U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Ove nedjelje, govorimo o tome kako mladi finansiraju svoje studije?
Čak i oni sretni, koji uspiju da se izbore za školovanje koje pokrivaju budžetska sredstva, moraju izdvojiti značajnu sumu za neophodne takse, literaturu, smještaj i hranu. Redovni studenti koji se sami finansiraju oslanjaju se na pomoć roditelja ili stipendija koje pokrivaju barem dio troškova. Školarine se u zavisnosti od fakulteta na ovim prostorima kreću između 500 i 3.500 eura godišnje, što je za ovdašnje prilike svota koju je teško obezbijediti.
Kako se u ovoj situaciji snalaze mladi Crnogorci, čućemo iz priče Jasne Vukičević.
Vaš browser nepodržava HTML5
Za mlade u Srbiji studiranje na državnim fakultetima nije preskupo ako se poredi sa uslovima u razvijenim zemljama Zapada, ali mnogi od njih ipak nisu u mogućnosti da izdrže taj teret. Najbolje finansira država, dok ostali uglavnom plaćaju sami uz pomoć porodice, rekli su u Beogradu Zoranu Glavonjiću.
Vaš browser nepodržava HTML5
Neki od bivših, ali i budućih studenata sa kojima je u Travniku razgovarala Marija Augustinović, tvrde da su mladi danas pod velikim pritiskom da pronađu novac za studiranje. Stipendije koje su dodjeljuju su simbolične i često odlaze u ruke podobnih, a ne sposobnih. Također, nema ni studentskih poslova koji bi im omogućili da skinu bar dio financijskog tereta s leđa svojih roditelja.
Vaš browser nepodržava HTML5
U najnovijoj emisiji Glasom mladih govorimo i o budućoj studentici iz Mostara, dobitnici prve nagrade Evropskog društva za humanu genetiku. Čućete da više od 90 odsto mladih od 18 do 24 godine u BiH živi sa roditeljima. Govorimo i o politički angažovanim mladima u BiH pred opšte izbore u toj zemlji zakazane za oktobar, kao i o tome kako se mladi u Crnoj Gori nose sa narastajućim populizmom.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje:
Vaš browser nepodržava HTML5