Jesu li zaživjele reforme obrazovanja u regiji?

Ilustrativna fotografija

Kvalitet obrazovanja goruća je tema u regiji, koja posljednih dvadeset godina prolazi kroz tranziciju. Da li su i koliko mladi i stručnjaci zadovoljni, s obzirom na pokušaje sprovođenja reformi u ovoj oblasti.... Šta su u tom smislu najveći problemi?

U Banjaluci mladi nisu zadovoljni sustavom obrazovanja, koji se prema njihovom mišljenju uglavnom fokusira na prenošenje informacija, a ne znanja. Kako su prijeneli našem Gojku Veselinoviću ono što bi mijenjali jeste način komuniciranja između profesora i učenika, a uveli bi i više praktične nastave prilikom izučavanja predmeta.

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Banjaluke traže više prakse u obrazovanju


U Kragujevcu su pak mladi nezadovoljni kvalitetom obrazovanja koje stiču na akademskim studijama. Najčešće se, kako su rekli Branku Vučkoviću, žale na nedostatak prakse, slabu primjenu europskih standarda i stihijsku produkciju obrazovnih profila za kojima nema potrebe na tržištu rada.

Vaš browser nepodržava HTML5

Stihijsko obrazovanje nepotrebnih kadrova u Kragujevcu


U Podgorici je međutim situacija nešto drugačija. I dok godinama profesorski kadar ukazuje na probleme u visokom obrazovanju i hiperprodukciju diploma, a ekonomisti upozoravaju na neusklađenost obrazovnog sustava sa zahtjevima tržišta, studenti i srednjoškolci, javlja Lela Sćepanović, su uglavnom zadovoljni kvalitetom obrazovanja.

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Podgorice uglavnom zadovoljni kvalitetom obrazovanja


Kakvi su utisci o obrazovanju mladih na Kosovu? Sa njima je o tome razgovarala Amra Zejneli.

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Kosova o obrazovanju


Komentar o kvalitetu obrazovanja zabeležili smo i na "drugoj strani". Lamija Tanović, profesorica emeritus na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu i članica Europske akademije za nauku. Ona je i predavač na sarajevskom Fakultetu za nauku i tehnologiju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Razgovor sa sarajevskom profesoricom Lamijom Tanović


Još jedna važna tema su i predrasude sa kojima se susreću mladi. Prepoznaju li govor mržnje i kako se bore protiv ksenofobije? Ta pitanja Jasna Vukićević je u Budvi postavila aktivistima koji traže odgovor na sve izraženiju odbojnost prema drugačijem u svojoj okolini.

Vaš browser nepodržava HTML5

Budvanski aktivisti o ksenofobiji i govoru mržnje


Muzika je važan faktor zbližavanja ljudi, a tu spadaju i pop ritmovi. Međutim zbog popularnosti turbofolka i narodne muzike, u Bosni i Hercegovini sve je manje mladih ljudi koji se žele baviti pop muzikom. Tome doprinose i brojni mediji. Na radijskim stanicama, beleži Ivana Bilić, najslušaniji pop izvođači su iz susjednih zemlja zbog čega se domaćim muzičarima ne daje dovoljno prostora.

Vaš browser nepodržava HTML5

Turbofolk vs pop