Mladi medijima ne vjeruju

Ilustracija

Ovoga tjedna u rubrici „Glasom mladih“ istražujemo kakvu sliku imaju mladi o medijima na ovim prostorima. Pitamo mlade u Beogradu, Nikšiću i Bihaću prate li domaće ili strane medije, tradicionalne, ili se informiraju na internetu. Jesu li mediji slobodni? Kako vide novinarski posao na Balkanu, gdje se različiti utjecaji prelamaju kroz sve društvene sfere.

Mladi sa kojima smo razgovarali u Beogradu, od medija su, barem takozvanih „mainstream“, odustali. Smatraju da se većini ne može vjerovati, da su neslobodni i da, po potrebi, ili ulepšavaju stvarnost za račun vlasti ili blate pojedinca koji se usudi da prema toj istoj vlasti ima kritički odnos. Novine koje još uvijek zavrjeđuju njihovo povjerenje kažu međutim da su skupe, ali da su svjesni da takvi mediji imaju problema sa prodajom oglasnog prostora, što utiče i na njihovu cijenu, kazali su Beograđani našem Ognjenu Zoriću:

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Beograđani o medijima

U crnogorskim medijima ima previše politike, a premalo sadržaja koji zanimaju mlade ljude. Glavni kanal informiranja je internet, a potom televizija. U Crnoj Gori vlada veliko nepovjerenje prema medijima, kažu mladi sa kojima je razgovarala Lela Šćepanović:

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Crne Gore

Loša ekonomska situacija i velika nezaposlenost posljednjih nekoliko godina rezultirali su masovnim odlaskom mladih iz Unsko-sanskog kantona. Veliki je to problem o kojem se nedovoljno govori u medijima, što je najveća zamjerka mladih u Bihaću. Sa njima je razgovarala Dženita Duraković:

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Bihaća

Mladi odlaze i iz Tuzlanskog kantona, osobito iz ruralnih sredina. Ipak postoje drugačije priče o mladima koji u BiH žele ostati i svoju snagu ulažu u to da njihove sredine budu sve bolje i aktivnije. Već šest godina se održava malonogometni noćni turnir u Par Selu nadomak Tuzle koji važi za jedan od najboljih u BiH, a čiji organizatori su tri uspješna mlada čovjeka Boris, Davor i Željko. Ovogodišnji turnir pratila je Maja Nikolić:

Vaš browser nepodržava HTML5

Noćni turnir u malom nogometu

Nisu rijetke priče o ljudima koji su tijkom ratnih 90-ih bili primorani napustiti BiH, ali su u zemljama u koje su izbjegli postigli veliki uspjeh. Jedan od njih je i Travničanin Tarik Arnautović koji je postao uspješan dizajner. Tarik je zaslužan i što su mališani u Travniku ovih dana dobili novo mjesto za igru. S njim je razgovarala Marija Augustinović:

Vaš browser nepodržava HTML5

Priča o Tariku

Banjalučanin Mladen Veletić najmlađi je doktor nauka na Elektrotehničkom fakultetu u Banjaluci. Sa svega 29 godina odbranio je doktorsku disertaciju na Norveškom univerzitetu za nauku i tehnologiju u Trondhajmu, a u disertaciji povezao je medicinu i elektrotehniku. Želja mu je da pokuša u svojoj zemlji da nastavi sa naučno istraživačkim radom. Detalje ima Milorad Milojević:

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladen Veletić - Mladi doktor nauka iz Banjaluke

Hrvatska R&B i soul pjevačica Ivana Kindl petanest godina je na hrvatskoj glazbenoj sceni. Iz nje su četiri studijska albuma, brojne nagrade, poput najprestižnije hrvatske diskografske nagrade Porin. Sa Ivanom Katavićem razgovarala je o stanju na glazbenoj sceni regije, kao i planovima za budućnost.

Vaš browser nepodržava HTML5

Razgovor sa Ivanom Kindl