Mađarska i Slovačka blokirale sankcije EU gruzijskim liderima

Antivladini demonstranti u gruzijskoj prestonici Tbilisiju vratili su se na ulice 16. decembra 2024.

Mađarska i Slovačka, koje predvode populistički, proruski lideri, u ponedeljak su blokirale paket sankcija Evropske unije vodećim gruzijskim zvaničnicima zbog nasilnog gušenja prozapadnih protesta poslednjih nedelja.

Ministri spoljnih poslova članica EU, pred samit u Briselu 19. decembra, pokrenuli su ipak plan za suspenziju vizne liberalizacija za ljude s diplomatskim pasošima Gruzije.

Očekivani potezi Mađarske i Slovačke sprečili su sprovođenje niza mera protiv gruzijskih zvaničnika koje bi uključivale zabranu izdavanja viza za njih i zamrzavanje njihove imovine, što je zahtevalo jednoglasnu podršku 27-člane Unije.

Međutim, za suspenziju procedura liberalizacije vizna za nosioce gruzijskih diplomatskih pasoša potrebna je samo većina glasova, što znači 55 odsto članica koje čine 65 odsto ukupne populacije EU.

Evropska komisija je počela da planira suspenziju i predlog bi mogao da bude poslat članicama EU na samitu ove nedelje.

Mađarski premijer Viktor Orban i slovački premijer Robert Fico ometali su lidere EU koji pokušavaju da kazne Gruziju zbog njenog nasilnog gušenja demonstracija i sve izraženije proruske politike.

Njih dvojica se protive sankcijama Kremlju zbog rata protiv Ukrajine i izrazili su podršku vladi koju predvodi Gruzijski san u Tbilisiju.

EU dosad nije sankcionisala gruzijske političare, ali je ranije ove godine zamrznula više od 100 miliona evra fondova EU koji idu Gruziji i zaustavila pristupne pregovore s Tbilisijem.

Ranije u ponedeljak, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas (Kallas) rekla je da je EU sastavila listu gruzijskih lidera za sankcije posle nasilnog gušenja demonstracija zbog odluke vladajuće partije Gruzijski san da odloži pristupne pregovore s EU.

"Predložili smo listu za sankcije za ove ljude koji... zaista primenjuju silu i nasilje protiv opozicije", rekao je Kalas pre sastanka ministara spoljnih poslova EU.

Ona je tada dodala da svi treba da "pristanu na listu", ali da to nije slučaj.

"Sva dešavanja koja trenutno vidimo u Gruziji ne idu u smeru gde bi trebalo da budu zemlje kandidati", rekla je Kalas.

Zapadni lideri su zabrinuti zbog, kako navode, sve nasilnijih mera protiv demonstranata i sve izraženijih proruskog tendencija unutar vlade koju predvodi Gruzijski san.

SAD su ovog meseca uvele vizna ograničenja gruzijskim zvaničnicima zbog "podrivanja demokratije" tokom protesta.

Američki Stejt department saopštio je 12. decembra da će "zabraniti izdavanje viza odgovornima za podrivanje demokratije u Gruziji ili saučesnicima u tome".

Demonstranti su takođe pozvali na nove izbore posle navoda o krađi glasova tokom oktobarskih parlamentarnih izbora čije je rezultate opozicija odbila da prizna, tvrdeći da je Gruzijski san nameštao glasanje.

Gruzijski san, stranku koju je osnovao milijarder naklonjen Rusije i bivši premijer Bidzina Ivanišvili, kritičari su optuživali da postaje sve autoritarnija. Ta partija je na vlasti od 2012.

Proevropska predsednica Salome Zurabišvili, koja je stala na stranu demonstranata, rekla je da su izbori izmanipulisani uz pomoć Rusije.

Izvor: AFP