Okončan samit G20 na Baliju osudom Rusije za rat u Ukrajini

Samit G20 na Baliju, 15. novembar 2022.

Članovi grupe 20 vodećih svjetskih ekonomija (G20) okončali su 16. novembra samit na Baliju deklaracijom koja oštro osuđuje rat u Ukrajini, upozoravajući da sukob pogoršava ionako osjetljivu svjetsku ekonomiju.

U završnoj izjavi samita svjetski lideri su istakli osudu rata, uprkos podjelama unutar grupe, koja uključuje ne samo Rusiju, već i zemlje poput Kine i Indije, koje imaju značajne ekonomske veze s Moskvom i nisu direktno kritikovale rat.

"Većina članica snažno je osudila rat u Ukrajini i naglasila da on uzrokuje ogromnu ljudsku patnju, te pogoršava postojeće slabosti u globalnoj ekonomiji", stoji u finalnom saopštenju.

Upotreba riječi "većina članica" bila je znakovit pokazatelj podjela, kao i priznanje da su "postojali drugačiji stavovi i različite procjene", te da G20 "nije forum za rješavanje sigurnosnih pitanja".

Govoreći nakon zatvaranja summita, indonezijski predsjednik i domaćin G20 Joko Widodo rekao je na konferenciji za novinare da su se "svjetski lideri složili oko sadržaja deklaracije, odnosno osude rata u Ukrajini" koji narušava njen teritorijalni integritet.

Međutim, neki od riječi korištenih u deklaraciji ukazuju na neslaganje među članicama oko pitanja oko Ukrajine.

Pročitajte i ovo: Podela na samitu G20 zbog pokušaja da se osudi invazija Rusije na Ukrajinu

"Ovaj je rat izazvao ogromnu patnju, a takođe je ugrozio globalno gospodarstvo koje je još uvijek ranjivo na pandemiju, što je također uzrokovalo rizike za prehrambenu i energetsku krizu, kao i financijsku krizu. G20 je raspravljao o utjecaju rata na globalnu ekonomiju”, rekao je Widodo.

Dokument od 17 stranica velika je pobjeda za Sjedinjene Države i njihove saveznike koji su se zalagali da se samit završi oštrom osudom Rusije.

Usvajanje zajedničke deklaracije zahtijevalo bi prihvatanje lidera koji dijele bliske veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom - ponajviše kineskog predsjednika Si Đinpinga, koji je nekoliko sedmica prije invazije proglasio prijateljstvo "bez ograničenja" između Kine i Rusije, i indijskog premijera Narendre Modija.

Iako se Indija vidno distancirala od Rusije, manje je jasno je li došlo do promjene stajališta u odnosu na Kinu. Kineski lider Si pozvao je na prekid vatre i pristao na protivljenje upotrebe nuklearnog oružja u nizu bilateralnih sastanaka sa zapadnim liderima na marginama G20, ali nije javno naznačio da se obvezuje uvjeriti svog "bliskog prijatelja" Vladimir Putin da okonča rat.

Pročitajte i ovo: Zelenski apelovao na jedinstvo G20 kako bi se okončao rat u Ukrajini
Izvor: AP, CNN