Zurabišvili u intervjuu za RSE poziva na pritisak Zapada da se Gruzija zadrži na evropskom putu

Salome Zurabišvili tokom intevjua za RSE u Tbilisiju, oktobar 2024.

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili pozvala je Zapad da izvrši pritisak na vladajuću stranku Gruzijski san da preispita rezultate "ukradenih" izbora ili rizikuje da kavkaska nacija -- kandidat za EU sa aspiracijama za članstvo u NATO-u -- izgubi svoju "evropsku perspektivu ."

U razgovoru za Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa (RSE) u Tbilisiju 29. oktobra, Zurabišvili je rekla da evropski i zapadni partneri Gruzije moraju da izvrše "ekstremni pritisak" na vlasti "kako bi preispitali rezultate izbora i preispitali količinu glasova koji su ukradeni".

Zurabišvili i opozicione stranke tvrde da je oko 300.000 glasova izmanipulirano u korist vladajuće stranke Gruzijski san, koja je odnijela pobjedu sa oko 54 posto glasova. Te tvrdnje su izazvale proteste zbog kojih je desetine hiljada Gruzijaca izašlo na ulice usred optužbi za rusko miješanje u glasanje, što se smatralo ključnim testom demokratskih uvjerenja Gruzije.

"Toliko toga sada zavisi od reakcija naših partnera, koliko će njihova reakcija biti definitivna, koliko jak pritisak na vlasti, jer mislim da niko ne može sebi priuštiti da izgubi Gruziju od Rusije u takvom obliku", rekla je Zurabišvili u intervjuu.

"Ako se ne pokuša s pritiskom onda to znači da Zapad nije pokušao sve u nastojanju da zadrži Gruziju na zapadnoj strani i u evropskoj perspektivi", kazala je presjednica.

Vaš browser nepodržava HTML5

Pristalice gruzijske opozicije na ulicama nakon spornog glasanja

Sjedinjene Države, Evropska unija, Kanada i Švedska, između ostalih, iznijele su kritike nakon parlamentarnih izbora 26. oktobra, održanih usred rastuće zabrinutosti zbog demokratskog nazadovanja vlade koju predvodi Gruzijski san. Vlada je nedavno donijela kontroverzni zakon o "stranom uticaju" sličan ruskom zakonu o "stranom agentu", kao i zakon koji ograničava LGBT prava.

Odmah nakon objavljivanja rezultata, Zurabišvili je rekla da neće priznati izbore za koje je rekla da su pali kao žrtva "ruske specijalne operacije" koja je koristila metodologiju "kampanje prijetnji, a ne obećanja, [i] propagande, PR-a korištenog tokom kampanje koji je bio copy-paste ruskih kampanja".

Međunarodni posmatrači iz Organizacije za evropsku sigurnost t i saradnju (OSCE), Savjeta Evrope, Evropskog parlamenta i NATO-a rekli su u saopštenju da je izborni dan bio "narušen nejednakim tretmanom, pritiscima i tenzijama".

Rusija je porekla bilo kakvu ulogu u uticaju na izbore u Gruziji.

Pročitajte i ovo:

Zapadne zemlje preispituju veze s Gruzijom nakon spornih izboraGruzijska predsednica na protestu zbog izbora: Ukrali su vaš glasRazočarenje za gruzijsku opoziciju nakon parlamentarnih izboraNade, strahovi i prijetnje na glasanju u TbilisijuVladajući proruski Gruzijski san proglasio pobjedu, opozicija tvrdi da su izbori pokradeni

U intervjuu za RSE, Zurabišvili je rekla da lokalne organizacije rade na prikupljanju različitih oblika informacija i dokaza kako bi dokazali optužbe za malverzacije tokom glasanja.

Ona je takođe ukazala, kao i opozicioni lideri, na rezultate javnog mnjenja i izlaznih anketa za koje je rekla da su dali drugačiju sliku od zvaničnih rezultata Centralne izborne komisije.

Dvije opozicione izlazne ankete predviđale su da Gruzijski san neće dobiti više od 42 odsto glasova, dok je prema rezultatima dobio više od 54 odsto.

Ankete su takođe sugerisale da bi četiri opozicione stranke -- Koalicija za promjene, Jedinstvo za spas Gruzije, Jaka Gruzija i Za Gruziju -- zajedno imale jasnu većinu, dok su prema zvaničnim početnim rezultatima dobile samo 37 posto zajedno.

"Ovaj stav stanovništva se nije promijenio tik pred izbore izbore", rekla je Zurabišvili, iako nije pružila konkretne dokaze.

OSCE je saopštio da je zabilježio slučajeve kupovine glasova, dvostrukog glasanja, fizičkog nasilja i zastrašivanja.

"U cjelini, vrlo je jasno da je vlastima pomognuto, inspirisanim u njihovim aktivnostima ruskim modelom i onim što su obećali Gruziji nakon izbora", dodao je Zurabišvili.

Vaš browser nepodržava HTML5

Napadi na novinare tokom izbornog izveštavanja u Gruziji

Gruzijski san, koji je na vlasti od 2012. godine, koristio je prozapadnu agendu, ali je u posljednje dvije godine preokrenuo kurs prema Rusiji.