Gruzijski tužitelji u srijedu su pokrenuli istragu o navodnom "falsificiranju" parlamentarnih izbora u zemlji i pozvali prozapadnu predsjednicu Salome Zurabishvili na ispitivanje nakon što je optužila vladajuću stranku Gruzijski san za prevaru, piše AFP.
Objava je uslijedila nakon što je nekoliko zemalja Evropske unije (EU) kritiziralo "nepravilnosti" u glasanju i pozvalo na istragu. Američki predsjednik Joe Biden rekao je da je "duboko uznemiren" demokratskim "nazadovanjem" u toj kavkaskoj zemlji.
Tbilisi je utonuo u političku neizvjesnost nakon izbora održanih u subotu. Prozapadna opozicija rekla je da je glasanje "ukradeno" i odbila priznati njegove rezultate, a desetine hiljada ljudi okupilo se u ponedjeljak u Tbilisiju na protestu zbog izbornog rezultata.
Zurabishvili, u sukobu s vladajućom strankom, rezultate izbora proglasila je "nelegitimnima", navodeći miješanje u izbore od strane "ruske specijalne operacije".
"Gruzijsko tužiteljstvo pokrenulo je istragu o navodnom lažiranju parlamentarnih izbora", rekli su tužitelji u saopštenju.
Kaže se da se za Zurabishvili "vjeruje da posjeduje dokaze u vezi s mogućim falsificiranjem" i da je u četvrtak pozvana u istražnu agenciju na razgovor.
Pročitajte i ovo: Usred neizvesnosti oko rezultata izbora, Gruzijci gledaju ka ZapaduGruzijska posmatračka misija Moj glas saopštila je da je pronašla dokaze o "velikoj šemi" Gruzijskog sna za namještanje izbora. Navodno je uključivala različite procedure kako bi se oslabio proces verifikacije, omogućavajući organizovanu "vrtešku“ višestrukog glasanja.
Ta organizacija je 28. oktobra pozvala izborne vlasti da ponište glasanja u oblastima koje zajedno imaju više od 300.000 birača i navela da će taj broj rasti kako bude prikupljeno više dokaza.
Izbori su održani nekoliko mjeseci nakon što je Gruzijski san donio kontroverzni zakon o "stranom uticaju" sličan ruskom zakonu o "stranim agentima", uprkos bojkotima opozicije i mjesecima masovnih protesta koji su povremeno bili nasilno ugušeni. Prošlog mjeseca donesen je i zakon kojim se ograničavaju prava LGBT zajednice.
U saopštenju koje je objavila Bijela kuća, Biden je također rekao da su izbori "praćeni velikim brojem zloupotreba administrativnih resursa, kao i zastrašivanja i prinude birača", dodajući da građani Gruzije imaju pravo da mirno protestuju zbog ishoda izbora.
Neke zapadne zemlje, poput Švedske i Kanade, već su ograničile odnose s Tbilisijem kao odgovor na prijavljene izborne prekršaje.