Palestinske hitne službe izvijestile su u ponedjeljak da je u toku potraga za hiljadama Palestinaca za koje se vjeruje da su pod ruševinama, dok su stanovnici Pojasa Gaze izrazili šok zbog razaranja drugog dana primirja između Izraela i palestinskog pokreta Hamasa.
Primirje nakon 15-mjesečnog rata, u kojem je razoren Pojas Gaze i koji je izazvao nemire na Bliskom istoku, stupilo je na snagu u nedjelju, kada su oslobođena prva tri taoca koje je držao Hamas, te 90 Palestinaca iz izraelskih zatvora.
Sada se pažnja preusmjerava na obnovu ove palestinske teritorije koju je izraelska vojska uništila kao odmazdu za napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine.
U tom napadu ubijeno je 1.200 ljudi, a oko 250 taoca je odvedeno u Gazu, prema izraelskim podacima. Prema podacima ministarstva zdravstva Gaze kojim rukovodi Hamas, u 15 mjeseci rata ubijeno je više od 47.000 Palestinaca.
"Tražimo 10.000 mučenika čija su tijela i dalje pod ruševinama", rekao je glasnogovornik Palestinskih civilnih hitnih službi, Mahmoud Basal.
Rekao je da je najmanje 2.840 tijela uništeno i da im se gubi svaki trag.
Raseljeni Mohamed Gomaa iz grada Gaze kaže da je u ratu izgubio brata i nećaka.
"To je veliki šok, a broj ljudi koji se osjećaju šokirano je nebrojiv zbog onoga što se dogodilo njihovim domovima – to je uništenje. Nije to kao potres ili poplava, ne, ono što se dogodilo je rat istrebljenjem", rekao je.
Vaš browser nepodržava HTML5
Stanovnici i medicinsko osoblje u Pojasu Gaze navode da se obje strane uglavnom drže primirja, iako je bilo nekoliko sporadičnih slučajeva kršenja prekida vatre.
Medicinsko osoblje izvijestilo je da je u ponedjeljak ujutro osam osoba bilo meta izraelske vatre u južnom gradu Rafah, , ne iznoseći detalje o njihovom stanju.
Izraelska vojska javila je da provjerava te izvještaje.
Za obnovu Pojasa Gaze bit će potrebno nekoliko milijardi dolara. UN-ova procjena štete, objavljena ovog mjeseca, pokazala je da bi uklanjanje više od 50 miliona tona ruševina preostalih nakon izraelskog bombardiranja moglo trajati 21 godinu i koštati do 1,2 milijarde dolara.
UN je u svom ranijem, prošlogodišnjem izvještaju procijenio da bi obnova uništenih domova u Pojasu Gaze mogla trajati najmanje do 2040. godine, a sasvim sigurno i koje desetljeće kasnije.
Vjeruje se da su ruševine kontaminirane azbestom, a neki izbjeglički kampovi koji su bili meta tokom rata upravo su poznati su izgrađeni od tog materijala.
Izrael je izvijestio da je njegov cilj u ratu bio iskorijeniti Hamas i uništiti mrežu tunela koju je Hamas izgradio pod zemljom.
čitajte Trumpov savjetnik rekao da Hamas više nikad neće vladati Gazom