Srbija i SAD za gasnu diverzifikaciju

Radnici kraj cevi na gradilištu na produžetku ruskog gasovoda Turski tok uoči posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića i bugarskog premijera Bojka Borisova, 1. juna 2020.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je u Beogradu sa odlazećim ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Entonijem Godfrijem o gasnoj diverzifikaciji i saradnji u oblasti jačanja energetske bezbednosti, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

„SAD će nastaviti da snažno da podržavaju Srbiju u razvoju energetskog sektora i procesu dekarbonizacije energetskog miksa. Najbrži način daljeg ekonomskog rasta je kroz izgradnju različitih izvora energije, kao i zajedničkog angažmana u jačanju energetske infrastrukture“, naveo je Godfri, a prenelo Ministarstvo.

Dodaje se da je ambasador istakao važnost partnerskog odnosa u energetskoj tranziciji i borbi sa klimatskim promenama.

Srbija u poslednjih četvrt veka, kada je u pitanju snabdevanje prirodnim gasom za industriju i domaćinstva, zavisi od uvoza tog energenta iz Rusije. Prema podacima republičke Agencije za energetiku, Srbija iz domaće proizvodnje podmiruje manje od 13 odsto potreba za gasom, dok ostale potrebne količine uvozi iz Rusije.

Pročitajte i ovo: Počela izgradnja gasovoda između Srbije i Bugarske

Prethodnih petnaestak godina više puta se u Srbiji razmatrala mogućnost uvoza američkog gasa iz škriljnih stena, čiji su SAD najveći proizvođač u svetu. Međutim, ta ideja nije zaživela najpre zbog toga što, kako su objašnjavali stručnjaci, od Amerike nema gasovoda do Evrope već bi morao da se doprema tankerima, te je za sada ruski gas jeftiniji.

Tokom oproštajne posete ambasadora Godfrija ministarki energetike, pre njegovog odlaska sa dužnosti u Beogradu, saglasili su se da su Srbija i SAD opredeljene za unapređenje političke i ekonomske saradnje, posebno u oblasti investicija, energetike i rudarstva.

„U prethodnom periodu posebno smo radili na jačanju energetske bezbednosti i nezavisnosti Srbije. Nadam se da ćemo saradnju Srbije i SAD u narednom periodu unaprediti u oblasti jačanja i modernizacije energetske infrastrukture“, rekla je Mihajlović.

Ona je navela da su investicije prioritet u energetici i rudarstvu i naglasila važnost uloge SAD u izgradnji putnog Moravskog koridora.

Američki konzorcijum Behtel-Enka u Srbiji gradi Moravski koridor, deonicu autoputa dugu 112 kilometara od Pojata kod Kruševca do Čačka na zapadu zemlje.