Tri četvrtine građana Srbije podržava trajni mir sa Albancima na Kosovu, saopštio je Institut za evropske poslove (IEP).
Ova nevladina organizacija sa sedištem u Beogradu objavila je svoje istraživanje po kom je 75 odsto anketiranih za mir sa Albancima, a 9,3 odsto protiv takvog odnosa sa većinskim stanovništvom na Kosovu.
"Mlađi građani i stanovnici Beograda su u većoj meri protiv, za razliku od najstarijih koji su češće za uspostavljanje trajnog mira. Iz regiona Istočne i Južne Srbije najmanje je protivnika", precizirao je IEP.
Institut navodi da većina (70 odsto) ne podržava priznavanje Kosova kao uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju (EU), da je većina protiv plana EU za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine (69,8), kao i da bi 57,7 odsto ispitanih glasalo protiv nezavisnosti Kosova.
Skoro niko ne zna šta je plan Beograda
Mišljenja građana o tome da li će aktuelna vlast na čelu s predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić priznati nezavisnost Kosova su podeljena: 32.3% to smatra mogućim, 39.8% da to neće učiniti, dok je 27.9% neodlučnih.
Više od četiri petine ispitanih ne zna kakav je plan Vlade Srbije o Kosovu.
"Gotovo polovina građana ne bi podržala plan predsednika države Aleksandra Vučića koji bi doneo stabilnu državu i bolji standard ali po cenu da Kosovo dobije nezavisnost", naveo je Institut za evropske poslove.
Istraživanje je urađeno od 11. do 29. maja 2023. na reprezentativnom uzorku od 1.200 ljudi.
Kosovo je 17. februara 2008. proglasilo nezavisnost od Srbije koju je priznalo više od 100 država. Zvanični Beograd ne priznaje Kosovo i Ustavom ga tretira kao autonomnu pokrajinu u okviru Srbije.
Od 27 zemalja Evropske unije Kosovo su priznale 22, dok ga kao državu ne priznaju Španija, Grčka, Kipar, Slovačka i Rumunija.
Pročitajte i ovo: Predsjednici Hrvatske i Slovenije protiv 'EU u različitim brzinama'