Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili u sredu je tražila od Evropske unije da učini više u podršci proevropskim demonstrantima i da izvrši pritisak na vladajuću partiju Gruzijski san naklonjenu Rusiji da se održe novi izbori.
Demonstranti u Gruziji, suočeni s nasilnom policijskom taktikom, na skoro svakodnevnim protestima traže nove izbore posle navoda o krađi tokom parlamentarnih izbora u oktobru na kojima je Gruzijski san proglasio pobedu, a koju opozicija odbija da prizna.
Proevropska predsednica Zurabišvili, koja je stala na stranu demonstranata, rekla je poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu da se izbori moraju ponoviti pošto su ih obeležile neregularnosti, nasilje i uticaj Rusije, preneo je Gruzijski servis RSE.
Pročitajte i ovo: EU kritikuje 'represivne' metode gruzijskih vlasti dok se demonstranti vraćaju na ulice Tbilisija"Evropa treba da pronađe polugu uticaja da deluje. Ako Evropa ne može da utiče na zemlju od 3,7 miliona stanovnika, kako može očekivati da će se nadmeće sa gigantima 21. veka", rekla je ona i optužila Gruzijski san da je potrošio oko 200 miliona evra, kako je navela, "crnog novca" da bi uticala na izbore u svoju korist.
"Zastrašivanje, korišćenje administrativnih resursa, propaganda u ruskom stilu... Uz to, 'crni novac' je korišćen u velikim količinama. Tokom izbora nije bilo policije. Lično sam prisustvovala nasilju u raznim okruzima i pokušala sam da kontaktiram ministra unutrašnjih poslova, ali nisam mogao da doprem do njega", dodala je Zurabišvili.
Gruzija je dobila status kandidata za članstvo u EU u decembru prošle godine, ali su se pojavile tenzije u odnosima s Briselom poslednjih meseci posle usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima" u maju. Kritičari kažu da zakon ugrožava medije i grupe civilnog društva i odražava sličan ruski zakon koji Kremlj koristi da uguši opoziciju i civilno društvo.
Nakon što je vladajuća partija Gruzijski san proglasila pobedu na izborima 26. oktobra, protesti su ponovo pokrenuti, a intenzivirani su nakon što je vlada saopštila da obustavlja pristupne pregovore s EU.
Ministri spoljnih poslova EU su ove nedelje pristali da uvedu ograničenja za vize za neke gruzijske zvaničnike, ali su Mađarska i Slovačka, dve članice EU čije su vlade naklonjene Moskvi, blokirale predloženi paket sankcija protiv vodećih gruzijskih zvaničnika zbog nasilnog gušenja demonstracija.
"Ako ćemo iskreno, Evropa do sada nije potpuno dorasla trenutku. Evropa je dosad polovično odgovorila na izazov", rekla je Zurabišvili. "Dok se Gruzijci bore dan i noć, Evropljani se sporo bude i sporo reaguju".
Pročitajte i ovo: Šef Savjeta Evrope odlazi u Gruziju usred tekućih protestaZurabišvili bi na čelu države trebalo da zameni bivši fudbaler Mihail Kavelašvili, koga je parlament, pod kontrolom iz Gruzijskog sna, prošle nedelje imenovao za novog predsednika Gruzije.