Lider separatista u Abhaziji obećava stabilizaciju tog regiona u Gruziji

Abhaski lider Aslan Bžanija (u sredini) sa pristalicama u svom rodnom selu Tamiš, na oko 40 kilometara od Suhumija, Gruzija, 15. novembar 2024.

Lider gruzijskog separatističkog regiona Abhazije, kojeg podržava Moskva, Aslan Bžanija, izjavio je u subotu da "legitimne vlasti" kontrolišu celu Abhaziju osim parlamentarnog kompleksa nad kojim su opozicioni demonstranti preuzeli kontrolu dan ranije kako bi blokirali kontroverzno glasanje povezano s Rusijom.

Opozicija zahteva ostavke Bžanije i drugih visokih zvaničnika i nove izbore.

Pres služba Bžanije je saopštila da je održao hitan sastanak sa svojim kabinetom u školi u svom rodnom selu Tamiš kako bi razgovarao o "načinima za stabilizaciju nastale situacije".

Bžanija je ranije rekao da je "spreman" da podnese ostavku ako pristalice opozicije pristanu da izađu iz parlamenta u glavnom gradu Suhumiju.

Strahuje se da bi moglo dođi do eskalacije nasilja posle upada u parlament, koji je usledio posle višenedeljnih tenzija, u regionu čiju nezavisnost Rusija podržava od petodnevnog rata protiv gruzijskih snaga 2008. godine oko druge otcepljene gruzijske provincije, Južne Osetije.

Opozicioni lideri su zahtevali ne samo trajno odustajanje od predloženog sporazuma s Rusijom za koji protivnici kažu da bi nepravedno otvorio tržište nekretnina za bogate Ruse, već i ostavku Bžanije i njegovog potpredsednika i premijera vlade otcepljenog regiona.

"Situacija će se stabilizovati. Vratićemo sve u zakonske okvire", navela je pres služba Bžanije.

On je, prema saopštenju, rekao da je "cela zemlja" – koja se smatra gruzijskom teritorijom – "pod kontrolom legitimnih vlasti, sa izuzetkom kompleksa zgrada koje su oni zauzeli".

Tamiš je udaljen oko 40 kilometara od glavnog grada regiona.

Opozicija je pozvala na novi miting u subotu pošto su demonstranti prethodnog dana upali u prostore parlamenta zbog ugovora o nekretninama s Moskvom i zahtevali smenu Bžanije.

"Oni koji su zauzeli zgrade, oni koji su pokušali da izvrše državni udar, moraju da napuste kompleks, nakon čega sam spreman da raspišem izbore, spreman da podnesem ostavku i da se kandidujem na novim izborima", rekao je Bžanija u Tamišu.

Međutim, izgledalo da je opozicija odlučna da ignoriše Bžanijeve zahteve.

"Aslan Bžanija pribegava očajničkim pokušajima da sačuva svoju vladu", navodi se u saopštenju Koordinacionog saveta opozicije, dodajući da je "njegova vladavina završena".

U saopštenju je Bžanija optužen da je "obogatio svoju rodbinu i njemu blizak uski krug".

Lokalni mediji su preneli da poslanici u petak nisu ratifikovali sporazum, za koji se njegovi protivnici plaše da bi omogućio bogatim Rusima da steknu imovinu u živopisnom crnomorskom regionu, što će povećati cene nekretnina i učiniti ih nedostupnim za lokalno stanovništvo.

Bžanija, bivši šef Službe državne bezbednosti Abhazije, rekao je svojim pristalicama u subotu da se "vrši ogroman pritisak na članove parlamenta tako da parlament donese nezakonitu odluku o smeni predsednika".

On je upozorio da se "scenario iz 2014. neće ponoviti", što je aluzija na jedan od dva slučaja kada su lideri Abhazije podneli ostavke zbog protesta opozicije.

Pročitajte i ovo: Demonstranti upali u dvorište parlamenta u gruzijskoj Abhaziji zbog sporazuma o Rusiji

Abhazija i Južna Osetija su se odvojile od Gruzije posle raspada Sovjetskog Saveza 1991. Moskva je priznala nezavisnost dva regiona pošto su ruske snage odbile gruzijski pokušaj da povrati Južnu Osetiju u petodnevnom ratu u leto 2008. koji je završen porazom Gruzije.

Većina zemalja i dalje priznaje Abhaziju kao deo Gruzije, ali njena ekonomija skoro u potpunosti zavisi od Moskve, koja isplaćuje plate javnom službenicima , kao i socijalna davanja stanovnicima.

Gruzijska proevropska predsednica Salome Zurabišvili odgovorila je na tenzije u regionu koji Tbilisi smatra okupiranim, optužujući Rusiju da "preduzima ubrzane korake ka aneksiji" Abhazije.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije objavilo je saopštenje u kojem je portparolka Marija Zaharova optužila abhazijsku opoziciju da je prekoračila legalna sredstva i da je "provocirala eskalaciju". Ona je rekla da se Rusija ne meša i da očekuje da će se situacija "rešiti isključivo mirnim političkim sredstvima".

Zaharova je preporučila da svi ruski državljani u Abhaziji odu iz te oblasti "ako je moguće", a da se ostali uzdrže od putovanja u Abhaziju.