'Zemlja je u pobuni', poručila predsjednica Gruzije

Detalj sa protesta u Tbilisiju, Gruzija, 2. decembra 2024.

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili izjavila je da je cijela zemlja u "pobuni" nakon što je policija tukla i nasilno rastjerala demonstrante u prijestolnici Tbilisiju, četvrtu noć zaredom, uslijed demonstracija protiv vladinih planova za suspenziju pregovora o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine.

Policija je koristila vodene topove i suzavac kako bi spriječila proteste u blizini zgrade parlamenta, te hapsila demonstrante u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima.

Do sada je, prema izvještajima, najmanje 200 ljudi uhapšeno.

"Ovo je pobuna cijele zemlje", poručila je Zurabišvili u intervjuu za francuski radio France Inter.

"Izbori su zloupotrebljeni i ukradeni. Niko ih ne priznaje. Suočavamo se sa režimom koji je van ustavnog zakona. Moj mandat traje do dana kada zakonito bude izabran predsjednik", istakla je.

Premijer Irakli Kobahidze kazao je da Zurabišvili mora napustiti funkciju predsjednice države na kraju svog mandata.

Zurabišvili je, pak, u nedjelju izjavila da "nelegitimni" parlament nema pravo izabrati njenog nasljednika nakon što joj završi mandat u decembru, te je obećala da će ostati na dužnosti.

čitajte

Novinar RSE uhapšen i pretučen tokom protesta u Tbilisiju, tvrdi njegov advokat

Gruzija je ušla u političku krizu nakon parlamentarnih izbora u oktobru, na kojima je Gruzijski san osvojio 54 posto glasova, dok opozicija i zapadne vlade tvrde da su izbore obilježili nepravilnosti i ruski utjecaj.

Novoizabrani parlament je prošle sedmice raspisao indirektne izbore za izbor novog predsjednika za 14. decembar.

Većina Gruzijaca podržava članstvo u Evropskoj uniji, a napori da se pridruže Uniji propisani su ustavom te zemlje.

Međutim, vladajuća stranka Gruzijski san je ove godine usvojila zakon koji Zurabišvili i kritičari nazivaju "ruskim zakonom", kojim se suzbijaju nevladine organizacije i mediji koji se finansiraju iz inostranstva, kao i kontroverzni zakon o pravima LGBT+ osoba.

možda vas zanima Sedam zakona o 'stranim agentima' za zemlje na nišanu Moskve

Sjedinjene Američke Države su u julu najavile da će obustaviti pomoć veću od 95 miliona dolara gruzijskoj vladi, upozoravajući da zemlja demokratski nazaduje.

Evropski parlament donio je 28. novembra rezoluciju kojom poziva na nove parlamentarne izbore u Gruziji i sankcije visokim članovima stranke Gruzijski san.

Evropski parlament u rezoluciji smatra da rezultati izbora "nisu poslužili kao pouzdani prikaz volje gruzijskog naroda".

Takođe, pozvao je Evropsku uniju, koja je prošlog mjeseca zamrznula zahtjev Gruzije za članstvo u EU, da uvede sankcije ključnim zvaničnicima unutar vladajuće stranke, uključujući Kobakhidzeu, predsjedniku Gruzijskog sna Irakliju Garibašviliju, milijarderu i osnivaču stranke Bidzinu Ivanišviliju te gradonačelniku Tbilisija Kakhu Kaladzeu.

Vaš browser nepodržava HTML5

Novinar Radija Slobodna Evropa napadnut tokom protesta u Gruziji