Gradonačelnik Tbilisija odložio je paljenje božićne jelke zbog zabrinutosti da će demonstranti okupljeni u gradu postati nasilni nakon što je izborni koledž kojim dominira vladajuća partija Gruzijski san imenovao krajnje desničarskog političara i bivšu fudbalsku zvezdu Mihaila Kavelašvilija za predsednika.
Gradonačelnik Kakha Kaladze najavio je odlaganje ceremonije 14. decembra, na brifingu u zgradi vladine administracije nekoliko minuta pre početka događaja.
Oko sat vremena ranije raspoređeno je na stotine policajaca i upaljena novogodišnja svetla na fasadi zgrade parlamenta, ali su ugašena nakon što je Kaladze najavio odlaganje paljenja jelke.
Odluka je doneta nakon što je Gruzijska Centralna izborna komisija proglasila Kavelašvilija za pobednika na spornim indirektnim izborima nakon što je dobio 224 glasa od 225 prisutnih delegata.
U izbornom kolegijumu Gruzije ima ukupno 300 delegata, ali članovi opozicije nisu prisustvovali glasanju, koje je usledilo pošto su se demonstranti okupili u Tbilisiju 17. dan zaredom u znak protesta zbog parlamentarnih izbora održanih 26. oktobra, čije rezultate ne prihvataju aktuelni predsednik zemlje i opozicija, tvrdeći da su namešteni.
Područje u blizini zgrade parlamenta bilo je ograđeno, a saobraćaj je zaustavljen uoči glasanja na kojima je Kavelašvili (53) postavljen na funkciju koja je uglavnom ceremonijalna.
Kavelašvili, poznat po svojoj oštroj antizapadnoj retorici i protivljenju LGBT pravima, sada bi trebalo da zameni predsednicu Salome Zurabišvili, koja je stala na stranu proevropskih demonstranata.
Pročitajte i ovo: Napeti sukob oko izbora predsednika GruzijeZurabišvili, koja je bila trn u oku vladajućoj stranci i koja je kritikovala Gruzijski san zbog sve autoritarnijeg stava, rekla je da će odbiti da napusti funkciju nakon što njen naslednik bude inaugurisan 29. decembra.
Ona je na konferenciji za novinare 13. decembra rekla da će izbor novog predsednika "biti događaj potpuno lišen legitimiteta, neustavan i nelegitiman".
Ova 72-godišnja političarka je ranije rekla da su izbori u oktobru izmanipulisani uz pomoć Rusije.
Politička kriza je izbila nakon što je Gruzijski san odneo pobedu na izborima i intenzivirala se nakon prošlomesečne odluke da odloži pregovore o pridruživanju Gruzije Evropskoj uniji.
Vlasti su nasilno reagovale na velike demonstracije, uhapsivši stotine ljudi u protekle dve nedelje i pažljivo nadzirući učesnike protesta kamerama kineske proizvodnje sa mogućnostima prepoznavanja lica.
Demonstranti su se okupili 14. decembra u blizini zgrade Filharmonije i počeli da marširaju ka zgradi parlamenta pošto je saobraćaj na centralnoj Rustaveli aveniji, koja povezuje ove dve lokacije, zaustavljen, a policija je mobilisana.
Zurabišvili se nakratko pojavila na aveniji Rustaveli, ali je okupljenim novinarima rekla samo da je "rekla sve što sam imala, sada idem na posao".
Demonstranti su uzvikivali "Salome! Salome!" i prikazali svoje diplome u skladu sa pozivima da pokažu svoje diplome Kavelašviliju, koji navodno nema visoko obrazovanje.
Takođe su podrugljivo držali "crvene kartone" koje su simbolično pokazali bivšoj fudbalskoj zvezdi koja se uključila u politiku.
Vaš browser nepodržava HTML5
Nedavno nasilje protiv opozicije i novinara izazvalo je osudu Sjedinjenih Država i Evropske unije.
Mihael Rot, predsednik spoljnopolitičkog odbora nemačkog Bundestaga, rekao je na društvenoj mreži X da su "izbori" Kavelišvilija "još jedan korak ka "Gleichschaltung"-a svih ustavnih institucija u Gruziji.
"Gleichschaltung" je bila reč koju su nacisti koristili da opišu svoju konsolidaciju vlasti u Nemačkoj.
On je dodao da izbor Kavelišvilija "produbljuje podelu Gruzije", a da Zurabišvili ostaje legitimna predsednica zemlje.
Američki Stejt department je 12. decembra uveo nova vizna ograničenja za gruzijske zvaničnike zbog "podrivanja demokratije" u Gruziji.
Taj potez će uticati na oko 20 pojedinaca koji rade na državnim pozicijama, navodi se u saopštenju bez navođenja imena.
U američkom saopštenju je ponovljeno da Vašington "snažno osuđuje tekuće, brutalno i neopravdano nasilje stranke Gruzijski san nad gruzijskim građanima, uključujući demonstrante, članove medija, aktiviste za ljudska prava i opozicione ličnosti".
Gruzijski san, koji je na vlasti od 2012. godine, osnovao milijarder prijatelj Rusije i bivši premijer Bidzina Ivanišvili.
Nakon objave Kavelašvilijeve pobede, gruzijski premijer Irakli Kobahidze mu je čestitao i rekao da će njegov izbor označiti prekretnicu za zemlju.
"Više od 20 godina Gruzija nije imala patriotsku, moralno i psihološki uravnoteženu osobu za predsednika", naveo je Kobahidze u saopštenju.
Pobeda Kavelašvilija "daće značajan doprinos jačanju gruzijske državnosti i našeg suvereniteta, kao i smanjenju radikalizma i takozvane polarizacije".
Kobahidze je opoziciju nazvao "radikalnom" i tvrdio da su protesti tokom izbornog procesa bili slabo posećeni.
On je takođe aludirao na dramatične pro-EU proteste u Ukrajini 2014. na Trgu Majdan u Kijevu, koji su uspeli da svrgnu proruskog predsednika zemlje.
"U Gruziji je 'Majdan' propao i nikada neće uspeti", kazao je Kobahidze.