi. Kipšidze je rekao da je ta procedura "stabilizovala" Sakašvilijevo stanje, ali je pozvao vlasti da ga prebace u civilnu bolnicu jer će ponavljanje tog problema "biti teško za lečiti... u zatvorskoj bolnici".
Pronalaženje prave bolnice
Ministar pravde Rati Bregadze rekao je da će, ako bude potrebna hospitalizacija, Sakašvili biti poslat u zatvorsku bolnicu N18 u Gldani, okrugu u Tbilisiju.
Međutim, kancelarija javnog branioca Gruzije, ombudsmana, pregledala je taj objekat 24. oktobra i zaključila da je nedovoljno opremljena i neprikladna za zatvorenika u Sakašvilijevoj situaciji.
"Postoji greška u jednačini", rekao je zamenik javnog branioca Giorgi Burdžanadze za RSE. "Preporuke lekara ne mogu da se sprovedu u zatvorskoj bolnici".
Ministarka zdravlja Ekaterine Tikaradze obećala je da će vlasti ponovo pregledati ambulantu N18 kako bi procenile nivo nege koju može da pruži.
Medicinski tim je posle posete Sakašviliju zaključio da bi njegov slučaj mogao da zahteva magnetnu rezonancu (MRI), CT skener, ultrazvuk i niz laboratorijskih usluga i specijalista na mestu lečenja.
Burdžanadze je rekao za RSE da N18 nema takozvani dupleks ultrazvuk, koji posebno prati protok krvi, i da tamošnje medicinsko osoblje koje su ispitali inspektori nije znalo da li uopšte imaju respirator u objektu.
"'Planira se u narednim danima' – tako su odgovorili", rekao je Burdžanadze.
Kolebljiva podrška
Sakašvili je polarizujuća ličnost na gruzijskom političkom pejzažu koji je obeležen dominantnim ličnostima i ogorčenim ličnim prepirkama.
Osmogodišnja vladavina Ivanišvilijevog Gruzijskog sna posle svrgavanja Sakašvilija poklopila se s porastom zabrinutosti na Zapadu zbog demokratskog nazadovanja u Tbilisiju.
Veliki ulični protesti i bojkot parlamenta zbog kojeg je morala da posreduje Evropska unija posle izbora prošle godine, kao i hapšenje opozicionog lidera ranije ove godine naveli su premijera iz partije Gruzijski san da podnese ostavku.
Gruzijski san je potukao opoziciju u prvom krugu lokalnih izbora početkom oktobra, dobivši ukupno skoro 47 odsto glasova. Međutim, izbori za gradonačelnike i druge funkcije – uključujući u glavnom gradu Tbilisiju – idu u drugi krug 30. oktobra.
Nejasno je koliku podršku javnosti Sakašvili i dalje ima posle godina provedenih u egzilu.
Njegova bivša stranka Ujedinjeni nacionalni pokret (UNM) osvojila je skoro 31 odsto glasova 2. oktobra. Mnoge pristalice čoveka poznatog kao "Miša" smatraju ga političkim zatvorenikom.
Brojni stanovnici Tbilisija rekli su u neformalnoj anketi prošle nedelje za Karent tajm, medijski projekat koji RSE vodi u saradnji s Glasom Amerike (VOA), da misle da se Sakašvili proganja zbog njegove politike.
"Generalno je sramota što je predsednik danas u zatvoru u Gruziji – velika sramota. I to je veoma loše za prestiž, uopšte, naše zemlje", rekao je jedan čovek.
On je dodao da takve stvari – uključujući Sakašvilijevo obećanje da će ostati aktivan u politici Gruzije – treba prepustiti biračima.
"Da li će se vratiti ili ne, na njemu je da odluči, a na narodu da bira. Šta god narod odluči, neka bude tako".
Premijer Irakli Garibašvili rekao je da će Sakašvili izdržati celu šestogodišnju kaznu u zatvoru. Sledeći izbori za parlament i predsednika trebalo bi da budu 2024. godine.