Zapadne zemlje preispituju veze s Gruzijom nakon spornih izbora

Vaš browser nepodržava HTML5

Pristalice gruzijske opozicije na ulicama nakon spornog glasanja, 28. oktobar 2024.

Sjedinjene Države, Kanada i Švedska izrazile su kritike nakon parlamentarnih izbora u Gruziji, za koje proruska vladajuća stranka Gruzijski san tvrdi da je pobijedila dok stižu izvještaji o nepravilnostima i masovnim protestima opozicije koja kaže da je Moskva lažirala i manipulirala glasanjem.

Američki senator Ben Cardin (Demokrat iz Marylanda), predsjednik moćnog Odbora za vanjske poslove Senata, rekao je da su prijavljene nepravilnosti "zabrinjavajuće i razočaravajuće" i da su došle nakon što su Evropa i Sjedinjene Države "opetovano upozoravali" na demokratsko nazadovanje Gruzije.

"Nastaviću pomno pratiti postizborno okruženje i raditi s Biden-Harris administracijom kako bismo utvrdili odgovarajući odgovor u okviru američko-gruzijskom odnosu", rekao je Cardin u izjavi.

Vaš browser nepodržava HTML5

Napadi na novinare tokom izbornog izveštavanja u Gruziji

Kanada i Švedska najavile su konkretne poteze protiv sadašnje gruzijske vlade.

Švedska je objavila da prekida bilo kakvu direktnu saradnj s vladom Gruzije, dok je Kanada rekla da preispituje svoje veze s vlastima u Tbilisiju.

Benjamin Dousa, švedski ministar za razvojnu saradnju i vanjsku trgovinu, rekao je da je Štokholm već duže zabrinut zbog "alarmantnog" političkog razvoja u Gruziji i da su nepravilnosti o kojima su izvijestili zapadni posmatrači potvrdile tu zabrinutost.

"Stoga vlada obustavlja direktnu švedsko-gruzijsku saradnju, koja je u toku, uključujući i gruzijsku poreznu upravu", rekao je Dousa i naveo da će istovremeno Švedska izdvojiti ekvivalent od oko 2,3 miliona dolara za civilno društvo Gruzije.

U međuvremenu je kanadsko Ministarstvo vanjskih poslova izrazilo zabrinutost zbog onog što je nazvalo "raširenim aktima zastrašivanja glasača, kupovine glasova i drugih nepravilnosti na dan izbora" o kojima su izvijestili međunarodni posmatrači koji su pratili glasanje.

"U saradnji s našim G7 i evropskim partnerima, te u svjetlu provedbe i rezultata ovih izbora, Kanada će ponovno procijeniti svoj odnos s gruzijskim vodstvom. Kanada ostaje otvorena za saradnju s Gruzijom, sve dok gruzijsko vodstvo poštuje demokratiju, ljudska prava, vladavinu zakona i bavi se nedavnim demokratskim nazadovanjem", stoji u saopštenju Ministarstva.

Pročitajte i ovo: Gruzijska predsednica na protestu zbog izbora: Ukrali su vaš glas

Upozorenja Zapada uslijedila su nakon što su desetine hiljada Gruzijaca izašli na ulice 28. oktobra pošto je predsjednica Salome Zurabishvili, koja je bila u sukobu s Gruzijskim snom, optužila vladajuću stranku u zemlji da koristi taktiku u ruskom stilu i odbila priznati rezultate.

Službeni rezultati izbora održanih 26. oktobra dali su vladajućoj stranci Gruzijski san više od 54 posto glasova, dovoljno da zadrži kontrolu nad vladom.

"Niste izgubili izbore," rekla je Zurabishvili hiljadama demonstranata naveče 28. oktobra. "Ukrali su vam glas i pokušali ukrasti vašu budućnost, ali niko nema pravo to učiniti i nećete nikome dopustiti da to učini!"

Demonstranti u Tblisiju sa natpisom 'Gruzija nije Rusija'. 28. oktobar 2024.

Pozivajući na proteste, Zurabishvili je rekla da su službeni rezultati dokaz "ruske specijalne operacije -- jednog od novih oblika hibridnog ratovanja koji se provodi protiv našeg naroda, naše zemlje".

Zapad izražava sve veću zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja vlade Gruzije, zemlje kandidata za članstvo u EU s aspiracijama za članstvo u NATO-u, ali koja je nedavno donijela kontroverzni zakon o "stranom uticaju" sličan ruskom "zakonu o stranim agentima".

Vašington i Brisel oštro su kritikovali taj potez koji je podstaknuo višesedmične masovne proteste ranije ove godine.

Pročitajte i ovo:

Razočarenje za gruzijsku opoziciju nakon parlamentarnih izboraNade, strahovi i prijetnje na glasanju u TbilisijuVladajući proruski Gruzijski san proglasio pobjedu, opozicija tvrdi da su izbori pokradeni