Kladionice zamijeniše škole

Klađenje im je vid zabave i način zarade, kažu mladi

U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.

Umjesto knjižara, sportskih dvorana ili igrališta u gradovima zemalja poput Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kladionice niču kao gljive poslije kiše. Čini se da je to postao unosan biznis, a često se može vidjeti da se kladionice nalaze u blizini škola. To je ozbiljan problem društva, jer u njih zalaze osobe svih životnih dobi koje se nadaju 'brzoj zaradi', a ni mladi ih ne zaobilaze. Iako je maloljetnicima zabranjeno klađenje, sportske kladionice pune su srednjoškolaca koji čak zbog toga izostaju sa nastave.

Mladi sa kojima je Mirsad Behram razgovarao u Mostaru kažu da ogromna većina njihovih vršnjaka igra gotovo svakodnevno neku od igara na sreću. Mnogi tvrde da je njihov glavni motiv zabava, ali ne isključuju ni mogućnost zarade.

Vaš browser nepodržava HTML5

Svakodnevno kockanje mladih Mostaraca

U užičkom kraju kao i u ostalom dijelu Srbije, mladi često odlaze u kladionice da bi zaradili. Klade se u male uloge, nema tu neke zarade priznaju svi, a najveća šteta je navika kasnijeg čestog odlaska u kladionice. Ponekad posjećuju kladionice kada im je dosadno ili kada imaju višak slobodnog vremena. Sve ovo rekli su mladi u anketi našoj Novki Ilić, koju je zabilježila ispred jedne od užičkih kladionica.

Vaš browser nepodržava HTML5

Laka navika - teška odvika

U Crnoj Gori nema preciznih podataka o tome koliko se mladih ljudi kocka, no čini se da je to raširena pojava u crnogorskom društvu. Lela Šćepanović iz Podgorice pitala je srednjoškolce i studente, koji često rade u kladionicama koliko se mladi često klade.

Vaš browser nepodržava HTML5

Kockanje, raširena pojava u Crnoj Gori

Nešto drugačije priče o druženju i umjetnosti

Međunarodna razmjena studenata donosi stjecanja znanja, upoznavanje novih tehnologija, komunikaciju i razmjenu iskustava s ljudima iz različitih kulturoloških sredina. Na taj način ruše se predrasude, navodi Mirsada Ćosić.

Vaš browser nepodržava HTML5

Rušenje predrasuda među studentima

U Bratuncu, gradu u sjeveroistočnoj Bosni i Hercegovini, nema nijedno udruženje koje se bavi potrebama i problemima mladih. No, to Bratunčane ne remeti jer su našli mjesto, ali i način, da se angažuju u sportskim, kulturnim ili nekim drugim aktivnostima. Priču iz Bratunca donosi Sadik Salimović.

Vaš browser nepodržava HTML5

Bez pomoći za mlade u Bratuncu

Još jedan, peti po redu Juventafest je završen. Tokom Internacionalnog festivala srednjoškolskog teatarskog stvaralaštva, u takmičarskom programu prikazano je osam predstava iz sedam zemlja. Osim tog dijela, važan je i edukacioni karakter festivala. Ivan Katavić ima detalje.

Vaš browser nepodržava HTML5

Juventafest: Promocija stvaralaštva srednjoškolaca

Djeca iz Zagreba, Beograda, Sarajeva i Skoplja okupljeni u Regionalnoj dječijoj filharmoniji otvorili su regionalni centar urban kulture u Sarajevu - Mixer house. Za to su se pripremali mjesecima i to odvojeno, a najvećem broju njih, kako su rekli Dženani Karabegović, ovo je bio prvi susret sa mladima iz regije.

Vaš browser nepodržava HTML5

Sarajevo: Prvi susret mladih iz regije na otvaranju Mixer house-a

Muzička scena u Travniku posljednjih je godina izgubila brojne mlade rock bendove, a u ekspanziji kiča i šunda sve je manje i publike. Iako je taj grad nekada bio domaćin brojnim poznatim muzičarima, danas se koncerti održavaju tek sporadično. Priču ima Marija Augustinović.

Vaš browser nepodržava HTML5

Povremeni travnički rock koncerti