Bolnica Nasser pod opsadom, Izrael nastavlja bombardirati Gazu

Palestinski pacijenti odmaraju se dok stižu u Rafah nakon što su evakuirani iz bolnice Nasser u Khan Younisu zbog izraelske kopnene operacije, 15. februara 2024.

Najveća funkcionalna bolnica u Gazi u petak se našla pod opsadom s bespomoćnim pacijentima i liječnicima, a izraelski ratni avioni gađali su Rafah, posljednje utočište za Palestince u enklavi, rekli su dužnosnici.

Izraelska vojska objavila je u četvrtak da je upad u bolnicu Nasser bio "precizan i ograničen" i da imaju vjerodostojne informacije da se Hamasovi militanti ondje skrivaju i da su ondje držali taoce, piše Reuters.

Ministarstvo zdravstva u Gazi saopćilo je u petak da je pet pacijenata u bolnici umrlo na intenzivnoj njezi od posljedica nestanka struje i prestanka opskrbe kisikom.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u petak da pokušava doći do bolnice Nasser nakon izraelskog napada.

"Još uvijek ima kritično povrijeđenih i bolesnih pacijenata u bolnici", rekao je glasnogovornik WHO-a, Tarik Jašarević.

Ministarstvo zdravstva u Gazi navelo je ranije ove sedmice da se u bolnici nalazi 10.000 ljudi, ali su je mnogi napustili u strahu od izraelskog napada.

Izraelske snage koje su upale u bolnicu Nasser prisilile su žene i djecu da odu u rodilište, koje je pretvoreno u vojno područje. Žene nisu smjele unijeti svoje stvari, upozorile su zdravstvene vlasti.

U međunarodnoj zajednici vlada sve veća zabrinutost da bi se humanitarna kriza u Gazi mogla naglo pogoršati ako izraelska vojska odluči krenuti s vojnom operacijom na grad Rafah na jugu Gaze. Ondje se sklonilo više od polovice stanovništva gusto naseljene enklave.

U izraelskom zračnom napadu pogođene su dvije kuće u Rafahu. Ubijeno je deset ljudi, a nekoliko je ranjenih, rekli su zdravstveni dužnosnici.

Pročitajte i ovo: Egipat gradi zid blizu Pojasa Gaze, pokazuju satelitski snimci

Tenzije na Bliskom istoku eskalirale su 7. oktobra prošle godine, nakon što su pripadnici militantne organizacije Hamas, koju su SAD i EU označili terorističkom, izvršili iznenadni upad na izraelski teritorij, pri čemu su ubili 1.200 ljudi, a više od 250 oteli za taoce.

Izrael je odgovorio zračnim udarima i kopnenom ofanzivom na Gazu, kao i potpunom blokadom Pojasa Gaze. Vojska Izraela gađala je i položaje u Libanonu i Siriji, a u toku su sukobi i na Zapadnoj obali.

Od tada je, prema navodima Ministarstva zdravstva u Gazi kojim upravlja Hamas, ubijeno više od 28.600 ljudi, uglavnom žena i djece.

možda vas zanima

Izraelske snage ušle u glavnu bolnicu u južnoj Gazi nakon njene delimične evakuacijeZašto Izrael planira ofanzivu na grad Rafah i šta bi ona značila?Pojas Gaze, 'smrtonosna zona' za novinare u 2023.