Lideri Grupe sedam (G7) su se 20. maja složili oko nove inicijative za suprotstavljanje ekonomskoj prinudi i obećali akciju kako bi osigurali da svi akteri koji pokušaju da stvore ekonomsku zavisnost neće uspeti i suočiti se s posledicama.
Inicijativa, nazvana Koordinacionom platformom o ekonomskoj prinudi, koristiće rano upozorenje i brzu razmenu informacija o ekonomskoj prinudi, naveli su lideri u saopštenju.
Pročitajte i ovo: Samit G7 u Hirošimi: Podrška Ukrajini, nove sankcije Rusiji i pritisak na Kinu"Svet se susreo sa uznemirujućim porastom incidenata ekonomske prinude kojim se nastoji iskoristiti ekonomska ranjivost“, naveli su lideri G7 u saopštenju posle sastanka u Hirošimi u Japanu.
U saopštenju nije identifikovana Kina, ali u detaljima objavljenim 19. maja u kojima se navodi predložena inicijativa, britanska vlada je ukazala na pokušaje Kine da iskoristi svoju ekonomsku moć u političkim sporovima sa Australijom i Litvanijom.
Šefovi vodećih svetskih demokratija na sastanku u Hirošimi saopštili su da su spremni da izgrade "konstruktivne i stabilne" odnose sa Pekingom, dok istovremeno smanjuju zavisnost od trgovine sa drugom po veličini svetskom ekonomijom.
"Naši politički pristupi nisu osmišljeni da nanesu štetu Kini, mi ne želimo da osujetimo ekonomski napredak i razvoj Kine", naveli su oni u saopštenju objavljenom drugog dana trodnevnog samita.
Oni su saopštili da će preduzeti korake da zaštite osetljivu tehnologiju koja bi mogla da ugrozi nacionalnu bezbednost, bez nepotrebnog ograničavanja trgovine i investicija.
"Mi delujemo u našem nacionalnom interesu", navodi se u saopštenju.
U saopštenju je takođe potvrđena važnost mira i stabilnosti širom Tajvanskog moreuza kao neophodnih za bezbednost i prosperitet međunarodne zajednice.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan (Jake Sullivan) rekao je ranije novinarima na samitu G7 da će se mere fokusirati na otpornije lance snabdevanja za zemlje G7, koje se u nekim sektorima u velikoj meri oslanjaju na Kinu.
Vašington je poslednjih meseci predvodio kampanju da se Kini ograniči pristup naprednim alatima za proizvodnju čipova navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbednost, istovremeno pritiskajući Japan i Holandiju da slede njihov primer.
Salivan je rekao da su ranije razlike između Sjedinjenih Država i zemalja Evropske unije o tome kako se nositi sa Kinom u velikoj meri izbledele.