U ovosedmičnoj rubrici "Glasom mladih" bavimo se temom koja izaziva dilemu pogotovo među mladima - otići ili ostati, pitaju se mnogi u zemljama Balkana.
Da li države poput Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore rade na tome da zaustave odlazak svojih građana? Šta je to što bi mlade spriječilo da odu van granica domovine, te da nađu svoje 'mjesto pod suncem' u rodnoj grudi?
Pročitajte i ovo: Podrška umesto uslovljavanja bi zaustavila odlazak mladihOčekivanja mladih Crnogoraca od vlasti te zemlje su, kako prenosi Jasna Vukićević, smanjenje nezaposlenosti i ekonomski rast i razvoj. Studija o mladima pokazala je i da njih oko polovine razmišlja o iseljavanju iz zemlje.
Vaš browser nepodržava HTML5
Političari i poslodavci otjerali su dosta ljudi iz BiH, mišljenje je mladih Dobojlija sa kojima je razgovarao Arnes Grbešić. Oni smatraju da predstavnici vlasti moraju pokazati mladima, kao i drugim stanovnicima da je državi stalo do njih.
Vaš browser nepodržava HTML5
Nedavno predstavljeni podaci OEBS-a govore da je Srbiju od 2000. godine napustilo više od 650 hiljada ljudi, najviše mladih između 15 i 24 godine. Vlada ove zemlje najavila je mjere koje bi zaustavile „odliv mozgova“, ali prema mišljenju mladih iz Beograda, kako prenosi Nevena Bogdanović, to neće znatno uticati na njihovu odluku da napuste Srbiju.
Vaš browser nepodržava HTML5
U ovosedmičnoj emisiji „Glasom mladih“ govorimo i o borbi protiv rodno zasnovanog nasilja u BiH, te o uspješnim mladim ljudima. Donosimo i priču o tome koliko se mladih Pazaraca odlučuje da kaže sudbonosno 'da'.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje:
Vaš browser nepodržava HTML5