Ekološka lobistička grupa Greenpeace je pozvao na zabranu letova privatnim avionima, emiterima ugljika, uoči godišnjeg Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu koji privlači svjetsku poslovnu i političku elitu.
Europska komisija trebala bi utrti put takvoj regulativi u trenutačnoj reviziji Uredbe o zračnom prometu, navela je ekološka organizacija u novom apelu uoči sastanka u Davosu, piše AFP.
Očekuje se da će broj kratkih letova privatnim avionima ponovno naglo porasti uoči Svjetskog gospodarskog foruma u švicarskom planinskom odmaralištu idući tjedan.
Prema studiji konzultantske tvrtke CE Delft koju je naručio Greenpeace, 1040 privatnih aviona sletjelo je ili poletjelo iz sedam zračnih luka blizu Davosa tijekom prošlogodišnjeg okupljanja.
Obično se radi o prosječno 540 letova, stoga se svaki drugi let može pripisati tom sastanku.
"Bogati i moćni hrle u Davos kako bi razgovarali o klimi i nejednakosti. U tom procesu koriste ekološki najštetnije prijevozno sredstvo na svijetu: privatni avion", rekla je Klara Maria Schenk iz Greenpeacea.
Velik dio zabilježenih letova bio je jako kratak, više od polovice kraće od 750 kilometara. Svjetski gospodarski forum tvrdi da unaprjeđuje međunarodnu klimatsku politiku. Osim brojnih događanja na tu temu, godišnja konferencija također bi trebala biti klimatski neutralna.
Forum stoga izričito preporučuje svojim sudionicima da putuju vlakom i savjetuje im da izbjegavaju kratke letove.
Organizatori WEF-a suočavaju se s godišnjim kritikama zbog emisija uzrokovanih događajem na kojem kreatori politike, izvršni direktori, akademici i novinari zajedno s vojskom ugostitelja i pomoćnog osoblja kreću u alpsko selo.
Od 2017. forum svake godine nadoknađuje svoje emisije i ima politiku održivosti koja potiče korištenje električnih vozila, sezonskih proizvoda za hranu i recikliranje.
Korištenje privatnih aviona od strane korporativnih šefova našlo se pod ponovnom kontrolom posljednjih godina zahvaljujući Twitter nalozima koji prate letove aviona za koje se zna da ih koriste visoki izvršni direktori.
Jedno od prvih radnji američkog milijardera Elona Muska nakon što je preuzeo Twitter bilo je da naredi suspenziju naloga @elojet koji prati njegov vlastiti avion, uz obrazloženje da predstavlja prijetnju sigurnosti.